Pielęgnacja naszego ciała to w większości przypadków codzienna rutyna. Tak przynajmniej powinno być, jeżeli chcemy cieszyć się gładkością i jędrnością naszej skóry nie tylko od święta. Salony kosmetyczne oferują klientom i klientkom szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które zapewnią nam zadbane ciało na wiele kolejnych dni. Okazuje się jednak, że nie trzeba decydować się na kosztowne zabiegi i rezerwować specjalnego miejsca w grafiku na wizytę. Wystarczy odrobina systematyczności i kilka podstawowych produktów w naszej łazience, by nadać pielęgnacji profesjonalny wymiar. Oprócz kremów nawilżających, maseczek i olejków warto zaopatrzyć się w scrub. Czym jest scrub, czym różni się on od powszechnie używanego peelingu i jak go stosować?
Scrub – co to jest?
Scrub często bywa mylony z peelingiem. Choć ten gruboziarnisty faktycznie może posiadać podobną strukturę, to są to mimo wszystko dwa różne preparaty. Działanie scrubu polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą wcierania go w skórę. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa. Scrub oznacza dosłownie szorować, pocierać. Zabieg złuszczania naskórka wykonywany za pomocą tego kosmetyku profesjonalnie nazywamy eksfoliacją czy też abrazją. Oddziałuje on na warstwę rogową skóry. Usuwa to, co martwe. Tym samym sprawia, że nasza skóra staje się delikatna i bardziej podatna na wnikanie kosmetyków nawilżających. Nie jest to jednak kosmetyk przeznaczony do codziennego stosowania ze względu na swoje inwazyjne działanie. Pozbawia nas on pewnej warstwy naskórka. Zbyt częsta pielęgnacja z jego użyciem może doprowadzić do urazów i starcia zbyt dużej warstwy skóry. Jest to więc kosmetyk, który stosujemy od czasu do czasu, wedle potrzeby jako dodatek do naszej pielęgnacyjnej rutyny.
Scrub a peeling – jaka jest różnica?
Scrub często mylony jest z peelingiem, zwłaszcza tym gruboziarnistym. Różnica pomiędzy tymi dwoma kosmetykami jest jednak zasadnicza i nie powinny być one stosowane zamiennie. Istnieje zasadnicza różnica w ich działaniu. Jak już ustaliliśmy, słowo scrub to w dosłownym tłumaczeniu ,,szorować”. Jego działanie jest dość inwazyjne dla naszego ciała, ponieważ bardzo skutecznie ściera on martwą warstwę naskórka. Peeling jest zdecydowanie delikatniejszym kosmetykiem. Różnica ta wynika głównie z grubości ziaren. Scrub ma w swoim składzie większe ziarna a co za tym idzie, większą powierzchnię ścierającą. Peeling ma odpowiednio drobniejsze ziarna. Nawet ten gruboziarnisty zdecydowanie różni się ich wielkością od scrubu. Tym samym ma on mniejszą powierzchnię ścierającą więc jest delikatniejszy dla skóry. Można więc używać go do delikatnych partii ciała takich jak twarz, czego nie poleca się w wypadku scrubu. Dodatkowo nie jest on wskazany przy cerze delikatnej lub problematycznej, na przykład w wypadku trądziku. O ile peeling nie okaże się na tyle inwazyjny, by pogłębić nasze problemy i uszkodzić skórę, tak w wypadku mocno działającego scrubu możemy nabawić się kłopotów.
Scruby – jak używać?
Scruby, podobnie jak peelingi dzieli się na grubo-, średnio- oraz drobnoziarniste. To, jakiego kosmetyku użyjemy zależeć będzie od partii ciała. Każdy z nich z pewnością będzie posiadał na etykiecie informacje o swoim przeznaczeniu. Choć do skóry twarzy przeznaczone są raczej peelingi, to obecnie również wśród scrub’ów odnajdziemy pozycje przeznaczone do pielęgnacji naszej cery. Mają one strukturę bardziej peelingu, ale możemy je odnaleźć właśnie pod nazwą scrub. W tym wypadku musimy się jednak upewnić dwa razy, że wybrany przez nas produkt jest przeznaczony właśnie do pielęgnacji skóry twarzy, by nie nabawić się nieprzyjemnych konsekwencji dobrania zbyt inwazyjnego kosmetyku. Scrub gruboziarnisty wybieramy do mocno zrogowaciałej i twardej skóry na stopach. Drobnoziarnisty z kolei będzie odpowiedni do pielęgnacji nóg, rąk i innych części ciała z wyjątkiem twarzy. Niezależnie od partii, scrub wcieramy kolistymi ruchami w czystą i lekko wilgotną skórę. Najbardziej efektywne będzie wmasowywanie kosmetyku przez kilka minut. Następnie produkt należy dokładnie spłukać najlepiej pod bieżącą wodą tak, by nie pozostawić żadnych resztek.
Scrub przy cerze normalnej i wrażliwej.
Tak jak wspomnieliśmy, scrub nie jest zalecany dla każdego rodzaju skóry. O ile w wypadku skóry normalnej będzie on doskonałym dodatkiem do pielęgnacji tak osoby o cerze delikatnej lub problemowej powinny zastanowić się nad jego używaniem. Nie jest on zalecany w ich wypadku. Warto zdecydować się w takiej sytuacji na peeling, by nie pogłębić swoich problemów.
Scruby – jak często stosować?
Częstotliwość stosowania scrubu powinna być uzależniona od typu naszej skóry, stopnia jej złuszczenia i partii ciała. Delikatny naskórek powinien być traktowany tym kosmetykiem rzadziej. Złuszczanie jest zabiegiem inwazyjnym dla naszego ciała, więc powinno być wykonywane nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.
Jaki scrub wybrać?
Istnieją dwa kryteria wyboru scrubu. Przede wszystkim kosmetyk musi być dobrany do naszego typu cery. W zależności od tego czy jest ona tłusta, mieszana czy sucha powinniśmy postawić na inny rodzaj preparatu według jego przeznaczenia opisanego na samym produkcie. Kolejnym kryterium jest miejsce zastosowania. Scruby do ciała, twarzy i stóp będą różniły się składem i przede wszystkim grubością ziaren, co jest niezwykle ważne.
Scrub – jak zrobić?
Jest wiele sposobów na zrobienie własnego, domowego scrubu. Jednym z popularniejszych jest kosmetyk z wykorzystaniem soli himalajskiej. Tworzy się go na bazie olejów i gliceryny roślinnej. Bardzo popularne są również scruby cukrowe. Każdy z nich będzie przeznaczony do innej partii ciała. Przed wykonaniem domowego kosmetyku należy więc ustalić, gdzie chcemy go użyć a następnie dopiero spośród przepisów dostępnych w internecie wybrać jego skład.