Przez lata debata na temat kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym praktycznie nie istniała na forum publicznym. W ostatnim czasie zaczęło się to jednak na szczęście zmieniać. Po części może to wynikać z faktu, iż współczesny styl życia dla wielu z nas staje się zbyt przytłaczający. Skoncentrowanie na pracy, ciągły stres, niezdrowa dieta i notoryczny brak ruchu wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. A gdy dodamy do tego problemy osobiste, czy traumy z przeszłości, pomoc specjalisty wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
Problemy w kontekście zdrowia psychicznego – na czym polegają?
Zaburzenia zdrowia psychicznego mogą objawiać się w bardzo różnorodny sposób. Generalnie można powiedzieć, że zaburzenia zdrowia psychicznego występują, gdy pacjent odczuwa dyskomfort, którego źródłem mogą być jego własne odczucia, myśli, zachowanie, sposób postrzegania świata, czy relacje z innymi osobami. Wszystko to może powodować cierpienie i wpływać negatywnie na funkcjonowanie takiej osoby w codziennym życiu.
Warto przy tym pamiętać, że tego typu zaburzenia to nie tylko złe samopoczucie i niepokojące myśli. Choroby psychiki odbijają się na całym naszym organizmie, dlatego większość pacjentów boryka się również z szeregiem innych, bardziej namacalnych objawów. Mogą to być problemy ze snem i koncentracją, ciągłe zmęczenie, ale także bóle brzucha, ciągłe biegunki, czy nawet kołatanie serca. Takie dolegliwości trudniej jest jednoznacznie przypisać do problemów zdrowia psychicznego niż tak ewidentne objawy, jak chociażby omamy albo halucynacje. Warto więc pamiętać, by spojrzeć na swój stan całościowo.
Problemy zdrowia psychicznego – jak sobie z nimi radzić?
Niestety wciąż wiele osób wstydzi się prosić o pomoc, gdy zmaga się z problemami tego typu. Warto jednak pamiętać, że opieka odpowiedniego specjalisty, to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić w takiej sytuacji. Tym bardziej że nie ma jednego leku i sposobu na leczenie zaburzeń psychicznych. Jest to proces długotrwały i w pełni dopasowany do indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. Najlepiej więc zdać się na pomoc doświadczonego specjalisty.
Jednym z filarów leczenia jest psychoterapia, dzięki której można przede wszystkim dotrzeć do źródła problemów, których doświadcza dana osoba. Następnym krokiem jest ich przepracowanie oraz w miarę możliwości eliminacja czynników, które przyczyniają się do powstawania zaburzeń. Istnieją różne nurty psychoterapeutyczne, które są stosowane przez specjalistów. Można się więc tym kierować podczas wyboru gabinetu, do którego będziemy uczęszczać. Nie bójmy się też zmiany psychoterapeuty, gdy tylko uznamy, że nie czujemy się z daną osobą komfortowo. Zaufanie do lekarza jest w tym przypadku podstawą.
Warto też dodać, że problemy zdrowia psychicznego mogą wymagać zastosowania farmakoterapii. Odpowiednio dobrane leki są ważną częścią leczenia. Pozwalają pacjentowi się wyciszyć i poczuć większy spokój, co bezpośrednio przekłada się na jego codzienne funkcjonowanie. Pamiętajmy jednak, że niektóre preparaty zaczynają działać dopiero po kilku tygodniach, dlatego nie należy się zrażać, gdy nie poczujemy efektów od razu.