Bostonka u dziecka – objawy, leczenie, powikłania

0
(0)

Choroba wirusowa, jaką jest bostonka u dziecka to trwająca zwykle ponad tydzień dolegliwość, z którą wiążą się nieprzyjemne dla malucha objawy. Jak ją rozpoznać, jak leczyć i dlaczego, choć jest ona stosunkowo niegroźna, może powodować poważne powikłania? Podpowiadamy!

Jak objawia się bostonka u dziecka?

Pierwszymi objawami, które powinny zaniepokoić rodzica są w przypadku bostonki gorączka (nawet 40 stopni!) i charakterystyczna wysypka na spodzie dłoni dziecka oraz wewnątrz jamy ustnej. Ponieważ przypadłość ta nie jest tak częsta, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, łatwo można ja pomylić z innymi wirusowymi schorzeniami, dlatego nie stawiajmy diagnozy samodzielnie i zabierzmy dziecko do lekarza!

Dodatkowymi objawami, które pojawiają się wraz z rozwojem choroby jest przenoszenie się wysypki na stopy i nogi dziecka oraz dołączenie objawów grypowych.

  • Zmęczenie i osłabienie
  • Niechęć do jedzenia i brak apetytu
  • Złe samopoczucie
  • Ból gardła
  • Nudności, wymioty
  • Biegunka

Warto wiedzieć, że bostonka najczęściej nie wymaga specjalistycznego leczenia i po tygodniu, czasem około 10 dniach, przechodzi sama, natomiast jej przebieg może być różny. Słabszy organizm może odczuwać też po przejściu choroby poważniejsze powikłania:

  • Schodzenie skóry z powierzchni rąk i stóp
  • Oddzielanie się paznokci od miejsca ich przyczepu i schodzenie ich w całości
  • Zapalenia mięśnia sercowego
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • Cukrzyca typu 1

Jak leczyć bostonkę? Kluczem jest tutaj cierpliwość i nawadnianie dziecka. Brak apetytu i drażniąca wysypka w ustach może sprawiać, że pociecha nie będzie chciała pić dużo, a to konieczne, żeby łatwiej i szybciej przejść chorobę. Posiłki i płyny należy tu podawać przestudzone, nigdy za ciepłe i nigdy za zimne (to wzmoże podrażnienie!), pamiętając o karmieniu małą łyżeczką, małymi porcjami, a nawet, jeśli to konieczne – strzykawką. Z punktu medycznego: podajemy leki przeciwgorączkowe, przepisane przez lekarza i dopasowane do wieku dziecka, aplikujemy środki odkażające jamę ustną oraz leki przeciwzapalne. Antybiotykoterapia nie jest tu konieczna i nie pomoże (choroba ma pochodzenie wirusowe, a nie bakteryjne!).

W domowych warunkach można też stosować płukanki doustne, które zmniejszą dyskomfort dziecka, szczególnie dokuczliwy podczas mówienia, jedzenia i picia.

Warto wiedzieć: bostonka dziecięca nie jest chorobą, którą przechodzi się raz w życiu i można się na nią dzięki temu uodpornić. Tworzą ją różne szczepy wirusów i może być tak, że po pewnym czasie dziecko znów na nią zapadnie, dlatego nie przy kolejnej wysypce nie należy je wykluczać.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł