Figówka gronkowcowa – jak ją rozpoznać i leczyć?

Close cropped shot of a man shaving with a hand held wet razor and soap
0
(0)

Typowo męska choroba skóry, związana bezpośrednio z owłosioną częścią twarzy (broda, policzki, wargi) czyli właśnie figówka to przypadłość, która najczęściej wiąże się z nienależytą dbałością o sprzęt do golenia. Jakie ma objawy i co robić, żeby możliwie szybko się jej pozbyć?

Figówka od A do Z – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

W największym uproszczeniu gronkowcowa figówka jest ropnym zapaleniem mieszków włosów i chociaż najczęściej pojawia się u mężczyzn, to może też występować u kobiet. Jej charakter jest niestety przewlekły, a uciążliwy i nieładnie wyglądający stan zapalny może trwać od kilku miesięcy (i to jest wersja bardzo optymistyczna), do nawet kilku lat! Tym bardziej ważne jest, by podczas golenia skóry zawsze pamiętać o odpowiedniej czystości i dezynfekcji maszynek tak, by nie doprowadzić do pojawienia się jej objawów. Kiedy już wystąpią – przez długi czas będzie tylko gorzej.

W przebiegu choroby poważnym uszkodzeniom ulega naskórek i naturalna flora bakteryjna skóra, która staje się przez to bardzo podatna na liczne bakterie. Poza figówką można wtedy łatwo złapać gronkowca złocistego czy ropne paciorkowce, a takie nagromadzenie bakterii prowadzi do poważnych powikłań.

Co wzmaga rozwój choroby?

  • Skaleczenia (przy goleniu i inne)
  • Zadrapania
  • Nieprzyjemne otarcia naskórka, otwierające zarazkom drogę do mieszków włosowych

Jak to leczyć?

Główną metodą leczenia jest przyjmowanie antybiotyków, których rodzaj i typ dostosowywany jest bezpośrednio do stanu rozwoju tej choroby. Tym ważniejsze jest szybkie udanie się do lekarza, wykonanie posiewów i antybiogramu, co pozwoli specjaliście szybko podjąć decyzję o przepisaniu właściwych antybiotyków. Bardzo często leczenie wspomagają też specjalne maści złuszczające oraz tzw. pędzlowanie skóry w miejscach zmian przy użyciu witamin z grupy B oraz C. W stanach mocnego rozwoju choroby, kiedy początkowe, standardowe metody leczenia nie są już skuteczne, może być też konieczna antybiotykoterapia ogólnoustrojowa ale i leczenie szczepionkowe (chodzi tu dokładniej o bakteryjną szczepionkę gronkowcową).

Kluczem do zmniejszenia objawów choroby jest higiena osobista, rygorystycznie przestrzegana na każdym etapie golenia się. Maszynki wielorazowe powinny być po każdym użyciu odkażane, a jednorazowe stosowane wyłącznie jeden raz! W przebiegu choroby nie zaleca się też usuwania owłosienia maszynkami elektrycznymi, ponieważ ich czyszczenie i dezynfekcja są utrudnione, a to z kolei prosta droga do jeszcze mocniejszego pogorszenia stanu skóry i dostawania się do jej wnętrza kolejnych bakterii.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł