System Montessori to coraz popularniejszy mode edukacji najmłodszych. Dowiedz się, dlaczego warto uwzględnić go w życiu swojego dziecka.
Główne założenia edukacji Montessori
W publicznych placówkach, ale niestety również w wielu prywatnych dzieci narażone są na starcie z systemem. Mierzone są według określonych norm, oceniane według stereotypów, a swoim zachowaniem muszą się podporządkować dawno skostniałym regułom.
W systemie Montessori na piedestale stawia się indywidualność oraz samorozwój. Na czym to polega? Przede wszystkim na poszanowaniu tego, że każda istota ludzka jest inna i rozwija się we własnym tempie. Dorośli nie są tu nauczycielami, twardymi instruktorami, którzy mówią, co trzeba umieć, robić, myśleć. Dorośli przyjmują rolę towarzyszy, którzy wsłuchują się w dziecko, jego potrzeby, wspierają w osiąganiu celów i dopingują. W filozofii Montessori nie ma miejsca na ostrą krytykę, niedostateczną ocenę, czy karne stanie w kącie. Tu każdy ma prawo być sobą oraz we własnym tempie odkrywać otaczający go świat.
Dlaczego warto wychowywać dziecko w duchu Montessori?
Korzyści jest bardzo wiele, dlatego system ten staje się coraz popularniejszy, otwiera się coraz więcej placówek, żłobków, przedszkoli, funkcjonujących właśnie zgodnie z jego założeniami, a rodzice bardzo chętnie zapisują do nich swoje pociechy.
Najważniejsze zalety systemu Montessori to:
- Samodzielność – dzieci mogą same dokonywać wyborów, decydują o tym, co mają ochotę robić danego dnia, w co się bawić. Uczą się podejmowania decyzji oraz ich konsekwencji. Kiedy coś im nie wychodzi, dorośli służą radą, podpowiedzią i dobrym słowem. Maluch, którego się nie wyręczy, lecz zachęci i który osiągnie swój cel, buduje swoje poczucie własnej wartości, pewność siebie, czyli cechy odgrywające ogromną rolę w rozwoju osobowości.
- Kształtowanie pasji i zainteresowań – dzięki metodzie Montessori dziecko ma szansę próbować wielu rozmaitych działań. Ma swobodny dostęp do szerokiej gamy materiałów edukacyjnych, może eksperymentować, odkrywać, a co za tym idzie, dowiedzieć się, co mu daje sprawia, jakie czynności je pochłaniają i trudno się od nich oderwać. To świetna droga do odnalezienia w sobie talentu.
- Nauka przez zabawę – placówki Montessori zawsze starają się łączyć naukę z zabawą w sposób naturalny, tak, by nie zniechęcać maluchów, nie nudzić ich. Proces nauki jest tu ciekawy, angażujący, co w efekcie budzi w dzieciach głód wiedzy, chcą same odkrywać, dowiadywać się oraz zdobywać nowe umiejętności.
- Rozwój społeczny i emocjonalny – w żłobku czy przedszkolu Montessori podopieczni nie są dzieleni ze względu na wiek. Mieszane grupy to fantastyczny sposób na nabycie umiejętności społecznych. Dzieci uczą się szacunku wobec innych, odpowiedzialności, współpracy oraz empatii. Metoda Montessori kładzie także duży nacisk na rozpoznawanie emocji i radzenie sobie z nimi.
Dobre przedszkole Montessori jest świetnie wyposażone w materiały i pomoce edukacyjne, zabawki oraz gadżety, które pobudzają wszystkie zmysły, zachęcają do kreatywności i rozwoju. Co istotne, wszystko to odbywa się w warunkach najwyższego bezpieczeństwa oraz pod nadzorem wykwalifikowanej kadry.