Protagonista – cechy, zalety, wady

4
(4)

Wśród aż szesnastu powszechnie znanych typów ludzkiej osobowości, protagonista jest tym, który stanowi ledwie 2% całej populacji! Jakimi cechami wyróżnia się ta osobowość i dlaczego tak niewielu z nas ją posiada? Jakie są zalety, a jakie wady osób, które należą do tego typu? Sprawdzamy!

Co to znaczy być protagonistą?

Według modelu MBTI czyli typów osobowości będących rozszerzoną wersją systemu opracowanego przez jednego z najbardziej uznanych psychologów, Carla Junga, być protagonistą znaczy mieć osobowość charyzmatycznego, pewnego siebie przywódcy. Protagonista to człowiek, który swoim zachowaniem, postępowaniem i podejściem do życia wpisuje się w poczet naturalnych liderów.

Klasyfikacja osobowości określa protagonistów skrótem ENFJ ( z ang. Extraverted Intuitive Feeling Judging).

E – to ekstrawertyk

I – to percepcjonista

F – to uczuciowiec

J – to Sędzia

Protagonista – osobowość i cechy protagonisty

Silna osobowość protagonisty i jego wysoka pewność siebie w połączeniu z serdecznym podejściem do innych sprawiają, że ten typ wyjątkowo szybko zjednuje sobie ludzi. To wymarzony lider i przywódca, który dba o innych, chcąc polepszać zarówno ich życie, jak i własne. Prowadząc ludzi, stanowi dla nich autentyczną inspirację.

Jakie są cechy protagonisty?

Serdeczność i życzliwość w relacjach międzyludzkich

Wrodzona energia życiowa i pasja do działania

Umiejętność motywowania innych i ukierunkowywania ich na to, co dla nich najlepsze i co często sami w sobie tłumią

Autentyczność – w protagoniście nie ma fałszu, dwulicowości ani hipokryzji

Wiarygodność – ten typ osobowości wzbudza zaufanie i potrafi je utrzymać

Empatia – zdolność wczuwania się w uczucia innych

Aktywność w tym, czego się podejmuje

Troskliwość – jego działanie ukierunkowane jest na drugiego człowieka, a nie na siebie samego

Doskonała organizacja pracy w zespole – protagonista wydobywa ze współpracowników najlepsze cechy i aktywnie mobilizuje do działania

Odpowiedzialność

Chęć zapewnienia innym lepszej przyszłości

Talent do publicznych przemówień

Umiejętność rozmawia z innymi bez osaczania drugiego człowieka, męczenia go czy zmuszania do czegokolwiek

Wysokie zdolności komunikacyjne

Szczerość i lojalność wobec drugiego człowieka

Radosne, ciepłe, uśmiechnięte usposobienie

Duża pewność siebie, ale nie narcyzm!

Altruistyczne pomaganie innym – bez oczekiwania na odwdzięczanie się

Umiejętność konstruktywnego i bezstresowego przekazywania krytyki tak, by nie urazić przy tym innych, a wręcz zmotywować do działania

Wrażliwość – protagonista nie jest obojętny na los otaczających go ludzi

Asertywność – potrafi powiedzieć nie i nie pozwala na to, by inni wykorzystywali jego empatyczne podejście i chęć pomagania innym

Kim jest protagonista i antagonista?

W literaturze klasycznej bardzo często słyszy się o bohaterze, który jest protagonistą i o jego odwrotności, czyli o antagoniście. W uproszczeniu, gdy pytamy o to kim jest protagonista i antagonista, zawsze są to dwie skrajne postaci, dwie różne osobowości stojące niejako po dwóch stronach „barykady”.

W powieściach protagonista to główny bohater opowieści, a antagonista to jego przeciwnik, konkurent. Antagonista nie zgadza się z tym, co robi główny bohater, krytykuje go, ma inne wartości i inne przekonania, a do tego działa wbrew protagoniście, próbując mu utrudnić życie. Bez antagonisty przygody i perypetie protagonisty były nudne, a cała jego postać straciłaby swój urok, dlatego też postać „podkładającego nogę” antagonisty jest w każdej książce tak ważna.

Przykłady książkowe i filmowe:

Dobry glina – zły glina

Komisarz śledczy – przestępca

Nowi sąsiedzi – wredna sąsiadka mieszkająca od lat za ścianą

Urocza królewna – Zła królowa

Dobre karzełki – Okrutne olbrzymy

Wampir – zwalczający wampira wilkołak

Samotna matka dwójki dzieci – Eks mąż chcący odebrać jej prawa rodzicielskie

Itd.

Ważne: jeśli głównym bohaterem powieści jest postać zła, to jej antagonistą będzie oczywiście postać dobra.

Protagonista prywatnie

Warto wiedzieć, że protagonista prywatnie zachowuje się dość podobnie, jak i zawodowo, co wynika wprost z cech jego osobowości, ale nie traktuje przy tym bliskich jak pracowników, a bardziej jak zespół, którego dobro i szczęście są dla niego najważniejsze. W rodzinie pełni role naturalnego lidera, jak rodzic oczywiście ma tendencje do „dowodzenia” i jest niekwestionowaną głową rodziny, ale wszystko co robi, robi dla dobra innych. Chętnie angażuje bliskich do różnorodnych aktywności, które zacieśniają relacje, motywuje, inspiruje, potrafi wydobywać z dzieci ich mocne strony i robi to z radością. Przewodzi, ale uwaga: nie należy tego mylić z dominacją. W związku protagonista jest szczery, lojalny i troskliwy. Osoba, z którą się prywatnie związał, jest dla niego niezwykle ważna, dlatego dba o jej dobre samopoczucie, ale też nie „opiekuje się” ukochanym do stopnia, w którym osoba ta miałaby być całkowicie od niego zależna. Zachęca do działania, odkrywania siebie, inspiruje do tego, co nowe.

Protagonista zawodowo

W pracy protagonista stanowi typ osoby, o której w swojej firmie marzy każdy pracodawca. Jest perfekcyjnym kierownikiem zespołu, managerem, dyrektorem, ale i niecenionym szefem, jakiego pragnąłby mieć każdy pracownik.

Doskonale przewodzi grupą i stawia jej jasne zadania

Jest wymagający, ale zna granice pracowników i wydobywając z nich najlepsze cechy – nie przesadza z obciążeniem!

Inspiruje do pracy i do rozwijania się, będąc przy tym szefem czy kierownikiem troskliwym i opiekuńczym

Potrafi rozmawiać z ludźmi nawet w najtrudniejszych sytuacjach i nie unika odpowiedzialności

Umie rozwiązywać konflikty

Zawodowo protagonista idealnie sprawdza się w takich rolach jak: właściciel firmy, polityk, kierownik w firmach marketingowych i sprzedażowych, zarządzający grupami reklamowymi, rzecznik prasowy, coach, trener personalny, nauczyciel ale i terapeuta.

Protagonista – zalety i wady

Osobowość protagonisty, choć wg klasyfikacji psychologicznej wydaje się być wprost nieprzeciętna i wspaniała, tak jakby miała wyłącznie zalety, ma też swoją ciemniejszą stronę.

Wady protagonisty – Jest osobą ufną i ta ufność może zostać dość szybko wykorzystana przez osoby sprytne, ale pozbawione empatii. Nie jest łatwo wykorzystać zaufanie i dobroć protagonisty, ale niestety jego system „wyczuwania” innych może nie zadziałać prawidłowo, tak, że zostanie on wykorzystany. Łatwowierność może doprowadzić protagonistę do problemów i choć zwykle do tego nie dochodzi, na tę wadę muszą być oni szczególnie wyczuleni. Do wad można także zaliczyć chęć zbawiania całego świata przy jednoczesnym zapominaniu o sobie. Natchniony wizją poprawiania cudzego życia protagonista, może obudzić się „z niczym”, całkowicie odkładając swoje dobro na ostatni plan. Bywa też, że protagoniści w pracy tak bardzo skupiają się na ludziach i ich problemach, że obniża się ich własna dokładność w wykonywanych obowiązkach

Zalety protagonisty – tu w zasadzie należałoby raz jeszcze wymienić wszystkie cechy tej osobowości, bo nie sposób zauważyć, że same w sobie są one zaletami. Bycie inspiracją dla innych, wydobywanie z ludzi tego, co w nich najlepsze, entuzjastyczne podejście do życia, altruizm, empatia, chęć niesienia pomocy innym i poprawiania ich losu – to wszystko stanowi niekwestionowane zalety osobowości protagonistycznej. Dalej, do zalet zaliczamy bycie wzorem dla innych i możliwość pociągnięcia za sobą tłumów, które dzięki działaniu kierowanemu przez protagonistę będą odczuwały więcej szczęścia i wartościowości własnego życia. Do tego wszystkiego – chęć walki o wspólne dobro i nie odwracanie się od cudzego smutku, żalu czy nieszczęścia.

Czy jestem protagonistą?

Prawdopodobieństwo posiadania osobowości protagonisty jest bardzo małe, bo w całej populacji takich osób jest ledwie 2 procent. Żeby ocenić czy się do nich należy, najlepiej jest wykonać pełen, specjalistyczny test osobowości – niekoniecznie te, które są dostępne w sieci za darmo, bo ich wiarygodność jest zwykle mocno ograniczona.

8 pytań, które wskazują cechy protagonisty

(pod warunkiem, że odpowie się na nie twierdząco!)

  1. Czy dobrze się czujesz w roli lidera i przywódcy?
  2. Czy grupa, którą dotąd przewodziłeś szanowała cię i lubiła z tobą pracować?
  3. Czy lubisz pomagać innym bezinteresownie?
  4. Czy potrafisz motywować ludzi do działania?
  5. Czy inni szybko obdarzają cię zaufaniem, a ty go nie zawodzisz?
  6. Czy ludzie słuchają tego, co mówisz i chcą robić to, co sugerujesz?
  7. Czy potrafisz nakłonić innych do działania bez żadnego przymusu czy szantażu?
  8. Czy jesteś osobą empatyczną i wrażliwą?

Dla całkowitej pewności tego, że mamy osobowość protagonisty – najlepiej wykonać ku temu odpowiedni test.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Bądź pierwszy i oceń artykuł