Terapia falą uderzeniową – skutecznie w przypadku ostrogi piętowej

0
(0)

Ostroga piętowa to schorzenie pojawiające się zazwyczaj po 40 roku życia, ale często spotykane także u sportowców. Zmiany zwyrodnieniowe przyjmują postać dziobastej narośli kostnej w okolicy guza piętowego, która sprawia ból przy każdym kroku. Jakie są przyczyny rozwoju ostrogi piętowej i kiedy podjąć leczenie? Jak objawia się ostroga piętowa?

Ostroga piętowa – objawy charakterystyczne dla zwyrodnienia

Do głównych objawów zalicza się silny ból pięt, zlokalizowany nad lub pod piętą. Do nasilenia bólu dochodzi przy nagłym obciążeniu stopy, na przykład po wstaniu z łóżka, ale też podczas stania czy chodzenia. Na badaniach obrazowych widać zmiany na powierzchni kości piętowej (RTG) oraz zmiany w tkankach miękkich w rejonie pięt (USG). Przed podjęciem leczenia należy wykluczyć inne schorzenia, które dają podobne do ostrogi piętowej symptomy.

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Do grup narażonych na rozwój tego schorzenia zalicza się sportowców uprawiających dynamiczne gry (jak koszykówka czy tenis), ale i osoby w przedziale wiekowym 40-60 lat, które nie są aktywne fizycznie. Pierwsza grupa jest stale narażona na duże obciążenia układu kostno-stawowego, a drugiej często towarzyszy nadwaga oraz ograniczenia ruchowe w stawie skokowym. Większość badań każe szukać przyczyn rozwoju ostrogi piętowej w miejscowym stanie zapalnym, który prowadzi do powstawania złogów wapniowych.

Terapia falą uderzeniową – skuteczność fali akustycznej w walce z bólem

Ostrogi piętowe wymagają pilnego leczenia, jak każdy przedłużający się stan zapalny. Najbardziej skuteczna jest obecnie fala uderzeniowa (Shock Wave Therapy), czyli metoda polegająca na wygenerowaniu w danym obszarze bardzo wysokiego ciśnienia, w bardzo krótkim czasie. To bezinwazyjna terapia, która pobudza zajęte tkanki do regeneracji i działa przeciwbólowo, przejściowo uszkadzając błony komórek nerwowych. Zabieg falą uderzeniową należy powtarzać do 5-7 razy, by uzyskać najlepsze efekty. Obok terapii falą uderzeniową, ważne jest też leczenie farmakologiczne, które razem pozwalają w pełni zapanować nad ostrogą piętową.

Zabiegi fala uderzeniowa – Warszawa

Fala uderzeniowa to łatwo dostępna i bezpieczna metoda, dostępna od wielu lat w naszym centrum w Warszawie. Ostrogi piętowe to niejedyne schorzenie, które leczy się poprzez zabiegi falą uderzeniową. Leczenie falą uderzeniową łokcia tenisisty, halluksów czy zapalenia ścięgna Achillesa pozwala odzyskać pacjentom pełną sprawność. Falę uderzeniową można też stosować w bólach mięśni i stawów. Już wiesz, jak skutecznie działa fala uderzeniowa – cena 60 złotych za zabieg fali uderzeniowej ułatwia dostęp do skutecznej metody leczenia dla każdego pacjenta.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: