Hialuronidaza – co to za zabieg? Efekty przed i po

4
(1)

Powiększone kwasem hialuronowym usta miały być piękne, a wyszło… koszmarnie? Niestety, takie sytuacje się zdarzają, a w sieci krąży mnóstwo zdjęć pokazujących fatalne efekty takiego zabiegu. Jak poprawić sytuację i naprawić to, co się nie udało? Ratunkiem jest hialuronidaza!

Co to jest Hialuronidaza?

Po zabiegi określane mianem hialuronidazy sięgamy wówczas, gdy istnieje pilna potrzeba rozpuszczenia kwasu hialuronowego użytego np. podczas zabiegu powiększania ust. Sama hialuronidaza to specjalny enzym mający zdolność rozpuszczenia kwasu hialuronowego tak, by:

  • Poprawić efekt niesatysfakcjonującej operacji – za duże usta
  • Zniwelować powikłania po zabiegu z użyciem kwasy hialuronowego – w tym przypadku jest to konieczność, a nie tylko kwestia wizualnej estetyki

Ciekawostka: hialuronidaza polecana jest jako antidotum na zatrucie alkaloidami barwnika różyczkowego!

Wskazania do zabiegu hialuronidazy

Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu enzymem hialuronidazy są silne powikłania, jakie pojawiły się po wcześniejszym zabiegu. Mogą to być:

  • Zaburzenia widzenia
  • Gwałtowne i nieoczekiwane reakcje alergiczne
  • Grożąca skórze martwica
  • Przemieszczanie się wypełniacza, wskutek czego „atakowane” są nim nie tylko miejsca, w których przeprowadzano poprzedni zabieg, ale i jego okolice
  • Obrzęki i wybroczyny
  • Pojawienie się ziarniniaków
  • Zator naczynia krwionośnego
  • Wystąpienie tzw. biofilmu
  • Reakcje uczuleniowe na podany kwas hialuronowy
  • Nieestetyczne grudki występujące w różnych miejscach poprzedniego zabiegu, zbyt duża aplikacja kwasu hialuronowego lub nierówności powodujące np. efekt fal na ustach (jedna warga w połowie duża, w połowie mała itd.).

Osobno, choć oczywiście nie jest to typowe wskazanie, a wola pacjenta – rażące kwestie estetyczne nieudanego zabiegu.

Warto wiedzieć: Wszystkie w/w wskazania do hialuronidazy mogą zostać odłożone na bok, o ile okaże się, że pacjent jest uczulony na jad pszczół, os czy szerszeni, białko bydlęce i owcze, lub aktualnie cierpi na infekcje grzybiczne, wirusowe i bakteryjne. W takich sytuacjach nie można wykonać zabiegu hialuronidazy i jest ona odradzana. Nie wykonamy jej również w przypadku owrzodzenia operowanego wcześniej miejsca, aktywnej choroby nowotworowej, ciąży i okresu karmienia piersią oraz zaostrzonego przebiegu chorób autoimmunologicznych.

Jak przygotować się do zabiegu hialuronidazy

Przez planowanym zabiegiem należy dokładnie oczyścić i umyć skórę. Nie wolno robić sobie makijażu i choć cały obszar będzie na miejscu zdezynfekowany przez lekarza, to samodzielnie również należy zadbać o higienę skóry. Wszelkie zabrudzenia mogą generować bakterie, których wstrzyknięcia w głąb ust z pewnością byśmy nie chcieli.

Na czym polega zabieg hialuronidazy?

Sam zabieg hialuronidazy polega na wprowadzeniu tego enzymu w skórę przy pomocy specjalnej, cienkiej igły. Dawka enzymu dobierana jest odpowiednio do skali problemu i wstrzykiwana w miejsce, w którym wcześniej wstrzyknięty był kwas, tak by skutecznie go rozpuścić i zmniejszyć widoczny obrzęk. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza też szczegółowy wywiad, dlatego należy odpowiadać na pytania bez ukrywania rzeczy, które mogłyby wpłynąć na przebieg i efekt późniejszego zabiegu.

Hialuronidazę wykonuje się najczęściej na ustach, ale i w okolicach nosa czy policzków – tam, gdzie aplikowany był kwas hialuronowy.

  • Czas zabiegu: od 15 do 30 minut
  • Znieczulenie: nie wymaga

Ciekawostka: na rynku można znaleźć hialuronidazę w kremie, która nie wymaga iniekcji, ale tu trzeba pamiętać, że koryguje ona jedynie bardzo drobne wybrzuszenia po kwasie hialuronowym i nie zadziała tak dobrze, jak podana wstrzyknięciem.

Hialuronidaza przed i po

Najważniejszym efektem zabiegu jest widoczne zmniejszenie obszaru wypełnionego wcześniej kwasem hialuronowym. Enzym rozpuszcza kwas, dzięki czemu np. za duże usta zmniejszają się, a te, które były zrobione asymetrycznie – zostają wyrównane.

  • Przez pierwszych 6 godzin po zabiegu nie wolno dotykać ust czy innych obszarów, na których był on robiony. Profilaktycznie po 6 godzinach też lepiej trzymać dłonie z daleka
  • Po upływie 72 godzin powinno już być widać pełen efekt. Wtedy też mogą jeszcze wystąpić efekty uboczne. W tym czasie absolutnie nie pocieramy miejsc ostrzykniętych hialuronidazą, nie masujemy, nie trzemy. Po 72 godzin stawiamy się na kontrolę u lekarza, który robił zabieg naprawczy.
  • Cały czas rozpuszczania kwasy hialuronowego to około 3 tygodnie, dlatego w okresie tym należy bardzo ostrożnie obchodzić się z całym obszarem. Standardowo trzeba liczyć się z tym, że od 24 godzin do nawet tygodnia potrwa powracanie skóry do wcześniejszej kondycji.

Czy Hialuronidaza jest bezpieczna?

To zależy! O tym czy hialuronidaza jest bezpieczna zadecyduje wprost to, do jakiego specjalisty się udamy. Zabieg musi wykonać specjalista medycyny estetycznej, a próba zrobienia go „na boku” w niepewnym miejscu i niepewnych warunkach może grozić katastrofą. Jeśli już decydujemy się na poprawę tego, co nie udało się w zabiegi kwasem hialuronowym – nie ryzykujmy pogorszenia i tak złej sytuacji i udajmy się do eksperta z doświadczeniem.

Zagrożenia? Tak: reakcje alergiczne od lekkich po silne, a nawet zagrażające życiu. Nie ukrywaj przed lekarzem uczulenia na jad os czy pszczół, czy innych owadów bo to kluczowe dla bezpieczeństwa zabiegu.

Jakie są alternatywy? Jeśli jesteś osobą uczuloną na jad owadów i zabiegu nie wykonasz, możesz skorzystać z tzw. rozpuszczania kwasu hialuronowego falami radiowymi. Zabieg nie jest tak skuteczny jak hialuronidaza, ale ponieważ fale radiowe rozpuszczają kwas, a nie ma się innej opcji – to warto zwrócić na tę metodę uwagę.

Hialuronidaza efekty uboczne

Część osób po zabiegu hialuronidazy nie odczuwa żadnych efektów ubocznych, ale u innych mogą się one pojawić. Są to np. wystąpienie niewielkiego siniaka lub obrzęku – te na szczęście szybko znikają, a u osób wrażliwych może wystąpić miejscowa reakcja zapalna. Zdarzają się też stany pokrzywki na skórze, świąd czy zapalenie mikronaczyń. Efekty uboczne hialuronidazy widać zwykle po około 72 godzinach od zabiegu.

Hialuronidaza cena

Ile to kosztuje? Zabieg hialuronidazy nie należy do tanich, ale często jest niezbędny dla przywrócenia skórze zdrowego i ładnego wyglądu. Średnio zapłacimy za niego od 1000 do nawet 2500 zł, licząc w tym sam zabieg, jak i wizyty kontrolne. Bardzo możliwe jest również, że pierwszy efekt będzie satysfakcjonujący częściowo – w tej sytuacji, jeśli nadmiar kwasy hialuronowego nie zostanie rozpuszczony całkowicie, można będzie zabieg powtórzyć. W tej sytuacji lepiej wcześniej ustalić z lekarzem cenę lub zapytać o taką możliwość.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł