Na czym polega masaż tantryczny i czym jest?

0
(0)

Masaż tantryczny jest jednym z najciekawszych rodzajów masażu pracujących z naszą seksualnością, ale zupełnie nie tak, jak większość go postrzega. Przywykło się myśleć, że tantra i erotyka to jedno, ale tak nie jest. Masaże pochodzenia tantrycznego nie są tożsame z tymi czysto erotycznymi, których celem jest pobudzenie energii seksualnej, a następnie jej rozładowanie, a ci, którzy tak myślą, są w błędzie!

Czym jest masaż tantryczny i jak go rozumieć?

Żeby w pełni zrozumieć tantrę jako sztukę masażu, trzeba się najpierw cofnąć do tego czym w ogóle jest ta filozofia. Wprost wywodzi się ona z silnego prądu religijno-filozoficznego, który narodził się w Indiach oraz w Tybecie. Jego głównym celem jest nauka własnego ciała w połączeniu z duszą, realizowana tak, by jej celem było dotarcie do swojej wewnętrznej natury i osiągnięcie przez to stanu wyzwolenia określanego jako Siddhi. Moment ten wyzwala z naszego organizmu wszystko to, co dotąd było w nim zablokowane i schowane, pozwalając niejako uwolnić to, co ukryte, by móc cieszyć się pełnią szczęścia i wrażliwości ciała.

Tym samym, odpowiadając na pytanie czym jest masaż tantryczny, należy powiedzieć, że środkiem do pobudzenia organizmu do zbliżenia się do momentu, w którym jego blokady zostaną przerwane, wyswobadzając pełnię własnego „ja”. Rdzenny, prawdziwy masaż tego typu ma więc więcej wspólnego z duchowością, ezoteryką i religią niż z seksem, jak myśli większość.

Masaż tantryczny przebieg – jak to wygląda?

Jak podkreślają specjaliści od tantry, a tych jest naprawdę niewielu, masaż ten, jako ścieżka do własnego wnętrza, zaczyna się od umysłu, a nie od ciała. Najpierw na specjalnie opracowane ruchy rąk masażysty musi być przygotowana nasza głowa. To właśnie dlatego cały zabieg zaczyna się od rozmowy, zadawania pytań i uświadamianie nam, jak ważne jest własne ja i zrozumienie samego siebie.

 • Rozmowa z tantrykiem nastawia na spokój, całkowite wyciszenie i relaks, ale nie jest wprost ukierunkowana na ciało, a tym bardziej na sprawianie mu przyjemności. Chodzi to o głębokie, podświadome i świadome zestrojenie się z samym sobą. Bez oczekiwań, wyobrażeń i bez napięcia seksualnego.
 • Pierwsza sesja masażu trwa około godzinę i obejmuje całe ciało, ale bez sięgania do jego pokładów tak głęboko, jak w kolejnych seriach.
 • Relaksująca atmosfera: masowany może spodziewać się łagodnej muzyki, świeczek, zapachów i odpowiedniej temperatury otoczenia, ale i tego, że w trakcie nie będzie żadnych rozpraszaczy (masażyści wymagają wyłączenia telefonów).
 • Całość jest powolna, niespieszna, a masujący nigdy nie wykonuje żadnych gwałtownych ruchów. Celem jest wyciszenie i ukojenie, a nie pobudzenie czy wzmaganie napięć
 • Istotna jest praca nad oddechem, który jest tu niezwykle ważny do odczucia efektów masażu. Duża część zabiegu będzie skupiać się właśnie na świadomym oddychaniu
 • Zasada: żadna część ciała nie może zostać ominięta tak, by nie „poczuła się gorsza, wstydliwa czy brudna”. Tu ważne: z uwzględnieniem i poszanowaniem osobistych granic.
 • Kluczem do wykonania dobrego masażu jest nawiązanie nici porozumienia i zaufania między masowanym a masującym

Masaż tantryczny przebieg to również dążenie do głębokiej spójności między duszą i ciałem, i takiego jej odprężenia by podczas zabiegu puściły wewnętrzne hamulce i bariery. Bywa, że wywołuje on całą gamę emocji od śmiechu, radości, zanurzenia się w medytację, skrajnego odprężenia aż po wyzwalający płacz.

Masaż tantryczny – efekty

Idealnym końcem tantrycznego masażu jest zestrojenie ciała z duchem i wyzwolenie tkwiących w nas głęboko uczuć i emocji. Całość zabiegu:

 • Odpręża na poziomie, z którego istnienia w ogóle nie zdawaliśmy sobie sprawy
 • Sprzyja budzeniu wewnętrznej energii
 • Ma duże znaczenie jako wsparcie dla uzdrawiania traum
 • Daje poczucie wyzwolenia, spokoju i całkowitego pogodzenia się ze sobą
 • Pogłębia rozumienie siebie i innych, co wpływa często na poprawę relacji z ludźmi
 • Pomaga uleczyć się z własnego wstydu (na różnych jego poziomach) i poprawia samoakceptację
 • Odsuwa lęki i strach
 • Uwalnia od napięć, odstresowuje, uczy pracy z własnymi emocjami, szczególnie tymi trudnymi i wypieranymi
 • Pomaga zrezygnować z wyuczonych przez lata wzorców zachowań, budząc do życia to, co odsuwaliśmy się od siebie wskutek lat „wbijania” nam do głów różnych schematów
 • Uczy słuchania sygnałów ciała i poprawia nasz kontakt z samym sobą

Wiele osób pytanych o masaż tantryczny i jego efekty podkreślało, że na zabieg szło bez przekonania i oczekiwań, będąc mocno zblokowanymi w sobie, a wychodzili z niego jak nowo narodzeni. Z otwartością umysłu, ukojeniem ducha i wdzięcznością za to, że ich blokady znalazły ujście, a dusza spokój. Może brzmieć to nieco patetycznie, ale rzeczywiście tantra uchyla osobie masowanej drzwi do wyższego poziomu relaksu i zrozumienia.

Rodzaje masażu tantrycznego

Wyróżnić można kilka różnych typów zabiegu, które w gabinetach specjalistów nazywane są rytuałami lub ceremoniami. Określa się je często nazwami żywiołów np. Ogień czy Ziemia, gdzie Ziemia skierowana jest do osób początkujących, a Ogień (intymnie głębszy) do tych, którzy już od dłuższego czasu tantrę znają, a ich organizm otworzył się bardziej na duchowe i cielesne doznania prowadzące do wyzwolenia. Jest również Woda – harmonizująca i oczyszczająca z różnego rodzaju złogów emocjonalnych, czy Powietrze – masaż tantryczny otwierający zmysły i wykonywany przedmiotami (pióra, kamienie, pędzle, korale ale i łańcuchy).

O rodzaju wykonywanego masażu zawsze decyduje specjalista, a nie klient. Tylko znawca tantry, a przy tym osoba obserwująca aktualny stan emocjonalny klienta jest w stanie dobrać dla niego taki rytuał, który będzie dobrze dopasowany do emocji i poziomu otwarcia psychiki na bodźce.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł