Domowe sposoby: jak zrobić masę solną?

Luisenhaller Salz
0
(0)

Masa solna jest jednym z najprostszych i zarazem najciekawszych materiałów, które można wykorzystać do tworzenia szeregu kreatywnych przedmiotów. Mogą to być figurki, dekoracje, zabawki, praktyczne pojemniki np. na kredki dla dzieci czy drobiazgi lubiane przez dorosłych, ozdoby do pokoju, choinkowe aniołki, mikołajki, ludziki czy nawet ramki na zdjęcia! Przy pomocy takiej masy można się więc nie tylko dobrze bawić, tworząc różne produkty, ale i zyskać coś, co przyda się w domu, w biurze i w pokoju dziecka.

Jak zrobić masę solną? Prosty przepis!

Najprostszy i jednocześnie najlepszy przepis na masę solną zawiera w sobie tylko trzy ogólnodostępne składniki. Są nimi: mąka, sól i woda. To wszystko! Większość z nich niemal na 100% posiadamy w zasięgu kuchennych szafek, więc do robienia masy można przystąpić od razu i wcale niepotrzebne będzie bieganie po sklepach i szukanie dodatkowych akcesoriów. Minimalizm w czystej postaci, a do tego przednia zabawa!

  • Proporcje: 2:1 mąka/ sól
  • Mąkę i sól zawsze mieszamy ze sobą w stosunku 2 części mąki do 1 części soli. Może to być np. szklanka, kubek czy miska. Jeśli wybierasz jedną z takich miarek – trzymaj się jej do końca. Na 1 szklankę mąki zawsze dajemy 0,5 szklanki soli. Na 2 szklanki mąki – 1 soli itd.
  • Do tak przygotowanej mieszanki dodajemy wodę i tu ważne: należy jej dolewać powoli tak, by z całości powstała dość sztywna, zbita masa. To właśnie z niej będziemy później formować np. figurkę czy zabawkę dla dziecka, dlatego konsystencja nie może być zbyt lejąca się.
  • Dopilnuj by masa nie rozpadała się w dłoniach i nie przyklejała do palców
  • Swobodnie możesz dodać do masy więcej mąki i soli, jeśli okaże się że jest zbyt rzadka, ale pamiętaj o proporcjach 2:1. W innym przypadku całość nie wyjdzie po wyschnięciu taka, jak się tego oczekuje! Analogicznie możesz dodać wody, ale rób to małymi porcjami tak, żeby nie przesadzić i nie musieć masy znowu zagęszczać.

Skoro już wiemy jak zrobić masę solną, warto od razu przystąpić do działania! Jej wielkim plusem jest to, że schnie bardzo powoli, więc zanim ulepi się z niej ramkę na zdjęcia, dekorację choinkową czy ozdoby na okno, to nie zesztywnieje nam w palcach i będziemy mieć czas na spokojnie zrobienie z niej tego, co tylko wpadnie nam do głowy. Mało tego, rzeczy stworzone z tego tworzywa będą ekologiczne (żadnych plastików!), więc będziemy mogli dołożyć swoją cegiełkę do dbania o środowisko. Wystarczy częściej szykować np. domowe czy świąteczne ozdoby właśnie z masy, zamiast kupować je w sklepach.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł