Oko Horusa – jakie znaczenie ma ten symbol?

0
(0)

Charakterystyczny symbol będący rysunkiem oka z jedną kreską brwi u góry i zawiniętą spiralnie rzęsą na dole, to jeden z najczęstszych elementów pojawiających się w sztuce już od wielu lat. Ukrywa się go lub podaje wprost m.in. w malarstwie, rzeźbie, hafcie, dekoracjach glinianych i płóciennych, ale i bezpośrednio nawiązuje do tego motywu w książkach. Czym jest tan znak i co się z nim wiąże?

Jakie znaczenie ma Oko Horusa?

Oko księżycowe, zwane też okiem uadżet lub właśnie Horusa to symbol, którego historia sięga czasów staroegipskich. To właśnie w tamtym okresie, za istnienia tzw. Starego Państwa, stanowiło ono znak odrodzenia i zarazem powrotu do zdrowia. Dla ówczesnych było ono jednym z absolutnie najważniejszych symboli ochronnych, dlatego trzeba było się nim otaczać, tak, by mieć na ziemi, w życiu doczesnym, zapewnione bezpieczeństwo.

Oczami Horusa, egipskiego boga nieba były Słońce i Księżyc. To właśnie przez nie sprawował on władzę nad ziemią i oglądał świat, strzegąc go przed złem. Prawe oko Horusa (Słońce) odpowiadało wprost za całą przyszłość i było znakiem aktywności, a lewe (księżyc) czuwało nad przeszłość i strzegło praw pasywności. Razem tworzyły on wszechwiedzę i dla ludzi stanowiły byty pomagające, szczególnie w przypadku osób, które borykały się z różnego rodzaju problemami. To właśnie oczy dawały wgląd w życie i siebie, niosąc potrzebującym inspirację, wiarę i nadzieję.

Wg staroegipskich wierzeń oczy Horusa pozwalały odnaleźć się w wewnętrznym splątaniu, wyjść na prostą i odnaleźć w sobie szczęście, zapominając przy tym o strachu, lękach i niesprzyjających okolicznościach losu.

Łyk mitologii wyjaśniający dlaczego często mówi się o jednym oku Horusa, a nie o obu: Horus walczył o panowanie nad światem z Setem i wskutek walki stracił lewe oko. Set pokroił je na kawałki, ale za sprawą magii oko zrosło się i bóg nieba je odzyskał.

Ogromne znaczenie tego symbolu sprawiło, że sławiły go starożytne teksty i w większości z nich musiała wręcz zawrzeć się zmianka o oku Horusa. W jakiś sposób stanowiło ono sens życia ówczesnych i było przez nich postrzegane jako lustro, w którym odbijała się prawdziwa natura człowieka.

Do dziś symbolika oka pojawia się w licznych produktach, które mają stanowić swoiste talizmany ochronne:

  • W wyrobach jubilerskich: biżuteria na zamówienie, medaliki z okiem, zegarki z grawerowanym motywem, łańcuszki, zawieszki, kolczyki
  • W postaci zakładek do książek, dekoracji, domowych detali, które ustawione w odpowiednim miejscu mają oczyszczać umysł i chronić go przed złem
  • W postaci tatuaży: większość salonów tatuażu ma w swoim katalogu przynajmniej kilka wzorów z oczami Horusa, a wciąż powstają nowe!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł