Zielona bakteria na paznokciach – zarażenie i leczenie

0
(0)

Beztlenowy patogen o charakterystycznej, zielonej barwie, atakujący w szczególności ludzkie paznokcie (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn) to nieprzyjemny wizualnie defekt kosmetyczny, który może nieść za sobą nawet zagrożenie zdrowia. Jak z nim walczyć i jak się tym można zarazić? Na co uważać i czego nie wolno zaniedbać zaraz po dostrzeżeniu pierwszych objawów? Podpowiadamy!

Pałeczka ropy błękitnej czyli tzw. zielona bakteria

W przyrodzie zielona bakteria znajduje się praktycznie wszędzie i choć zwykle jest uśpiona, w odpowiednich warunkach rozmnaża się i rozwija niezwykle szybko. Idealnym środowiskiem do jej rozwoju są właśnie ludzkie paznokcie, które w połączeniu z pewnymi czynnikami i predyspozycjami, mogą stać się miejscem dla całych kolonii tego patogenu!

Co sprzyja rozwijaniu się tej bakterii?

  • Obgryzanie paznokci połączone z częstym ich moczeniem – zielona bakteria wprost uwielbia wilgotne środowisko, więc obgryzając paznokcie, stwarzamy jej idealne miejsce do ich kolonizacji.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja dłoni
  • Urazy płytek paznokciowych
  • Noszenie obuwia, które uławia pocenie się stóp i utrudnia odpływ wilgoci. Podobnie: obuwia uciskającego.
  • Praca w warunkach częstego utrzymywania paznokci w stanie wilgoci (przykład: zmywanie naczyń w restauracji – bez rękawiczek ochronnych, praca na stanowisku barmana)
  • Bardzo częste korzystanie z form relaksu związanych z moczeniem ale i poceniem dłoni np. jacuzzi, basen, sauna.

Jak można się tym zarazić?

Wbrew myśleniu, że „złapie się” ten patogen od kogoś – wcale nie jest to takie proste. Bakteria potrzebuje odpowiedniego środowiska na swoim żywicielu, więc o wiele szybciej zarazi się nią ktoś, kto źle dba o własne dłonie i za często je moczy, niż ktoś kto poda rękę zakażonej osobie!

Jak pozbyć się zielonej bakterii z paznokci?

Najważniejsze: pamiętaj, że „to” samo nie zniknie! Jeśli zaniedbasz pierwsze objawy i nie zaczniesz działać, efektem może być całkowite skolonizowanie bakteriami paznokcia, a to skończy się jego usunięciem! Żeby do tego nie dopuścić, działaj od razu: zmień sposób dbania o dłonie, zabezpiecz, myj i susz paznokcie ale i akcesoria do ich przycinania i piłowania (bakteria może osiadać na pilniczkach!). Udaj się do dermatologa po specjalne leki antybakteryjne (konieczne!). W czasie choroby nie maluj paznokci, pozwól im oddychać, rób wcierki spirytusowe, wcierki z nalewki jodowej i antyseptycznego olejku herbacianego. Wykorzystaj kompresy ziołowe i wzbogać dietę w suplementy zawierające witaminę A, biotynę, magnez, cynk i krzem.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł