Czy zabawa w wojnę oraz militarne zabawki są bezpieczne dla dzieci?

0
(0)

Jaką mamy przyjąć postawę wobec zabawek i zabaw związanych z przemocą, żeby nie zaszkodziły, a może wręcz pomogły dzieciom?

Od jakiegoś czasu można zauważyć w dyskursie społecznym mocną krytykę wszelkiego rodzaju dziecięcych zabaw związanych z bronią czy też walką. Coraz większa grupa rodziców zabrania dzieciom zabawy w wojnę w obawie przed wywołaniem w dziecku agresji czy też uczeniu przemocy. Czy rzeczywiście zabawa w wojnę oraz zabawki militarne mają tak negatywny wpływ? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego chłopcy tak chętnie bawią się w wojnę?

Zamiłowanie do militarnych zabawek to najczęściej domena małych chłopców. Co prawda również dziewczynkom zdarza się sięgnąć po zabawkowe czołgi czy plastikowe pistolety, lecz jest to znacznie rzadsze. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest ukształtowanie mózgu małych chłopców, którzy wszędzie szukają bodźców i potrzebują być w ciągłym ruchu w przeciwieństwie do dziewczynek, które są w stanie skoncentrować się od najmłodszych lat na wykonywanej czynności. Nie bez znaczenia jest także różnica w stopniu rozwoju zdolności interpersonalnych. Małe dziewczynki dużo częściej są w stanie rozwiązać konflikty i spory rozmową, natomiast chłopcy uciekają się do rozwiązań siłowych.

Czy zabawa w wojnę zawsze jest czymś negatywnym?

Jak wspomnieliśmy na wstępie rodzice coraz częściej martwią się o swoje pociechy i zabraniają im zabaw, które mogą mieć jakiekolwiek konotacje z agresją (strzelanie z zabawkowych pistoletów, walka zabawkowymi potworami itd.). Często skutkuje to tym, że pociecha może nie wiedzieć jak zachować się w sytuacji gdy ktoś będzie zaczepiał słabszego rówieśnika w przedszkolu lub też ono samo stanie się obiektem ataku innego przedszkolaka. Wszystko to za sprawą faktu, że maluch nie miał okazji na własnej skórze przepracować takich sytuacji na przykład właśnie podczas zabawy. Jak się więc okazuje sama zabawa z wykorzystaniem militarnych zabawek nie jest czymś złym o ile kontrolujemy to co robi dziecko, nie dopuszczając do agresywnych zachowań. Zakazywanie dzieciom tego rodzaju zabaw w większości przypadków nie przyniesie korzyści.

Czy zabawy militarne mogą być dobre dla dziecka?

Zabawy dziecięce z wykorzystaniem militarnych produktów takich jak zabawkowe czołgi, samoloty, pistolety dla dzieci mogą pozytywnie wpływać na rozwój młodego człowieka. Militarne zabawy z wykorzystaniem wspomnianych zabawek pozwalają zapoznać dziecko z podstawami działania w grupie rówieśników, uczą hierarchii. Oprócz tego militarne zabawki wspomagają panowanie nad własnymi emocjami. Walcząc na niby przy pomocy zabawek militarnych dzieci są w stanie rozpoznać kiedy pojawia się w nich gniew oraz w jaki sposób można go rozładować (zmieniając zabawę lub ją przerywając, czy też obracając sytuację w żart). Korzystanie z militarnych zabawek pozwala dodatkowo rozwinąć sprawność ruchową młodego człowieka, jego koordynację oraz wyobraźnię.

Nie dopuść by zabawa zmieniła się w agresję

Dzieci dysponują niezwykle bujną wyobraźnią i potrafią wcielać się w trakcie zabawy w różnych bohaterów. W trakcie ,,zabawy w wojnę” rolą rodzica jest obserwowanie poczynań dziecka i niedopuszczenie do sytuacji w której zabawa wymknie się spod kontroli, a dziecko będzie przejawiało czystą agresję. Wtedy należy natychmiast przerwać zabawę i wytłumaczyć maluchowi, że tego rodzaju zachowanie jest niewłaściwe.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: