IKIGAI. Japoński sekret szczęśliwego i długiego życia

0
(0)

Japoński przepis na szczęście, nazywany wprost „Ikigai” to cała filozofia życia, działania i postępowania, która sprawia, że nasza codzienność jest po prostu lepsza! Sztuka Ikigai pomaga w odnalezieniu sensu istnienia i tzw. życiowej radości – a coraz częściej korzystają z niej nie tylko rodowici Japończycy, ale i zafascynowani nią mieszkańcy innych krajów całego świata.

Co to znaczy ikigai?

Już samo słowo „ikigai”, które z j. japońskiego znaczy „iki” – żyć, oraz „gai” – powód jest podstawą do zrozumienia całej tej niezwykłej filozofii. Ikigai – powód do życia.

Aktualnie miliony ludzi szukają w swojej egzystencji czegoś, co nadałoby jej większy sens i mogło pomóc w zrozumieniu tego, po co jesteśmy i jak żyć, żeby odczuwać naturalne szczęście i zwykłą, codzienną radość? Na czym się oprzeć? Na co zwrócić uwagę? Co robić, żeby nie poddać się marazmowi i smutkom? Odpowiedź na pytania znajdziemy właśnie w filozofii Ikigai.

Co składa się na ikigai?

Korzenie japońskiej sztuki szczęścia sięgają słynnej wyspy Okinawa, o której na świecie mówi się nie bez powodu. To właśnie tam odsetek ludzi, którzy szczęśliwie przekroczyli 100 lat życia jest największy! Jak to zrobili i czego możemy się od nich nauczyć? Jak się okazuje, łączy ich właśnie filozofia Ikigai, której podstawy narodziły się właśnie na Okinawie. Co składa się na Ikigai? To zestaw czterech obszarów, które dają szczęście, pozwalają zachować dobre zdrowie, cieszyć się z pracy i rodziny, a nawet rzadziej zapadać na choroby krążenia!

Obszary Ikigai to:

  • To, co kochasz – pod tym punktem umieszczone są wszystkie nasze życiowe pasje, to, co wprost sprawia nam największe szczęście
  • To, w czym jesteś dobry – umiejętności, zawód, praca ale i pasje, które realizujesz wykonując konkretne działania
  • To, za co mogą Ci zapłacić – zawód, praca – połączone z obszarem poprzednim
  • To, czego potrzebuje od Ciebie świat – życiowa misja, coś na kształt powołania.

Może się wydawać, że w/w rzeczy wchodzące w skład Ikigai to banały, ale tak nie jest! Świadczy o tym właśnie fakt wyjątkowego poczucia życiowego szczęścia wśród mieszkańców Okinawy oraz ich długowieczność.

Każdy z obszarów ikigai przenika się z innym, dzięki czemu razem tworzą model idealnego powodu do życia oraz wynikającej z niego radości.

Jak znaleźć swoje ikigai?

Zrozumienie tej japońskiej filozofii życia możliwe jest jednak dopiero wtedy, gdy sami odnajdziemy, określimy i sprecyzujemy wszystkie cztery w/w obszary. Jak znaleźć swoje ikigai? Spójrz na wspomniane wcześniej składowe tego pojęcia i zadaj sobie pytania:

  • Co w życiu kochasz robić najbardziej? Co cię inspiruje, cieszy, sprawia radość? To nie muszą być wielkie rzeczy, wręcz przeciwnie! Sens szczęścia tworzą często małe przyjemności. Może lubisz grać na gitarze? Pisać? Malować? Biegać? Zapisz sobie te rzeczy.
  • W jakich działaniach jesteś dobry? Co potrafisz? Jakie masz talenty, ale i kompetencje? Konkretne umiejętności.
  • Za co ludzie mogliby Ci płacić? Który z Twoich talentów lub którą z umiejętności można sprzedać? Jaki tworzysz towar lub jaką wartość?
  • Czego potrzebuje od Ciebie świat? Jeśli np. dał ci talent do gry na gitarze, to może nie zrobił tego bez przyczyny? Może świat potrzebuje pięknych dźwięków i to są właśnie te, które sam wydobywasz z instrumentu?

Wypisanie sobie wszystkich w/w punktów, pozwoli Ci znaleźć twoje Ikigai, a z czasem nauczy zmierzać do jego doceniania i wdrażania w życie.

Ikigai a praca

Jak wykonana przez nas praca ma się do Ikigai? Czy może je stanowić? Wielu z nas wykonuje dziś zawód, którego nie kocha, nie lubi, a często wręcz się w nim męczy. Sęk w tym, że praca jest ważną składową naszej codzienności, więc im bardziej i częściej robimy to, czego nie chcemy… tym mniej jesteśmy szczęśliwi. By praca i ikigai współgrały ze sobą, muszą „nadawać” na jednej linii. Twoją pracą powinna być pasja, a jeśli nie jest – zacznij choćby godzinę dziennie, po pracy której nie lubisz, robić to, co sprawia Ci przyjemność. Przekuj to w radość, spełnienie, szlifuj i doceniaj. W ikigai nie chodzi o to, by całe życie pracować dla kogoś, nienawidząc każdego poranka, a by nauczyć się pracować dla siebie.

Oczywiście nie mówimy tu o rzuceniu pracy, która płaci Twoje rachunki, a o znalezieniu w życiu przestrzeni na własną pasję, na to, co kochamy, tak, by w przyszłości, ta systematycznie rozwijana godzina dziennie mogła przerodzić się w coś większego.

10 zasad ikigai !

Istnieje 10 zasad ikigai, które pomogą Ci odkryć w sobie miłość do życia i znaleźć jego sens. Ten mityczny powód, dzięki któremu odczujesz prawdziwą radość.

  1. Aktywność – zawsze bądź aktywny i poświęcaj czas na sport, ruch, oraz swoje pasje
  2. Wszystko przyjmuj ze spokojem – panowanie nad stresem i nie uleganie mu jest podstawą szczęścia
  3. Otaczaj się tylko tymi ludźmi, którzy są ci życzliwi – nie trać czas na demotywujących maruderów
  4. Panuj nad jedzeniem – nie przejadaj się i jedz zdrowo
  5. Szanuj swoje ciało – dbaj o formę
  6. Bądź bliżej natury i doceniaj jej kojący, wyciszający wpływ. Zaopiekuj się rośliną, wyrzuć plastik, postaw na drewno
  7. Więcej uśmiechu! Koniec skrzywionej i niezadowolonej miny
  8. Dziękuj! Bądź wdzięczny za to, co daje Ci życie, choćby miały to być kompletne drobiazgi
  9. Żyj teraz – zapomnij o przeszłości i przestań ją rozpamiętywać
  10. Podążaj za sobą i za własnym Ikigai – cudze niech Cię nie obchodzą!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł