Gimnastyka słowiańska – „ćwiczenia czarownic”?

0
(0)

W ostatnich latach coraz popularniejszym zestawem ćwiczeń przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, jest tzw. gimnastyka słowiańska. Pierwotnie była ona tańcem, który ściśle wiązano z naturą i czerpaniem energii z ziemi i nieba, natomiast dziś stanowi ona zestaw 27 dobrze przemyślanych ćwiczeń, które mają poprawiać kondycję fizyczną i psychiczną.

Praca ciała z duchem, czyli gimnastyka słowiańska

Samo określenie tej formy treningu wywodzi się z czasów pogańskich, a jego zadaniem jest przywracanie kobietom równowagi między głową, a ciałem. Wyselekcjonowane ćwiczenia mają wzmocnić ciało i poprawić samopoczucie, nie prowadząc jednocześnie do skrajnego wyrzeźbienia muskulatury. Troska o połączenie praktycznego rozruchu dwóch ważnych w naszych organizmie sfer sprawia, że taka gimnastyka często nazywana jest słowiańską jogą.

Trening dzieli się na trzy grupy, zwane również światami, a w każdym z nich do wykonania jest 9 konkretnych ćwiczeń. Dodatkowo każda pozycja ma swoje osobne, ściśle określone afirmację, a poszczególne ćwiczenia dostosowuje się do swoich potrzeb i aktualnej, życiowej sytuacji.

  • Świat Górny (Pravi) – ćwiczenia na stojąco.
    Według dawnych wierzeń Pravi to świat boski, związany z kolorem białym i symboliką czystości, życiowej energii oraz światła. Poszczególne ćwiczenia przywracają wewnętrzny spokój i pewność siebie oraz rozwijają świadomość kobiecą, przenosząc ją na wyższy niż w codzienności poziom wibracji.
  • Świat Średni (Javi) – ćwiczenia na kolanach.
    Wiązany wprost ze światem przyziemnym, czyli tym ludzkim, zwierzęcym i roślinnym. Zespolony z kolorem ognia i krwi, czyli czerwienią i symbolizujący życie. Co do zasady podczas tej serii ćwiczeń nabiera się radości z rzeczy małych, uczy cieszenia drobiazgami i przywraca równowagę w życiu codziennym.
  • Świat Dolny (Navi) – ćwiczenia w pozycji kolanowo-łokciowej
    To bardzo ciekawe nawiązanie do czasów przodków i wiążących się z nimi archetypów. To energia tego, co nieznane, zapomniane lub czego zupełnie nie jesteśmy świadomi. Dominuje tu kolor czarny, a praca nad sobą pozwala doznać siły transformacji czyli według wierzeń, największej kobiecej mocy. Trening jest pracą z energią Ziemi i naprawia wewnętrzne zaburzenia.

Ważne: choć określenie słowiańskiej gimnastyki brzmi lekko, to same ćwiczenia takie nie są! Bardzo często okazuje się, że kobiety, które nie wykonują na co dzień wielu zajęć ruchowych, mają tu problem z wykonaniem nawet prostszych ćwiczeń, dlatego zrealizowanie wszystkich 27-u może stać się dla nich prawdziwym wyzwaniem!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł