Kosmetyki naturalne polskie – ranking

composition of containers with cosmetics and green leaves
0
(0)

Naturalne, nieprzesycone chemicznymi polepszaczami kosmetyki od dobrych już kilku lat stanowią grupę tych, po które sięgamy najchętniej. Trudno się temu dziwić, ponieważ z roku na rok rośnie nasza świadomość w zakresie tego, co ze skórą i dla niej mogą robić środki pielęgnacyjne oparte na naturalnych składnikach, a co te, które wytwarzane są wyłącznie w laboratoriach. Modne kosmetyki naturalne polskie to w tym miejscu dział, któremu szczególnie warto się przyjrzeć! Tworzone są one przez polskie firmy i nierzadko bazują na krajowych, świetnie zgrywających się z naszymi potrzebami komponentach naturalnych.

Kiedy kosmetyk jest naturalny?

Zanim przejdziemy do przykładów na kosmetyki naturalne polskie, zadajmy sobie ważne i często pomijane pytanie: kiedy kosmetyk jest naturalny i w jakim momencie się go za taki uważa? Dlaczego nie wszystkie drogeryjne kosmetyki można „podpiąć” do miana naturalnych? Podpowiadamy!

Kosmetyk jest naturalny gdy:

 • Jego skład w zdecydowanej większości bazuje na produktach i ekstraktach pochodzenia naturalnego
 • Zawartość składników naturalnych przekracza 50%, ale tak naprawdę: im wyższy jest ten procent, tym lepiej!
 • Ma w sobie przede wszystkim ekstrakty kwiatowe, roślinne, oleje pochodzenia ekologicznego, odpowiednie do roli kosmetyku minerały, wyciągi ziołowe, wody kwiatowe – tzw. hydrolaty, olejki eteryczne, ale i składniki naturalnego pochodzenia zwierzęcego. Tymi ostatnimi mogą być np. śluz ślimaka, jad żmii itp
 • Ograniczona jest w nim do minimum lub do zera (to rzadkość!) liczba konserwantów
 • Zredukowana jest w nim całkowicie zawartość sztucznych barwników, które zastąpione są barwnikami naturalnymi

Ważne: kosmetyki naturalne polskie, podobnie jak i zagraniczne nie mogą zawierać parabenów, silikonów, wazeliny, parafiny, oleju mineralnego, ani składników i zapachów czysto syntetycznych

Czy możemy mówić o naturalnym kosmetyku wtedy, gdy na etykiecie składu ma on wymienione czynniki chemiczne? Uwaga: tak! Wiele kosmetyków naturalnych ma doskonały skład, ale mimo tego zawiera w małej dawce ważne np. dla stabilności czy konsystencji, substancje chemiczne. Kluczem jest tu słowo „dawka” i „mała”! Procentowa zawartość o wiele niższa niż wszystkich składników naturalnych jest całkowicie zrozumiała i taki kosmetyk spokojnie można nadal określać mianem naturalnego.

Certyfikaty dla kosmetyków naturalnych

Najprostszą metodą na to, by sprawdzić, czy kosmetyk jest naturalny czy nie jest upewnienie się co do jego składu, lub – jeśli się na tym nie znamy – przejrzenie listy certyfikatów. Istnieje kilka podstawowych certyfikatów dla kosmetyków naturalnych i to one ściśle określają, czy rzeczywiście proces wytworzenia danego kosmetyku oraz jego skład odpowiadają założeniem naturalności.

Jakie wyróżniamy certyfikaty dla kosmetyków naturalnych? LISTA:

Certyfikat ECOCERT (COSMOS ORGANIC) – wyodrębnia dwa typy kosmetyków naturalnych, po pierwsze te, które są ekologiczne, a po drugie te, które są organiczne. Certyfikat ten mogą otrzymać wyłącznie wyroby, które mają minimum 95% składników naturalnych w składzie, w tym:

 • Kosmetyki organiczne: przynajmniej 10% surowców i przynajmniej 95% substancji roślinnych z upraw ekologicznych (również certyfikowanych)
 • Kosmetyki naturalne: przynajmniej 5% surowców i przynajmniej 50% substancji roślinnych z upraw ekologicznych

Certyfikat SOIL ASSOCIATION – każdy kosmetyk, któremu ten certyfikat został przyznany, opatrzony jest napisem „Organic Standard”. W jego składzie znajdziemy minimum 95% surowców czysto organicznych. Dodatkowo, jeśli kosmetyk nie zawiera w/w 95% składników, na etykiecie pojawia się napis „wyprodukowany w ….tu procent… ze składników organicznych” i procent ten nie może być niższy niż 70%.

Certyfikat BDIH – Typowy dla kosmetyków naturalnych i wyłącznie dla nich. Określa kosmetyki przyjazne dla skóry oraz dla środowiska, a każdy taki produkt dostaje napis „Certified Natural Cosmetic”.

Certyfikat COSMEBIO – ten przyznawany jest jedynie naturalnym kosmetykom produkowanym we Francji, dlatego nie znajdziemy go na wyrobach polskich marek. Minimum 95% składu to substancje roślinne z upraw ekologicznych, na których nie stosuje się żadnych sztucznych nawozów.  W całkowitej masie kosmetyku z certyfikatem Cosmebio nie może być więcej niż 5% składników syntetycznych ani mniej niż 10% substancji w 100% ekologicznych.

Certyfikat NaTrue – to europejski znak jakości, wyróżniający się trzema poziomami i klasyfikujący produkty kosmetyczne jako naturalne oraz ekologiczne. Znak ten przyznawany jest przez renomowane Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych.

Kosmetyki naturalne godne polecenia

Skupiając się wyłącznie na kategorii kosmetyki naturalne polskie, wymienić możemy kilka rodzimych firm, które z powodzeniem konkurują dziś ze światowymi gigantami, a ich pochodzenie, rynek działania i często sam proces produkcji kosmetyków jest nierozerwalnie związany z Polską.

Orientana – polska marka, której założycielka jest ekspertką w dziedzinie medycyny naturalnej i Ajurwedy, a jej produkty powstają właśnie w oparciu o tę wiedzę. Hitowymi kosmetykami Orientana są te, w których składzie jest nawet 99% naturalnych substancji! Przykłady produktów godnych polecenia:

 • Krem naturalny śluz ślimaka
 • Wegański krem do twarzy Reishi
 • Ajurwedyjska seria pielęgnacyjnych kosmetyków naturalnych do włosów

Farmona – Laboratorium Kosmetyków Naturalnych z szeregiem polecanych przez klientki, naturalnych i innowacyjnych dermokosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów.

Mydlarnia 4 szpaki – specjalizująca się w naturalnych kosmetykach do mycia i pielęgnacji ciała. Ekologiczna w każdej mierze – od składu produktów po opakowanie. Przykłady wyrobów:

 • Mydła w kostce
 • Olejki 4 Szpaki
 • Hydrolaty (wody kwiatowe)
 • Naturalne szampony

D’Alchemy – polskie kosmetyki naturalne do cery dojrzałej. Marka specjalizuje się wyłącznie w produkcji naturalnych kosmetyków dla osób dojrzałych, a jej produkty są warte polecenia! Niepowtarzalne receptury, ziołowe zapachy, olejki eteryczne i mocny nacisk na terapeutyczny efekt stosowania każdego z kosmetyków.

 • Krem Super Rich Multi-Hydrator – bestseller do cery przewlekle suchej. Idealny na zimę

Clochee – polska marka wytwarzająca kosmetyki z poszanowaniem Ziemi, natury i dla piękna ludzkiego ciała. Łączy to, co nowoczesne, z tym co tradycyjne i pełne korzyści czerpanych z natury.

 • Krem rozjaśniająco-energetyzujący pod oczy – hit oparty na kofeinie i strelicji białej, niwelujący opuchniecia
 • Krem nawilżająco-ujęrdniający z ryżem i awokado

Apis Natural Cosmetics – marka wielofunkcyjnych kosmetyków, w których domeną przewodnią i bazą produktową są minerały z Morza Martwego. Wszystkie kosmetyki tej marki powstają przy współudziale licznych placówek naukowo-badawczych, tak by finalny produkt idealnie pasował do nowoczesnych potrzeb skóry i jednocześnie zachowywał swoją naturalność. Kosmetyki naturalne godne polecenia:

 • Przeciwsłonecznie kosmetyki Hello Summer
 • Kremy i maseczki Apis Optima – z minerałami z Morza Martwego

Miya – polska marka stawiająca w swoich kosmetykach naturalnych na prostotę składów i piękno, jakie się dzięki nim uzyskuje. Polecane kosmetyki:

 • Kremy odżywcze Miya myWonderbalm
 • Krem I Love Me – z olejkiem z róży, makadamia, sezamowym i ekstraktami z alg
 • Serum Miya na przebarwienia – z witaminą C, do skóry starzejącej się

Resibo – kosmetyki naturalne z ekowyzwaniem. Ta polska marka cały czas podnosi sobie produkcyjną poprzeczkę, stawiają ekowyzwania, dlatego szczególnie warto zwrócić na nią uwagę.

 • Bestsellerowy krem do twarzy Glow

Ajeden – polskie kosmetyki rodem z pól i łąk Drawieńskiego Parku Narodowego. Niezwykła marka i mała manufaktura wytwarzająca naturalne dzieła sztuki do mycia: mydła w kostce, szampony, hydrolaty.

Selection of essential oils with various herbs and flowers in the background

Jakie naturalne kosmetyki do twarzy?

Wybierając naturalne kosmetyki do twarzy, warto przede wszystkim dopasować je do swojego rodzaju cery. Zanim sięgniemy po którąkolwiek z w/w polskich market od kosmetyków naturalnych (każda z nich produkuje kosmetyki do pielęgnacji twarzy!), upewnijmy się czy mamy cerę suchą, tłustą czy może trądzikową albo skłonną do podrażnień? Dopiero na tej podstawie będziemy mogli swobodnie zacząć przeszukiwanie działów z kosmetykami do twarzy, wybierając te, które będą dla nas najlepsze.

Dobrym pomysłem będzie podpytanie o radę sprzedawcy, który często jest ekspertem w zakresie tego, co sprzedaje – doradca podsunie nam taką markę, krem do twarzy i skład, jaki najlepiej sprawdzi się do wieku, cery, rodzaju problemu i potrzeb pielęgnacyjnych.

Aktualnie w kategorii kosmetyki naturalne polskie, jak widać na wcześniejszym zestawieniu marek, mamy bardzo duży wybór pielęgnacyjnych preparatów, dlatego zamiast testować na sobie 10 różnych produktów pod rząd, zapytajmy o radę fachowców od skóry – dobiorą produkt lepiej i dokładniej, zwłaszcza że mają w tym temacie o wiele szerszą wiedzę.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł