Co oznacza „ręka fatimy” i jaką moc ma ten symbol?

4,7
(3)

Symbol Chamsa, znany też pod nazwą ręka Fatimy lub ręka Miriam, stanowi w krajach arabskich oraz w Izraelu szczególny znak będący amuletem i ochroną przez tzw. „złym okiem”. O co chodzi? Czym jest złe oko i dlaczego wiara w ten symbol jest w tamtym regionie tak silna?

Ręka Fatimy – znaczenie i siła symbolu

Wokół teorii związanych z tym amuletem krąży wiele legend, a osoby ceniące posiadanie talizmanu we własnym domu, a najlepiej zawsze blisko siebie, często powołują się na ich różne wersje. Dla jednych, jego symbolika sięga czasów Kartaginy, w której to dłoń najwyższego bóstwa (Tanita) została wykorzystana do odstraszenia zła i od tego czasu stanowi odpowiednik używany przez wiernych do ochrony przed wszelkim złem. Dla innych sięga czasów starożytnego Egiptu, w którym stanowiła swoisty symbol do powoływania duchów rodziców, dziadków, których zadaniem było strzec dziecka i pilnować, by nie mogły go dosięgnąć siły zła. Dla jeszcze innych ta sama dłoń z namalowanych w środku okiem nawiązywać ma do Horusa, boga nieba, który przypomina, że człowiek nie jest w stanie uciec od oczu zawsze go prześladującego sumienia. W tym ostatnim przypadku ręka Fatimy z okiem miała być wyraźną przestrogą przed czynieniem zła, bo cokolwiek nie zrobisz, nie będziesz w stanie się przed tym ukryć.

Warto wiedzieć: bez względu na źródło legendy, sama ręka Fatimy od zawsze w jakiś sposób była związana z postacią kobiety. To właśnie jej „odcisk dłoni” stanowił w tym przypadku:

  • Znak pokoju i cierpliwości
  • Ochronę i ostrzeżenie przed próbą naruszania świętości – życia innych, życia dziecka, sumienia
  • Opór wobec trudności – konsekwentny, silny, zdecydowany – kobiecy
  • Wiarę i lojalność wobec najważniejszych wartości oraz rodziny i przyjaciół
  • Miłość matki, córki, babci
  • Nieograniczoną dobroć
  • Ochronę przed złem

Ciekawostka: w Azji ten sam kształt (charakterystyczna dłoń) uznawany jest za symbol szczęścia.

Dziś symbol temu, dzięki swojemu głębokiemu znaczeniu często pojawia się w postaci różnych gadżetów i biżuterii. W sklepach jubilerskich są to medaliki, łańcuszki z dłonią z okiem, bransoletki, sygnety. Coś, co zawsze można nosić przy sobie, ku ochronie i dobroci płynącej do nas z wszechświata. Poza biżuterią ten sam symbol znajduje często odzwierciedlenie w sztuce i jest powielany przez malarzy, opisywany przez pisarzy, stanowi też częsty fragment graffiti i opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Ważne: określenie ręki Fatimy odnosi się wprost do córki Mahometa i jest używane w krajach arabskich, z kolei ręka Miriam (wygląd niemal identyczny) ma związek z siostrą Mojżesza i Aarona i jest używana w Izraelu.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 4,7 / 5. Liczba głosów 3

Bądź pierwszy i oceń artykuł