Dlaczego nie każdy kształt paznokci pasuje do każdego typu palców i dłoni? Jakie kształty paznokci wyróżniamy i co zrobić, żeby nie tylko dobrze je do siebie dopasować, ale i uzyskać maksymalnie ładny efekt końcowy? Wszystko o kształtach paznokci, typach i aktualnej modzie! Podpowiadamy.
Jaki jest najładniejszy kształt paznokci?
O tym, jaki jest najładniejszy kształt paznokci można toczyć długie dyskusje, ponieważ każdej z nas może podobać się coś zupełnie innego. Części kobiet podobają się paznokcie długie i wykończone szpicem, innym krótkie i zaokrąglone, a jeszcze innym lekko kwadratowe. Zanim zdecydujemy jednak o tym, który z kształtów będzie dla nas idealny, sprawdźmy jakie są możliwości i do jakiego typu palców i budowy dłoni konkretne formy pasują. Czasem to, co podoba nam się najbardziej, wcale nie musi pasować do naszych rąk!
Jaki kształt powinny mieć paznokcie?
Paznokcie powinny mieć taki kształt, by z jednej strony idealnie pasować do naszych dłoni, a z drugiej – nie utrudniać nam codziennego życia. Dobrym przykładem może tu być specyficzny tryb pracy, który wymaga posiadania paznokci, jakie nie będą się co chwilę łamały i ulegały uszkodzeniom. Inną formę ich piłowania powinny wybrać kobiety, które np. pracują manualnie, a na inną pozwolą sobie kobiety, które pracują bardziej umysłowo niż z codzienną, intensywną eksploatacją rąk.
Rodzaje kształtów paznokci:
- Okrągłe – krótkie, spiłowane prawie przy skórze i nieprzeszkadzające w pracy
- Kwadratowe – średnie lub długie, wykończone wyrazistym brzegiem i na co dzień dość trudne do utrzymania z racji stałego przyrostu płytki paznokcia
- Owalne – średnie lub długie, mające zaletę wysmuklania dłoni i uważane za bardzo eleganckie
- Kwadratowe z lekko zaokrąglonymi kątami – łagodniejsza, mniej ostra wizualnie odmiana paznokci kwadratowych. Boki, dla zachowania ładnego efektu piłuje się tutaj do wewnątrz
- W kształcie migdała – jedne z najpopularniejszych jeśli chodzi o sposób piłowania paznokci. Na początku nie jest łatwo uzyskać w nich formę idealnego migdała, ale wprawa czyni mistrza!
- Forma kwadratu owalnego – swoiste przejście między kształtem owalnym, a kwadratowym. Najpierw formuje się klasyczny owal, a później mocno spiłowuje jego szczyt (linia prosta u góry)
- Spiczaste – wydłużające dłoń, przez co dobrze sprawdzające się dla osób o dłoniach krótkich i niewielkich. Sprawiają bardzo delikatne wrażenie, rzucają się w oczy, ale ich wadą jest trudność utrzymania. Ten kształt jest bardzo podatny na złamania
- Z ostrzem na szczycie – formuje się je pilniczkiem w owal, a następie z obu strony mocno „ścina”, tworząc charakterystyczny szczyt
- Trumienkowe (inna nazwa to baleriny) – na szczęście wyglądają ładniej niż wskazuje nazwa! Ta forma to połączenie paznokcia o kształcie migdała i kwadratu. Elegancka i idealnie nadająca się do różnych stylizacji. Taki kształt jest owalny w 3/4 swojej powierzchni i prosto spiłowany u samego szczytu
Paznokcie spiczaste – jak je uzyskać?
Jak uzyskać na własnych paznokciach kształt spiczasty? Jeśli chcemy wykonać go samodzielnie, bez wizyty u stylistki, konieczny będzie dobry pilniczki i sporo uwagi. Pierwsze kroki w piłowaniu paznokcia tak, by uzyskał efektowny szpic nie są łatwe, ale z każdym kolejną próbą będzie lepiej!
- Zapuszczamy paznokcie do interesującej nas długości (ten kształt najlepiej wygląda na średnich i długich paznokciach)
- Spiłowujemy je początkowo w owal, a dopiero później nadajemy końcówce kształt szpicu
- Szpic może być ostry lub lekko zaokrąglony, zależnie od tego, która z form bardziej nam odpowiada
Uwaga: paznokcie spiczaste, choć bardzo efektowne są również łatwe do zniszczenia, dlatego po piłowaniu należy je utwardzić odpowiednim preparatem lub odżywką. Nie zaleca się ich przy wykonywaniu na co dzień intensywnych prac manualnych – szpic będzie w nich przeszkadzał i może się szybko złamać.
Paznokcie baleriny – jak je uzyskać?
Modne dziś paznokcie baleriny idealnie nadają się na imprezy i ważne wyjścia – na co dzień natomiast, z racji swojej ekstremalnej długości mogą być niepraktyczne i trudne do zachowania przez dłuższy czas, dlatego warto się dobrze zastanowić, zanim zdecydujemy się mieć tę formę na stałe. Najlepiej wykona je profesjonalna stylistka, ale jeśli świetnie radzimy sobie same, to oczywiście również możemy pokusić się o ich wykonanie.
- Boki paznokci piłujemy bardzo delikatnie
- Pamiętamy, że muszą się one lekko zwężać ku końcom, ale nie drastycznie – to przejście musi wyglądać maksymalnie naturalnie
- Samą końcówkę paznokcia piłujemy prosto jak od linijki
Ciekawostka: efekt balerin (trumienek) będzie o wiele łatwiej uzyskać kobietom, które wcześniej formowały swoje paznokcie na kształt migdała. To właśnie on jest tu formą wyjściową!
Paznokcie kwadratowe – jak je uzyskać?
Oryginalne i wpadające w oko paznokcie kwadratowe można uzyskać zarówno w salonie, jak i w zaciszu własnego mieszkania. Kształt kwadratu piłuje się stosunkowo łatwo, ale warto pamiętać, że dużym ułatwieniem będzie tu oparcie zarówno ręki, jak i pilnika o blat, tak by zyskać równy, prosty kąt i stabilną podstawę do piłowania. Środkową część paznokcie piłuje się delikatnie, a szczyt wykańcza zdecydowaną, prostą linią, która razem z bokami utworzy kwadrat. Warto też wiedzieć, że ten kształt jest dość mocno narażony na zadarcia – szczególnie w samych brzegach, tam gdzie szczyt tworzy z bokami niemalże kąt prosty. Dla przedłużenia efektu i zmniejszenia ryzyka pęknięć i zadziorów stosuje się utwardzacze płytki np. akrylowe.
Paznokcie migdałki- jak je uzyskać?
Uzyskanie kształtu idealne migdała nie jest proste, a przynajmniej nie przy pierwszej próbie. Nie warto się jednak poddawać, bo to jedna z najmodniejszych i „wiecznie aktualnych” form, które idealnie sprawdzają się na paznokciach. Migdał dodaje elegancji i doskonale wysmukla dłonie oraz same palce. Piłuje się go powoli, delikatnie, bez gwałtownych ruchów, które mogłyby doprowadzić do uzyskania zbyt ostrego szpicu. Boki należy piłować regularnie ku górze, pod kątem mniej więcej 45 stopni, dzięki czemu finalny migdał sam pojawi się na końcu paznokcia. Jedyne, co pozostaje to lekko zaokrąglić czubek.
Paznokcie zaokrąglone kwadraty – jak je uzyskać?
Bardzo ciekawym kształtem są paznokcie zaokrąglone kwadraty – uciekają one swą formą od nudnej rutyny i doskonale sprawdzają się pod nanoszenie na nich różnorodnych stylizacji i zdobień. Jak je uzyskać? Piłujemy paznokieć podobnie do klasycznego kwadratu, ale na brzegach robimy to tak, by były one subtelnie zaokrąglone, a nie kanciaste. Do pierwszego uzyskania takiego wyglądu paznokcia warto wybrać się do stylistki, podpatrując jej ruchu w trakcie zabiegu. Dzięki temu późniejsze, już samodzielne odtworzenie kształtu zaokrąglonego kwadratu będzie o wiele prostsze.
Jaki kształt paznokci do grubych palców? Jaki kształt paznokci wyszczupla palce?
Kobiety, których palce są grubsze niż „standard” często pytają o to, jaki kształt paznokci dobrać do grubych palców? Jak je piłować, żeby palce w naturalny, czysto wizualny sposób nieco wyszczuplić, sprawiając wrażenie, że są dłuższe niż w rzeczywistości?
Styliści zdecydowanie polecają tu kształt paznokci „migdał”. Migdały wysmuklają palce i jednocześnie optycznie je wydłużają, dlatego często mówi się o nich, że są wyjątkowo kobiece. Dodatkowo efekt wyszczuplenia podkreśli mocny w kolorze lakier, który przyciągał będzie wzrok do wydłużonej migdałowo płytki, a nie grubych palców.
Nieco mniej niż forma migdałowa, wysmukli palce także paznokieć owalny – jest on bardzo podobny do migdałów, ale nie tak wyciągnięty ku górze. Jeśli posiadamy więc palce, które wydają nam się za grube, a nie podoba nam się typowo forma migdałka na paznokciu, swobodnie możemy postawić na owal.
Jaki kształt paznokci do szerokiej płytki?
Co zrobić, jeśli płytki naszych paznokci są wyjątkowo szerokie? W tym przypadku formowanie ich do migdała czy płytki owalnej mija się z celem – to nie będzie dobrze wyglądało. Jaki kształt paznokci do szerokiej płytki? Według ekspertów stylizacji paznokci, najlepiej sprawdzi się tutaj forma typowo kwadratowa oraz kwadratowa z zaokrąglonymi krawędziami. Kwadrat sam w sobie jest szeroki, więc w tym przypadku idealnie zgra się z „gotową” już pod niego, szeroką płytką paznokcia. Całość będzie wyglądała idealnie, a do tego nie stworzy wrażenia sztuczności czy tworzenia owalu na siłę, gdy wcale nie jest on potrzebny.
Jaki kształt paznokci jest modny?
W każdym roku, wraz ze zmieniającymi się trendami, część kobiet decyduje się na czasem znaczącą zmianę kształtu swoich paznokci. Idąc za modą szukamy takich form, na których ładniej prezentować się będą oryginalne zdobienia, dodatki, wzorki czy wtapiane punktowo w lakier kryształki i kropeczki. Tu warto pamiętać, że nie każdy kształt paznokcia – przy uwzględnieniu grubości i długości palców, nada się dla każdej z nas. Moda modą, ale wizualnie tak samo, jak nie każdej kobiecie pasują spodnie rurki, tak samo jest i w przypadku paznokci. Jaki kształt paznokci jest modny aktualnie? Przede wszystkim balerina (trumienka) – ekstremalnie długa i trudna do utrzymania w doskonałym stanie nawet przez kilka dni, dalej paznokcie migdały, owalne i spiczaste.
Jeśli chcemy podążać za modą, ale idealnie pasujący do nas kształt paznokcia niekoniecznie się do tego nadaje – zamiast go zmieniać, postawmy na ciekawe kolory lakierów do paznokci i modne zdobienia, ale bez naruszania dobrze współgrającego z dłoniami, obecnego kształtu paznokcia.
Kształty paznokci u nóg
Jak powinny wyglądać zadbane i ładne paznokcie u stóp? W tym przypadku kształty paznokci u nóg dają nam zdecydowanie mniejsze pole do wyboru. Stopa, często zamknięta przez większość dnia w bucie, rajstopach czy skarpetce, nie pozwala na spektakularną długość paznokci, a wręcz ją uniemożliwia. Klasycznie paznokcie u stóp piłujemy tak, by byłe lekko zaokrąglone na bokach (nie będą się wtedy wbijać w skórę ani jej podrażniać) i wykończone prostą linią u góry. Wszelkie próby nietypowych wariacji w tym miejscu mogą się źle skończyć dla zdrowia i nie będą sprzyjać komfortowi chodzenia.
Podstawowe zasady piłowania:
- Kształty paznokci u nóg powinien odpowiadać kształtowi opuszki palca
- Maksymalna długość wyznaczana jest przed mała fałdkę skórną opuszki – nie przekraczamy jej, żeby paznokcie nie przeszkadzały w chodzeniu
- Kanty delikatnie zaokrąglamy pilniczkiem
Najczęstsze w stopach są paznokcie łyżeczkowate i łopatkowate. Nie zmieniamy ich naturalnego kształtu, a jedynie delikatnie go utrzymujemy, nie doprowadzając tym samym do przerastania płytki ani jej wrastania się w skórę.