Wszystko, co musisz wiedzieć o astygmatyzmie – definicja, przyczyny i objawy

Obraz autorstwa stefamerpik na Freepik
0
(0)

Niezborność rogówkowa to schorzenie okulistyczne, które w dość znaczący sposób może upośledzić prawidłowe widzenie. Warto byłoby więc poznać przyczyny, objawy, a także metody korekcji tej powszechnej wady.

Jakie są przyczyny niezborności rogówkowej?

Niezborność rogówkowa, czyli astygmatyzm to wada wzroku, która bardzo często występuje równocześnie z krótkowzrocznością oraz z nadwzrocznością. Jeśli chodzi o czynniki ryzyka jej rozwoju, współcześnie nie są one znane. Udało się jednak ustalić, że może być dziedziczony. Astygmatyzm pojawia się wtedy, gdy soczewka oka nie ma kształtu kulistego, ale taki, który przypomina poniekąd piłkę do gry w rugby. 

Jak objawia się niezborność rogówkowa?

Jeśli chodzi o to, jakie astygmatyzm objawy powoduje, będą one w dużej mierze uzależnione od stopnia nasilenia wady. Większość osób, która się z nią boryka może jednak narzekać na zamazane widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska, a także na bóle gałek ocznych czy głowy. Wśród symptomów, które mogą się pojawić należy wyróżnić też świąd czy pieczenie oczu. Astygmatyzm, zwłaszcza zaawansowany może w znaczącym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. To właśnie dlatego warto dowiedzieć się, co to jest astygmatyzm i zgłosić się na profesjonalną diagnostykę do okulisty.

Jak wygląda diagnostyka?

Zanim zacznie się stosować jakieś soczewki kontaktowe czy okulary na własną rękę, wypadałoby odwiedzić okulistę w celach diagnostycznych. Okulista wykona stosowne badania, które pozwolą potwierdzić bądź wykluczyć niezborność rogówkową. Za najnowocześniejszą metodę diagnostyczną uchodzi obecnie wideokeratografia komputerowa. Pozwala ona z dużą dokładnością na stwierdzenie tego, czy ma się do czynienia z astygmatyzmem. Jeżeli okaże się, że tak, zalecone zostanie odpowiednie postępowanie korekcyjne. Kluczowe jest też zebranie dokładnego wywiadu, zwłaszcza że astygmatyzm może mieć podłoże genetyczne, o czym wspomniano wyżej.

Jak można korygować tę wadę wzroku?

Raczej nikogo nie zdziwi fakt, że w korekcji astygmatyzmu stosuje się odpowiednio okulary bądź soczewki kontaktowe, zależnie od preferencji pacjenta. Soczewki na astygmatyzm będą na pewno opcją wygodniejszą dla tych osób, które nie korzystały do tej pory z okularów. Nie ograniczają bowiem w żaden sposób pola widzenia. Soczewki kontaktowe korygujące niezborność rogówkową określa się mianem torycznych bądź cylindrycznych. Podobnie zresztą określa się szkła okularowe. Bardzo ważny jest indywidualny dobór szkieł korekcyjnych, zarówno kontaktowych, jak i tych wykorzystywanych w okularach. Nie każdy jednak od razu przyzwyczai się do ich używania. Zazwyczaj zajmuje to od tygodnia do dwóch. Zanim możliwe będzie komfortowe użytkowanie szkieł korekcyjnych, najprawdopodobniej będzie się odczuwać delikatne zawroty głowy. Niektórzy mogą też narzekać na nudności. Dobra wiadomość jest taka, że natężenie tych dolegliwości nie jest duże, a na dodatek szybko przemijają. Zarówno soczewki, jak i okulary korekcyjne pozwalają wówczas cieszyć się komfortowym i wyraźnym widzeniem.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: