Do czego można wykorzystać owoce i warzywa liofilizowane w kuchni?

0
(0)

Świeże, mrożone oraz suszone – owoce i warzywa w tych formach znajdą się w niemal w każdej kuchni. Nie każdy wie, że rośliny można spożywać również w postaci liofilizatów, które mają szereg dobroczynnych właściwości, od smakowych po zdrowotne. Dowiedz się, czym są liofilizaty i do czego możesz je wykorzystać.

Liofilizaty – co to takiego?

Liofilizacja to tak naprawdę suszenie, ale w nieco innym wydaniu. Owoce oraz warzywa poddane temu procesowi pozbawiane są wody w formie zamrożonej – przechodzi ona z postaci lodu w parę wodną, a nie w ciecz. Dzięki temu zachowują pełnię smaku, ale i większość właściwości. Żywność poddana procesowi liofilizacji z wyglądu jest łudząco podobna do tej świeżej, ale liofilizowane maliny czy truskawki są dużo lżejsze z powodu usunięcia wody ze składu. Jedną z form przechowywania liofilizatów jest proszek. Owoce i warzywa w tej wersji można wykorzystywać na wiele sposobów.

Wzbogacenie posiłków o witaminy

Największą zaletą procesu liofilizacji jest fakt, że odbywa się on bez dużej straty dla wartości odżywczych pierwotnego produktu. Warzywa oraz owoce liofilizowane mają zatem porównywalną ilość wartości odżywczych, co te świeże! Jeżeli zależy Ci na tym, by Twoja rodzina każdego dnia jadła jeszcze więcej owoców i warzyw, zaopatrz się w saszetki z liofilizatami. Możesz dodawać je na przykład do jogurtów naturalnych, do owsianek lub do kaszek. Jeśli często przygotowujesz owocowe i warzywne smoothie albo koktajle – spróbuj przyrządzić je w nowej odsłonie, z dodatkiem Bio Różdżek Smaku. To świetny pomysł na urozmaicenie śniadania, deseru lub przekąski.

Sezonowe owoce poza sezonem

Świeże truskawki, maliny, jeżyny czy czarna porzeczka na sklepowych i targowych półkach dostępne są tylko przez kilka tygodni w roku. Wraz z sezonem wielu z nas wcale nie mija jednak ochota na te pyszne i pełne witamin owoce. Na szczęście poza przetworami i mrożonkami istnieją również liofilizaty – dzięki nim możesz cieszyć się smakiem malin czy truskawek nawet w środku zimy!

Zdrowa alternatywa dla barwników spożywczych

Poza zachowaniem większości właściwości odżywczych oraz smakowych, liofilizaty mają jeszcze jedną zaletę, z której nie każdy zdaje sobie sprawę. Pył powstały w wyniku sproszkowania liofilizowanych owoców czy warzyw nadaje potrawom nie tylko smaku, ale i koloru. Oznacza to, że liofilizaty można wykorzystywać w taki sam sposób, jak barwniki spożywcze, z tą różnicą, że są to w 100% owoce lub warzywa. Chcesz zabarwić ciasto na różowo? Wykorzystaj do tego liofilizowanego buraka lub maliny. Marzą Ci się fioletowe naleśniki? W ruch powinny pójść poddane procesowi liofilizacji jagody.

Przekonanie malkontentów do zdrowego jedzenia

Niektórzy członkowie Twojej rodziny kręcą nosem na widok świeżych warzyw lub owoców na talerzu? Liofilizaty są genialnym sposobem na przekonanie ich do spożycia tych pełnych witamin produktów. Liofilizowane owoce i warzywa możesz wykorzystać też do rodzinnych zabaw w kuchni – wspólnie z dziećmi możecie kolorować naleśniki, kaszki czy budynie i jednocześnie zapoznawać dzieci z nowymi smakami.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: