Instagram_mariarotkiel 7

Fot: Instagram @mariarotkiel

Maria Rotkiel: Nasz mózg nie nadąża za tempem ewolucji.

Dlaczego korzystanie z Instagrama aktywuje te same obszary mózgu, które niegdyś pomagały nam w polowaniu na dzikie zwierzęta? Co dzieje się z naszą pamięcią, gdy podczas jazdy samochodem całkowicie polegamy na GPS-ie?

Technologie a zdrowie psychiczne: Jak wpływają na nasz mózg?

Jak zmieniło się funkcjonowanie naszych neuronów pod wpływem nowych technologii? W jaki sposób nasz układ nerwowy jest traktowany przez osiągnięcia współczesnej cywilizacji?

W książce znajdziecie wyjaśnienia dotyczące wielu wyzwań i problemów, które stawiamy czoła w XXI wieku, takie jak depresja, stany lękowe, zaburzenia snu i wiele innych chorób cywilizacyjnych, które są pod wpływem rozwoju nowych technologii. „Nasz mózg jest narażony na ogromną ilość informacji, z którą nie zawsze sobie radzi. To dlatego, że nasz mózg nie miał czasu w pełni dostosować się do tempa ewolucji” – mówiła psycholog Maria Rotkiel, autorka książek z dziedziny psychologii i socjologii, a także poradników.

Szaleńcze tempo rozwoju cywilizacji – Ewolucja nie nadąża za nim

Dlatego mózg opracował mechanizmy obronne, które pozwalają nam przetrwać w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. „Sprowadzają się one do prostych reakcji: uciekaj albo atakuj. To pierwotny instynkt związany z odczuwaniem stresu, niepokoju i szybkimi reakcjami. To mechanizm, który odziedziczyliśmy po naszych praprzodkach, niekoniecznie dostosowany do współczesnych zagrożeń” – wyjaśniała.

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z technologii

Sposób, w jaki korzystamy z informacji dostępnych w sieci, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszej pamięci. Jeśli to robimy właściwie, możemy zwiększyć naszą zdolność do zapamiętywania. Nieumiejętne korzystanie z technologii może prowadzić do problemów z koncentracją i przyswajaniem nowych treści. Co sprawia, że czytamy powierzchownie i łatwo tracimy skupienie? Psycholog wyjaśnia, że ośrodek nagrody jest tym, który uniemożliwia nam selekcję wartościowych treści. „To mylna nadzieja, że przeglądając treści w końcu natrafimy na coś fascynującego. Tzw. mechanizmy adaptacyjne działają na naszą niekorzyść w tym przypadku.”

Jak rozwijać umiejętność korzystania z mediów społecznościowych, co sprawia, że nasz mózg nieustannie przewija treści, dlaczego Instagram wywołuje podobne reakcje, jakie towarzyszyły myśliwym podczas polowania, i czy potrzebny jest nam detoks?

KIM JEST MARIA ROTKIEL? MĄŻ, WIEK, DZIECI