Trening funkcjonalny – na czym polega i jakie efekty przynosi?

0
(0)

O funkcjonalnym treningu mówimy wtedy, kiedy zależy nam na ogólnym i do tego bardzo wszechstronnym wzmocnieniu wszystkim mięśni, ale tak, by jednocześnie nie była rozbudowywana sama masa mięśniowa. W dużym skrócie można powiedzieć, że po tę formę ruchu powinny sięgnąć osoby, które chcą wyglądać i czuć się fit, nie przypominając przy tym kulturystycznego osiłka.

Trening funkcjonalny – na czym polega i jakie efekty przynosi?

Od razu na początku warto wiedzieć, że ćwiczenia w ramach takiego treningu wymagają naśladowania tych ruchów, które codziennie wykonujemy przy zwykłych czynnościach, ale w podkręconym tempie i o wiele większej liczbie powtórzeń. To właśnie intensywność ruchu w połączeniu z ilością wykonanych ćwiczeń sprawia, że nasz organizm się wzmacnia, wyrabia w sobie dobre nawyki i później, już przy robieniu tego, co robimy na co dzień, nie ma z pewnymi czynnościami żadnych problemów. Ba! Nierzadko wykonuje je o wiele lepiej, nie cierpiąc przy tym na zakwasy czy bóle stawów.

Zalety i efekty:

  • Wyraźne wzmocnienie całego ciała i poprawa jego ruchomości w każdym zakresie
  • Zmniejszenie ryzyka pojawienia się urazów przy codziennie wykonywanych zajęciach
  • Większa wydajność ruchu
  • Poprawa gibkości i koordynacji ciała
  • Lepsze krążenie krwi i zdecydowany wzrost wydolności organizmu (bez zadyszek, przemęczenia, apatii)
  • Podkręcenie do działania tych mięśni, których na co dzień używa się mniej (również głębokich), a więc są też mocniej zaniedbane
  • Wyrobienie lepszej postawy ciała (wyprostowana, bez garbienia się)

W temacie treningu funkcjonalnego i tego na czym polega i jakie efekty przynosi, warto dodać, że jest on stworzony dla każdego, bez względu na stopień dotychczasowego fizycznego zaangażowania. Osoby początkujące wykonują w tym przypadku mniejsza liczbę powtórzeń ćwiczeń, dodając sobie po kilka kolejnych każdego dnia, ale bez niepotrzebnego forsowania ciała! Zaawansowani mogą z kolei od razu wskoczyć na wysokie tempo ruchu i większą ilość powtórzeń, dopasowując je do swoich potrzeb.

Trening funkcjonalny poleca się osobom w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy dużo czasu spędzają przy biurku (szkoła, studia, praca) i są tym samym bardziej narażeni na bóle w dolnej części kręgosłupa, osłabienie ciała i słabą kondycję. Na pierwsze zajęcia tego typu warto udać się do siłowni czy klubu fitness, tak, by profesjonalista pokazał nam jakie ćwiczenia wchodzą w zakres treningu i by można się ich było nauczyć pod okiem fachowca. Z czasem swobodnie można je przenieść na warunki domowe.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł