Jak dbać o oczy, gdy masz astygmatyzm? Porady i zalecenia

0
(0)

Astygmatyzm to wada wzroku, która może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ważne jest stosowanie odpowiednich soczewek, które są dziś najpopularniejszą metodą korygowania wzroku. Jak jeszcze dbać o oczy w przypadku astygmatyzmu?

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to pojęcie, które często można usłyszeć w salonach optycznych albo gabinecie okulistycznym. Co to jest astygmatyzm? Jak się go diagnozuje? Jest to wada wzroku, w której występuje nieregularna krzywizna rogówki. Prowadzi ona do powstania zaburzonego obrazu. Astygmatycy widzą nieostro, niewyraźnie, obraz często opisując jako rozmazany. Trudno im dostrzec kontury przedmiotu czy proste linie. Problem nasila się po zmroku. Nie należy bagatelizować wady wzroku, jaką jest astygmatyzm. Objawy, choć początkowo nie utrudniają codziennego życia, z czasem zaczynają się nasilać. Ponadto mogą pojawić się ból i pieczenie oczu.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Przyczyny astygmatyzmu nie są do końca znane. Przypuszcza się, że wada ta ma przede wszystkim podłoże genetyczne – taka teza wyjaśnia, dlaczego astygmatyzm występuje nawet u bardzo małych dzieci. W przypadku astygmatyzmu nabytego przyczyną są najczęściej przebyte choroby oczu , urazy czy skaleczenie. Wada ta często występuje razem z krótkowzrocznością albo nadwzrocznością.

Jak leczy się astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada, którą można w bardzo prosty sposób skorygować – wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednio dobrane, cylindryczne soczewki kontaktowe. Ich zadaniem jest utworzenie płaszczyzny, przez którą światło przechodzić będzie w prawidłowy sposób. Jakość widzenia ulegnie tym samym poprawie. Czasami soczewki kontaktowe cylindryczne mogą być zastąpione torycznymi. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz okulista. Alternatywnym sposobem leczenia astygmatyzmu jest zabieg laserowy, jednak najczęściej przeprowadza się go, jeśli wada ulega pogłębieniu. Do zabiegu konieczna jest konsultacja okulistyczna. 

Jak dbać o oczy, mając astygmatyzm?

Podstawowym sposobem na to, by poprawić jakość widzenia, są odpowiednio dobrane okulary albo soczewki na astygmatyzm. Nie należy dopuszczać do nadwyrężenie narządu wzroku, na przykład poprzez wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora albo przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. W przeciwnym razie może dojść do przesuszenia oczu, co dodatkowo pogorszy jakość widzenia. Bardzo ważna jest higiena oczu, zwłaszcza w kontekście prawidłowego zakładania oraz zdejmowania soczewek. 

Jak często zgłaszać się na kontrolę okulistyczną?

Pacjenci z astygmatyzmem powinni przechodzić badanie wzroku przynajmniej raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ważne, aby w porę wykryć wady współistniejące albo dostrzec pogłębianie astygmatyzmu. Warto zgłosić się do specjalisty bez względu na to, kiedy odbywała się ostatnia wizyta, jeśli jakość widzenia ulegnie pogorszeniu. Pogłębiająca się wada może wymagać leczenia laserowego, jednak decyzję w tym zakresie zawsze podejmuje okulista, biorąc pod uwagę nie tylko korzyści, ale i przeciwwskazania. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: