Staropolskie imiona powracają do łask. Wybraliśmy najładniejsze.

0
(0)

Staropolskie imiona powracają do łask. Wybraliśmy najładniejsze, aby zebrać wszystkie inspiracje dla przyszłych rodziców i nie tylko w jednym miejscu. Moda na stare, polskie imiona trwa, co nietrudno zauważyć. Od kilku dobrych lat, zaraz po szale na jak najnowocześniejsze imiona takie jak osławiony już Brajan czy Dżesika przyszedł czas na powrót do tradycji. 

Staropolskie imiona- skąd pochodzą?

Staropolskie imiona pochodzą często jeszcze z okresu przed chrześcijaństwem. Ich znaczenia są więc zazwyczaj dość dosłowne. Mają też przez to charakter dość zabobonny. Wiele z nich posiada swoje mniej lub bardziej podobne fonetycznie odpowiedniki w dzisiejszych czasach. 

Staropolskie imiona powracają do łask- wybraliśmy najładniejsze imiona żeńskie.

Bogumiła- zdrobnienia, które na pewno każdy z nas zna, to Bogusia czy Miłka. Imię to oznaczać ma dosłownie osobę ,,miłą Bogu”. Wierzy się, że wiąże się ono z życzliwością i dobrodusznością jego posiadaczki. 

Dobrawa- jego zdrobniałe formy to także Dobrawka czy Brawka. Oznaczać ma ono, że jego posiadaczka jest osobą wyjątkowo odważną. Wyróżniać ma ją też przebojowy charakter. Imię to jest pochodzenia słowiańskiego. Ma wielkie znaczenie historyczne. Tak na imię miała bowiem żona Mieszka I. Dosłownie pochodzi ono z kolei od słowa  ,,Dąbrowa”, czyli po prostu dębowego lasu. 

Boguwola- podobnie jak w przypadku Bogumiły imię złożone jest z dwóch członów. Bogu oraz wola. Oznaczało to w uproszczeniu oddanie dziecka pod ochronę i otoczenie dobrym losem. 

Staropolskie imiona powracają do łask- wybraliśmy najładniejsze imiona męskie.

Sambor- jest to oczywiście również imię pochodzenia Słowiańskiego. Po podziale na dwa człony: Sam oraz bor oznacza dosłownie ,,samotnie walczący”. 

Mieszko- prawdopodobnie najbardziej znane imię staropolskie. Swoją sławę zawdzięcza temu, że było bardzo chętnie nadawane dzieciom z dynastii piastowskiej. Kojarzy nam się więc z królewskim majestatem. O czym wie niewiele osób- Mieszko to tak naprawdę zdrobniała forma imienia Miecisław, co oznacza dosłownie ,,zdobywać rozgłos”. 

Gniewomir- jego zdrobniała forma to Gniewko, którą kojarzy dobrze już większość z nas. To imię coraz bardziej zyskuje w ostatnich latach na popularności. Człon mir oznacza spokój, gniew jak sama nazwa wskazuje- złość. Imię Gniewomir oznacza więc dosłownie osobę, która łagodzi gniew. Z tym imieniem wiąże się takie cechy jak opanowanie i roztropność. 

Staropolskie imiona mają w sobie coś niezwykłego. Choć na początku ciężko było przyzwyczaić się do małego Gniewka czy Dobrawy wśród Dżesik, Stelli czy Brajanów, to aktualnie tendencja nadawania starych jak i nowych imion jest dość wyrównana i w nikim nie budzi to już zdziwienia. Co więcej, wydaje się, że niedługo zaczniemy powracać do jeszcze starszych imion i to te nowoczesne odejdą na parę dekad w zapomnienie.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł