Kim jest Helena Englert? [wzrost, wiek, pokusa, wywiad]

Fot: instagram @helena_englert
3,7
(7)

Helena Englert to polska aktorka, która talent odziedziczyła po rodzicach. Jest bowiem córką znanej aktorskiej pary – Jana Englerta i Beaty Ścibakówny. Już jako nastolatka występowała w popularnym serialu Barwy szczęścia. Ostatnio głośno się o niej stało za sprawą erotyku Pokusa, w którym zagrała główną rolę. Wcieliła się także w tytułową rolę w serialu #BringBackAlice, którego premiera odbyła się w kwietniu 2023 roku. Co jeszcze wiemy o Englertównie?

Helena Englert — wiek, wzrost, zainteresowania

Helena Englert urodziła się 14 czerwca 2000 roku. Wychowywała się w Warszawie, gdzie mieszka do tej pory. Jest wysoką kobietą – prawdopodobnie mierzy ok. 170 cm wzrostu, jest bowiem niewiele niższa od swojego ojca – Jana Englerta, który mierzy 176 cm wzrostu.

Ma wiele zainteresowań, które mogą być przydatne w zawodzie aktora. Gra na pianinie, śpiewa, interesuje się jazdą konną, boksem oraz kick-boxingiem.

Zanim została aktorką, marzyła o projektowaniu, planowała zdawać do Central Saint Martins w Londynie, którą kończyli m.in. Hussein Chalayan, John Galliano, Alexander McQueen czy Phoebe Philo. Wspólnie z przyjaciółką Magdą tworzą kolektyw EMSH. Robią biżuterię, projektują kreacje, spędzają długie godziny na Vogue Runway, śledząc trendy.

Na razie to się nie monetyzuje, ale w razie, gdyby z aktorstwem coś poszło nie tak, nie będę marudzić, że nie mam pracy, tylko sama sobie ją stworzę – żartuje Helena.

Helena Englert — rodzice

Helena Englert jest córką aktorskiej pary – Jana Englerta i Beaty Ścibakówny. Dziewczyna jest ich oczkiem w głowie, nic dziwnego zatem, że zadbali o jej przyszłość. Englertówna uczyła się aktorstwa w elitarnej szkole za granicą.

Helena Englert — wykształcenie

Aktorski odziedziczyła po rodzicach, których pracę obserwowała od małego. W 2019 roku rozpoczęła studia na Tisch School of the Arts – jest to istniejąca od 1965 r. prestiżowa nowojorska uczelnia, którą kończyli Philip Seymour Hoffman, Lady Gaga czy Jim Jarmusch. Tuż po wybuchu pandemii, zaraz po ukończeniu pierwszego semestru, wróciła do Warszawy, gdzie rodzice kupili jej mieszkanie w zabytkowej kamienicy tuż obok Łazienek Królewskich.

Na wymeldowanie z akademika dostaliśmy 48 godzin, do Polski doleciałam ostatnim samolotem z podręcznym bagażem, a moje sześć walizek szło do mnie kolejne tygodnie na kontenerowcu –wspomina aktorka.

Powrót do Polski nie był jednak związany jedynie z kwestiami bezpieczeństwa. Powodem było także zderzenie oczekiwań z rzeczywistością.

Byłam tam wystarczająco długo, by wchłonąć esencję, ale niewystarczająco, by chcieć zostać. Oczywiście, wspaniała jest ta różnorodność, otwartość na inność, którą widać w dużych miastach. Ale tam panuje tryb nauczania, który mi kompletnie nie pasuje. Mówię, co myślę. Tam to był problem. W pewnym momencie od uśmiechania bolały mnie policzki. Niewyobrażalne, że to mnie koledzy pytali, czy nadają się do zawodu. I nie dlatego, że mam jakąś tajemną wiedzę lub jestem autorytetem. Oni po prostu wiedzieli, że ze strony profesorów nie mogą liczyć na szczerość, a ja będę bezpośrednia. W Stanach to był ewenement. Gdy o tym opowiadam, to brzmi niemal arogancko, ale wtedy naprawdę nie wiedziałam, co mam z tym zrobić – tłumaczy Englert.

Obecnie Helena Englert kształci się na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Helena Englert — kariera

Filmowy debiut zaliczyła jako dwulatka w Superprodukcji Juliusza Machulskiego. 10 lat później zaczęła grywać w serialach: Układzie zamkniętym Ryszarda Bugajskiego (2013), Barwach szczęścia (2016), Wojennych dziewczynach, Znakach, Wszystko dla mojej matki, Diagnoza. Wcieliła się także w postać Inez, w głośnym, erotycznym filmie Pokusa, do którego scenariusz napisała Edyta Folwarska, a reżyserią zajęła się Maria Sadowska.

Teraz Helena Englert gra tytułową postać z młodzieżowego serialu HBO Max #BringBackAlice, którego reżyserem jest Dawid Nickel (Ostatni komers), specjalista od tłumaczenia świata młodych na ekran. Fabuła skupia się na Alicja Stec, licealistce influencerce, która odnajduje się po rocznym zaginięciu. Musi na nowo rozpracować nie tylko swoje życie, lecz także relacje.

Helena Englert o roli w erotyku Pokusa

W styczniu 2023 roku premierę miał pierwszy film kinowy, w którym Helena Englert zagrała główną rolę, głośna Pokusa Marii Sadowskiej. O roli młodej dziennikarki Ines, która wikła się w skomplikowany erotyczno-zawodowy układ z dwoma starszymi mężczyznami, w prasie mówiło się dużo, także ze względu na liczne nagie i erotyczne sceny.

Gdybym dostała tę propozycję przed „#BBA”, nie byłabym na nią gotowa, ani jako początkująca aktorka, ani jako młoda kobieta. Czułabym, że taka rola odbierze mi podmiotowość – mówiła aktorka.

Aktorka długo unikała odpowiedzi na pytanie na to, jak jej sławni rodzice zareagowali na jej występ w filmie erotycznym. W rozmowie z Kubą Wojewódzkim aktorka ujawniła w końcu, że to właśnie oni namówili ją do przyjęcia roli w Pokusie.

Dostałaś główną rolę w pełnometrażowym filmie fabularnym u znanej reżyserki, nie możesz tego nie zrobić. To by było aroganckie i głupie. Więc zrobiłam to, zagrałam główną rolę, zrobiłam to najlepiej jak potrafię. Uważam, że nie ma się czegoś wstydzić. Pokazałam cycki i kropka – zdradziła cytując ojca

Dopytywana przez Wojewódzkiego o to, czy widzieli efekt jej pracy na ekranie, oznajmiła:

Tata nie widział tego filmu, bo mu zabroniłam.

Kuba Wojewódzki w rozmowie z Englertówną nawiązał także do niezbyt pochlebnych opinii, które pojawiają się w sieci na temat Pokusy. Aktorka odpowiedziała, co sądzi na temat tych komentarzy.

Ja uważam, że wydarzyła się taka rzecz, której się trochę baliśmy, czyli że polski widz ma problem z przeliterowaniem słowa gatunek. Rozpatrywanie tego w kategoriach, czy coś jest realistyczne, czy nie, nie ma najmniejszego sensu.

To mają być stereotypy. To mają być postaci zapożyczone z gatunkowych seriali amerykańskich — z Plotkary i tego typu produkcji. To ma być przekolorowane i przestylizowane. To jest tiktokowy serial.

Helena Englert — problemy ze zdrowiem

Podczas wywiadu u Kuby Wojewódzkiego aktorka zdradziła, że ma guzka w krtani, który poniekąd wpływa na jej niską barwę głosu.

Aktorka przyznała także, że miała bardzo poważne zaburzenia odżywiania. Pomogła jej terapia.

Dorastając i zaczynając pracować w tym zawodzie, rozwinęły się u mnie zaburzenia odżywiania i musiałam sobie z nimi poradzić. (…) Teraz zaburzenia ustały.

Helena Englert — Instagram

Aktorka prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @helena_englert. Aktualnie jej profil obserwuje 31,1 tysięcy użytkowników tego serwisu.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 3,7 / 5. Liczba głosów 7

Bądź pierwszy i oceń artykuł