Wpływ palenia papierosów na nerwicę

0
(0)

Palenie papierosów to nawyk, który niesie ze sobą wiele negatywnych skutków dla zdrowia. Jeden z mniej znanych, ale istotnych aspektów tego uzależnienia, to wpływ na nerwicę. Zrozumienie związku między paleniem a nerwicą może pomóc w lepszym radzeniu sobie z tym problemem.

Palenie papierosów a nerwica

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrozumieć, jest to, że nikotyna w papierosach jest substancją, która uzależnia. To właśnie ona sprawia, że nasze ciało przyzwyczaja się do regularnego dostarczania nikotyny. A zatem w sytuacji, gdy palacz nie odpala sobie papierosa, ciało silnie reaguje, odczuwając głód nikotynowy, co powoduje u niego napięcie nerwowe.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieje jeszcze jeden, nieco bardziej złożony związek między paleniem a nerwicą. Ludzie, którzy cierpią na nerwicę, często sięgają po papierosy, traktując to jako sposób na złagodzenie napięcia. Paradoksalnie, chociaż palenie może przynieść chwilowe ukojenie, może pogłębiać zaburzenie lękowe. Palenie papierosów to działanie, które daje jedynie krótkotrwałe uczucie relaksu, ale jednocześnie wzmacnia zachowania kompulsywne związane z nerwicą. Powszechnie podkreślają się, że najbardziej skutecznym sposobem leczenia zaburzeń lękowych, w tym nerwicy, jest terapia poznawczo-behawioralna. Wykorzystanie terapii pozwala na lepsze radzenie sobie z lękiem i unikanie kompulsywnych zachowań, takich jak palenie papierosów.

Warto również zrozumieć, dlaczego papierosy wydają się działać uspokajająco lub dawać „zastrzyk energii”. Wszystko tak naprawdę zależy od aktualnego stanu naszego organizmu. Nikotyna oddziałuje na nasz układ nerwowy, co może przyczynić się do uzależniającego działania papierosów. To właśnie dlatego już po pierwszym zaciągnięciu się papierosem odczuwamy szybką ulgę w sytuacjach stresowych lub gdy jesteśmy zmęczeni. Wszystko to sprawia, że sięgamy po papierosa z większą ochotą.

Rzucenie nałogu a nasilenie nerwicy

Kiedy decydujemy się rzucić nałóg papierosowy, nasz organizm musi przejść przez bolesny, długotrwały proces odwyku. To może wiązać się z objawami fizycznymi, jak również z nasileniem nerwicy lękowej lub nawet depresji.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że objawy te są tymczasowe i związane z procesem walki z uzależnieniem.

Palenie papierosów a nasilenie nerwicy. Podsumowanie

Uzależnienie od palenia to nie tylko kwestia fizycznego pragnienia nikotyny. Po pewnym czasie sam zapach papierosa czy nawet tak prozaiczna czynność jak na przykład dźwięk zapalniczki stają się bodźcami, które uzależniają. Potrafią one pobudzać albo uspokajać palacza w krótkiej perspektywie, aczkolwiek rzucenie palenia papierosów może doprowadzić do wzrostu stresu i napięcia.

Źródła:

  • Kluczyńska U., Problematyka palenia papierosów i depresji w czasopiśmie dla mężczyzn Men’s Health, Nowiny Lekarskie 2012, 81, 5, 500–507.
  • M. Sokołowski, Palenie a zaburzenia psychiczne – czy jest związek przyczynowy?, Forum Przeciw Depresji 5.12.2014, link (dostęp: 27.01.2022).
  • Monika Cichocka, Czy papierosy wpływają na działanie leków?, Poradnik Gemini 11.02.2019, link (dostęp: 27.01.2022).

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: