Jak usunąć zmechacenia z ubrań?

5
(1)

Supełki, kulki, sfilcowane miejsca czy kłaczki – odzież mechaci się na różne sposoby. To naturalna kolej rzeczy przy częstym użytkowaniu, praniu i suszeniu. Tego rodzaju ślady zużycia materiału wypływają jednak na estetykę ubrań. Usuwanie zmechaceń należy do normalnych zabiegów pielęgnacyjnych, którym poddajemy tkaniny i dzianiny m.in. z wełny merino, kaszmiru i bawełny. Jak robić to skutecznie i bezpiecznie dla materiału? Jak usunąć zmechacenia z ubrań domowymi metodami, a jak za pomocą specjalnych urządzeń? Przeanalizujmy to razem!

Zmechacone ubrania – jak je uratować?

Jest kilka sposobów na to, jak usunąć zmechacenia z ulubionych swetrów. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Szczotka z włosia dzika – najbardziej bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, które zachowa Twoje ubrania w idealnym stanie i jednocześnie usunie zmechacenia.
  2. Pędzelek do kłaczków – ten przyrząd działa na pęki włókien, które nie są już połączone z materiałem, a jedynie na nim zalegają.
  3. Nożyczki do paznokci – sprawdzają się, gdy trzeba szybko usunąć pojedyncze kuleczki na niewielkiej powierzchni.
  4. Grzebień do swetrów – posiada ząbki, które wyczesują kłaczki. Niestety, jego ostre zakończenia szarpią delikatne włókna, więc po usunięciu obecnych kulek szybciej przybywa nowych.
  5. Substancje regenerujące do ubrań – środki, który wygładzają włókna i eliminują zmechacenia podczas prania w pralce automatycznej. Nadają się najczęściej tylko do mocnych tkanin syntetycznych lub bawełnianych.
  6. Golarka do odzieży – zdecydowanie najbezpieczniejsze i efektywne rozwiązanie. Maszynka odcina kulki tuż przy powierzchni materiału, zamiast wyrywać je. Dlatego nie wzmaga filcowania, nie uszkadza włókien i przy prawidłowym stosowaniu nie generuje ryzyka powstania dziur.

Jak pozbyć się kulek z ubrań? Konkretne materiały

Powyższe wskazówki nie są całkowicie uniwersalne i ich skuteczność oraz bezpieczeństwo zależy m.in. od rodzaju dzianiny i użytego tworzywa. Która metoda jest najlepsza dla poszczególnych materiałów? Jak wyczyścić sweter z kulek, a jak z kłaczków? Oto konkretne rady!

Jak odmechacić sweter z wełny merino?

Swetry z wełny merino powstają z mięsistej dzianiny, często dużo cieńszej i bardziej zwartej w porównaniu do np. wełny owczej. Dlatego włókna merino zazwyczaj zbijają się w maleńkie kuleczki. Dochodzi do tego stosunkowo rzadko i dopiero po dłuższym użytkowaniu. Najszybciej odmechacisz sweter merino z pomocą golarki do ubrań. Ofertę wysokiej jakości swetrów merino znajdziesz na https://patrizia.aryton.pl/c/684-swetry-z-welny-merino.

Zmechacony sweter z kaszmiru – co robić?

Odzież z kaszmiru bywa bardziej puszysta niż merino. Czasem tworzy się na niej meszek z wychodzących cieniutkich włosków. Doraźnie wystarcza zastosowanie rolki do ubrań, która zbierze wełniany puszek. W przypadku większych zmechaceń, kiedy meszek zmienia się w maleńkie supełki, swetry z kaszmiru lepiej uratować specjalną golarką do odzieży. Takie swetry są również dostępne w sklepie Patrizia Aryton, na stronie https://patrizia.aryton.pl/c/683-swetry-z-kaszmiru.

Jak usunąć zmechacenia ze swetra z bawełny?

Swetry z bawełny przyjmują postać np. ażurowych longsleevów czy bluzek z krótkim rękawem o wyrazistym splocie. Bawełniana dzianina jest gładsza, a włókna o zamkniętych łuskach w dużym zbliżeniu wyglądają jak skręcone spiralnie źdźbła trawy. Piękne swetry bawełniane znajdziesz na stronie https://patrizia.aryton.pl/c/686-swetry-z-bawelny.

Bawełna mechaci się w zależności od zastosowanych rodzajów włókien. Im dłuższe i cieńsze, tym splot jest bardziej ścisły, wytrzymały i odporny na powstawanie zbitków cząstek nici. Tworzywo jest bardziej odporne na ścieranie niż wełna, więc jest szansa, że używając jednorazowej maszynki do golenia, nie zniszczysz całego ubrania. Jednak lepiej nie ryzykować – i tu rekomendujemy dedykowane urządzenie, czyli golarkę do ubrań.

Zmechacony sweter uratowany? Podsumowanie

Skulkowane ubrania zasługują na drugie życie! Każdy zmechacony sweter da się uratować. Najlepiej jest oczywiście dbać o odzież w taki sposób, aby maksymalnie opóźnić powstanie ewentualnych śladów zużycia. Zawsze pierz, susz, prasuj i przechowuj swoje ubrania zgodnie z zaleceniami producenta. A gdy pojawi się zmechacenie, usuń je, wykorzystując np. golarkę do ubrań i noś swoje ulubione swetry z dumą!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: