Dimethicone w kosmetykach – działanie

0
(0)

W dzisiejszych czasach coraz baczniejszą uwagę zwracamy na skład kosmetyków, których używamy w codziennej pielęgnacji. Nie da się jednak ukryć, że wiele z nazw, które znajdziemy na opakowaniu nie mówi nam zbyt wiele. Doskonałym przykładem może być Dimethicone. Czym jest? Czy jest bezpieczny i jaki ma wpływ na naszą skórę? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest Dimethicone?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii a więc wyjaśnienia czym jest Dimethicone. Mówiąc najprościej, Dimethicone znany również pod nazwą Dimetikon jest polimerem silikonowym otrzymywanym z krzemionki. To składnik, który stosowany jest w kosmetyce od wielu lat. Znajdziemy go nie tylko w produktach do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, ale również w wielu preparatach przeznaczonych do pielęgnacji włosów.  

Właściwości Dimethicone

Dimethicone to substancja, która może mieć naprawdę pozytywny wpływ na naszą urodę. Właściwości Dimethicone są bowiem pożądane. Wśród najważniejszych z nich wymienić możemy między innymi:

  • bezbarwność, 
  • brak charakterystycznego zapachu,
  • konsystencja oleistej cieczy,
  • właściwości oleofobowe, hydrofobowe oraz lipodofobowe.

Dimethicone? Działanie składnika

Dzięki swoim właściwościom chemicznym działanie składnika Dimethicone jest bardzo pożądane w kosmetyce. Możemy mu bowiem przypisać naprawdę wiele zalet. Jest składnikiem, który wyróżnia się doskonałymi właściwościami nawilżającymi, chroni przed zanieczyszczeniami oraz utratą wody. To jednak nie wszystko. Dimethicone cechuje się również lekką formułą, dzięki czemu nie obciążą skóry lub włosów. Jego niewątpliwą zaletą jest również fakt, że ułatwia aplikację innych składników zawartych w danym produkcie kosmetycznym. 

W jakich kosmetykach znajdziemy Dimethicone?

Zastosowanie Dimethicone w kosmetykach jest naprawdę szerokie. Obejmuje między innymi kosmetyki takie jak kremy do twarzy, rąk i ciała, szampony, maski i odżywi do włosów. To jednak nie wszystko. Znajdziemy go również w bazach pod makijaż oraz wielu kosmetykach kolorowych takich jak szminki, podkłady czy kremowe cienie do ust. Choć nie jest to substancja aktywna znacząco poprawia skuteczność innych składników zawartych w danym produkcie. 

Czy Dimethicone jest szkodliwy?

Skuteczność czy właściwości danego składnika to nie wszystko na co powinniśmy zwrócić uwagę. Dlatego też warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy Dimethicone jest szkodliwy i powinniśmy go unikać? Odpowiedź brzmi: nie. Jest substancją uznaną za bezpieczną, posiadającą wszelkie zezwolenia do użytkowania w produktach kosmetycznych. Warto zaznaczyć, że wykazuje minimalny lub łagodny potencjał drażniący. 

Czy Dimethicone zapycha?

To kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę? Czy Dimethicone zapycha? Oczywiście, jego lekko tłusta i ochronna funkcja może doprowadzić do zatkania porów, nie zapominajmy jednak, że jest produktem bardzo łatwym do zmycia. Niemniej jednak w przypadku osób, które zmagają się z cerą trądzikową lepiej unikać kosmetyków do twarzy, które posiadają w swoim składzie ten właśnie składnik. 

Dimethicone – wpływ na środowisko

Dla wielu użytkowniczek produktów kosmetycznych ogromne znaczenie ma wpływ na środowisko. Dimethicone jest substancją syntetyczną, która z powodzeniem może być stosowana przez wegan. Jego wpływ na środowisko naturalne nie jest do końca znany, ponieważ dokładne badania nadal trwają. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że istnieją poważne przesłanki co do tego, że jego działanie w naturalnym środowisku wodnym może być równie szkodliwe co obecność mikroplastiku. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł