Wszystko co musisz wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej!

0
(0)

Chyba każda kobeta wie, czym jest tabletka “dzień po”. Jest ona traktowana jako metoda antykoncepcji awaryjnej. Czasem zdarza się, że pomimo wszelkich zabezpieczeń stosowanych podczas seksu coś idzie nie tak. Na takie właśnie sytuacje została stworzona tabletka “dzień po”. Co należy o niej wiedzieć? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o antykoncepcji hormonalnej!

W jaki sposób działa tabletka “dzień po”?

Tabletka “dzień po” to preparat, który stosuje się doraźnie w sytuacjach awaryjnych. Jej celem jest ochrona przed ciążą w prawie 100%, kiedy to inne środki antykoncepcyjne zawiodły. Tabletka ta powinna być jednak stosowana jako ostateczność. Jeżeli będzie często przyjmowana to może doprowadzić do późniejszych problemów zdrowotnych.

Tabletkę “dzień po” stosuje się w sytuacjach, kiedy podczas stosunku pękła prezerwatywa bądź się zsunęła czy osoba, która przyjmuje antykoncepcję hormonalną, zapomniała przyjąć dawki w danym czasie. Tabletkę “dzień po” dobrze jest zażyć jak najszybciej. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek “dzień po” – Escapelle i ellaOne. Obie wydawane są wyłącznie na receptę.

Tabletka Escapelle

Escapelle należy zażyć w ciągu 72 godzin od stosunku. Oczywiście im szybciej, tym lepiej. Wraz z upływem czasu, tabletka ta jest mniej skuteczna. Escapelle zawiera lewonorgestrel, który blokuje namnażanie się komórek w endometrium, w wyniku czego zarodek ma trudności z zagnieżdżeniem się.

Tabletka ellaOne

Ta tabletka zawiera octan uliprystalu, substancję czynną wpływającą na aktywność progesteronu. Zatrzymuje ona uwalnianie komórki jajowej przez jajnik. EllaOne trzeba zażyć w ciągu 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku.

Czy istnieją skutki uboczne zażycia tabletki “dzień po”?

Każdy lek posiada możliwe skutki uboczne – w tym tabletki “dzień po”. Do ich niepożądanych działań zalicza się najczęściej wymioty, nudności, bóle i zawroty głowy, bóle brzucha i pleców, zmęczenie oraz bezsenność. Przed zażyciem tabletki należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Należy również pamiętać, że tabletka “dzień po” może na pewien czas osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba od razu rezygnować z seksu. Wystarczy połączyć tabletki z prezerwatywą.

Jakie są przeciwwskazania do zażycia tabletki “dzień po”?

Ani Escapelle, ani ellaOne nie powinny być stosowane u kobiet, które:

  • są w ciąży,
  • karmią piersią,
  • cierpią na zaburzenia wchłaniania,
  • cierpią na ciężką niewydolność wątroby,
  • cierpią na zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
  • cierpią na nowotwory hormonozależne,
  • są w podwyższonym ryzyku wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Czy tabletka “dzień po” jest skuteczna?

Największa skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest wtedy, kiedy zażyjemy ją w ciągu 24 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że po jej przyjęciu w ciągu trzech godzin dojdzie do wymiotów to należy przyjąć jeszcze jedną tabletkę. Skuteczność Escapelle wynosi 84%, a ellaOne 97,9%.

Gdzie można uzyskać receptę na antykoncepcję hormonalną?

Tabletki “dzień po” można zakupić wyłącznie na receptę. Aby ją uzyskać należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem. Lekarz ma prawo odmówić do wypisanie recepty, jednak musi on wskazać innego specjalistę, u którego dostaniemy potrzebną pomoc.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: