Pediatra – najtrudniejsza specjalność w medycynie

0
(0)

Pediatra to lekarz zajmujący się dziećmi począwszy od momentu narodzenia, a skończywszy na dojściu do pełnoletniości.

Od niemowlęcia do nastolatka

Najczęściej lekarz pediatra posiada także jeszcze inne specjalizacje – możemy mówić na przykład o kardiologu dziecięcym lub laryngologu. Przed pediatrą oprócz znajomości wiedzy medycznej stoją niełatwe, dodatkowe zadania. Pierwszym problemem jest postawienie diagnozy. Małe dziecko nie potrafi opisać swoich dolegliwości, nie monitoruje własnego stanu zdrowia, nie pamięta kiedy zaczęły się zmiany chorobowe i z jakimi czynnikami były powiązane. Drugim problemem jest po prostu strach przed obcą osoba, która może kojarzyć się z bólem, niekomfortowymi zabiegami czy przyjmowaniem lekarstw. Pediatra musi wykazać się ogromną dozą empatii i cierpliwości aby zdobyć zaufanie małego pacjenta. Musi również skutecznie podjąć współpracę z rodzicami, którzy chociaż działają w dobrej wierze nie zawsze potrafią pomóc w procesie leczenia.

Jak znaleźć najlepszego pediatrę ?

W dobie Internetu łatwo jest uzyskać kontakt do lekarza dowolnej specjalności, a także zaznajomić się z opiniami pacjentów na jego temat. Jednak te ostatnie nie zawsze muszą być miarodajne – możemy tutaj spotkać się zarówno z nadmierną autoreklamą jak i ze złośliwym działaniem konkurencji. Dobrym wyjściem jest renomowana klinika, taka jak mamiclinic.pl. Szczególnie ważny w tym przypadku jest fakt, że kobieta spod opieki prowadzącego ginekologa trafia tutaj po porodzie bezpośrednio do pediatry. Lekarze ściśle współpracują ze sobą i pediatra z mamiclinic.pl będzie już znał poprzednie wyniki badań pacjentki i na pewno je wykorzysta. W takich miejscach jak mamiclinic.pl wszelkie badania wykonywane są na miejscu. Jest to nie tylko znaczna oszczędność czasu dla rodziców, ale co najważniejsze redukuje stres u dziecka, które poznaje już personel medyczny i przyzwyczaja się do okresowych badań. W mamiclinic.pl oprócz standardowej opieki medycznej można również liczyć na pomoc psychologa i dietetyka.`

Czym jeszcze zajmuje się lekarz pediatra ?

Do pediatry trafiają nie tylko dzieci z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Lekarz pediatra wykonuje również badania okresowe, szczególnie ważne w początkowej fazie życia dziecka, obserwuje prawidłowość jego rozwoju i zwraca uwagę na wszystkie odbiegające od normy sytuacje. Prowadzi kalendarz szczepień ochronnych dla dziecka, a w razie potrzeby wystawia skierowania na specjalistyczne badania – na przykład do ortopedy, okulisty czy kardiologa. Idealną sytuacją jest tak, kiedy ten sam pediatra prowadzi pacjenta przez kilkanaście lat, aż do ukończenia 18-tego roku życia.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: