Popularne fistaszki, czyli właśnie orzechy ziemne, to jedna z najbardziej znanych przekąsek, która pasuje nie tylko do piwa, ale i sałatek oraz deserów. Mało tego, te niepozorne orzeszki mają w sobie mnóstwo cennych składników i potrzebnych naszemu organizmowi wartości odżywczych! Jeśli nie cierpisz na dość częste alergie na orzeszki ziemne, to zdecydowanie powinieneś sięgać po nie częściej.
Sprawdzamy: orzechy ziemne (arachidowe) – właściwości i wartości odżywcze
Najważniejszym punktem, który powinien zachęcić nas do regularnego przegryzania orzechów arachidowych jest ich wysoka zawartość białka. To właśnie ona sprawia, że ta przekąska jest chętnie wybierana np. przez wegan jako doskonały zamiennik białka odzwierzęcego. W 100 gramach znajdziemy go aż 25,8 grama, a to zdecydowanie najwięcej jeśli wziąć pod uwagę wszystkie inne rodzaje orzechów.
Co jeszcze zawierają?
- Dużo witaminy B3 (niacyna) – zjedzenie 100 gram orzechów pozwala zaspokoić aż 85% dzienne zapotrzebowania na B3 u dorosłych
- Tłuszcze jedno i wielonasycone
- Tiaminę, ryboflawinę, witaminę E oraz kwas foliowy
- Polifenole, tokoferole, flawonoidy – to wszystko znajduje się w czerwonej powłoczce każdego z orzeszków. Baza tych składników doskonale neutralizuje wolne rodniki, a to z kolei spowalnia procesy starzenia.
- Argininę ułatwiającą przyrost masy mięśniowej (informacja szczególnie cenna dla kulturystów)
- Wapń i fosfor, które w organizmie odpowiadają za dobry rozwój i kondycję całego układu kostnego
- Żelazo – jeden z najistotniejszych minerałów odpowiadających za regenerację i przyrost tkanek oraz niwelujących uczucie zmęczenia
- Magnez – poprawiający koncentrację, ograniczający nerwowość, kłopoty ze snem, skurcze łydek i ciągłe zmęczenie. Ilość magnezu w fistaszkach pomaga też łagodzić napięcia psychologiczne i skutecznie odpręża organizm.
- Potas – utrzymujący właściwe ciśnienie tętnicze krwi i poprawiający napięcie naszych mięśni
- Sód i cynk – świetnie wpływająca na ośrodkowy układ nerwowy człowieka
Kaloryczność: w 100 gramach znajduje się 567 kcal, 16,3 g węglowodanów, 49,24 g tłuszczy i 85 g błonnika
W temacie orzechy ziemne (arachidowe) – właściwości i wartości odżywcze, nie można tez pominąć ich ważnej roli w działaniu antymiażdżycowym i wspomagającym walkę z nadciśnieniem. To właśnie cenne składniki orzechów obniżają zły cholesterol LDL i wspomagają produkcję dobrego (HDL). Mnogość zawartych w nich kwasów nienasyconych skutecznie minimalizuje ryzyko zawałów i chorób serca, poprawiają przy tym pracę i optymalne funkcjonowanie całego układu krwionośnego.