Streetwear w pracy – jak ubierać się do biura?

0
(0)

Moda streetwear oznacza luz, swobodę i brak sztywnych zasad. Uliczna moda z definicji jest wolna od ograniczeń. Dlatego nikt nie narzuca, w jakim wieku można się tak ubierać. Chociaż w ubraniach streetwear często widzi się nastolatków czy studentów, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki styl preferowały także już w pełni dorosłe osoby – w tym pracujące w biurze. Jaka stylizacja streetwear będzie dobra do pracy?

Dress code w pracy – kiedyś i dziś

Sztywny, narzucony z góry sposób dobierania garderoby zapisany w regulaminie pracy staje się już reliktem przeszłości. I słusznie. Duża w tym zasługa wielu miesięcy pandemii, gdy wiele osób, pracując na home office, zamieniło koszule, garsonki i spodnie w kant na wygodne dżinsy, dresy oraz bawełniane bluzy. O ile na początku widok tak ubranych współpracowników na kamerce mógł jeszcze budzić zdziwienie, tak z czasem wszyscy przyzwyczaili się do tego, że pracując w domu można ubierać się swobodniej. To przeświadczenie pozostało na dłużej, a po powrocie do biur do pracy w pełni stacjonarnej lub hybrydowej, dało się zauważyć wyraźne rozluźnienie zasad co do dress code’u.

Elegancki strój i makijaż przestały być codziennością w wielu korporacjach. Wciąż jeszcze można zaobserwować sięganie po bardziej formalny strój, ale tylko na zaplanowane spotkania – najczęściej z kimś z zewnątrz – na przykład potencjalnym klientem czy inwestorem albo na rozmowę o prace. Na co dzień jednak bardzo często wybiera się luźny wygodny strój – czyli inspirowany modą streetwear.

To, jaki strój jest dopuszczalny w miejscu pracy, zależy w dużej mierze od branży czy kultury organizacyjnej w konkretnej firmie. Od lat wiadomo, że kwestie eleganckiego ubioru są ważniejsze na przykład w bankach czy w środowisku prawniczym, natomiast luźniejsze podejście do tych zagadnień można zaobserwować choćby w branży kreatywnej.

Co więcej, niektóre firmy postanowiły to wykorzystywać, czyniąc z swobodnego dress code’u atut podawany wśród potencjalnych korzyści w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Czyli oprócz informowania o darmowych miejscu parkingowym, prywatnej opiece medycznej i owocowych czwartkach, zachęca się kandydatów obiecując, że w miejscu pracy mogą ubierać się tak, jak chcą.

Streetwear do pracy – jak zrobić to dobrze?

Przyzwolenie na swobodny strój to dobra wiadomość dla każdego, kto w sztywnych, dopasowanych ubraniach czuje się niekomfortowo. Jak wykorzystać tę szansę?

Warto zacząć od stóp! Jeśli w miejscu pracy nie trzeba nosić przez 8 godzin butów na obcasie, nie warto tego robić. Eleganckie obuwie lepiej zamienić na wygodne i stylowe. Doskonałym wyborem będą sneakersy – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów streetwearowych stylizacji.

Zamiast białej koszuli lepiej założyć T-shirt. Co ciekawe, koszulka z nadrukiem może doskonale wyglądać nawet z marynarką – kwestia odpowiedniego dobrania fasonu oraz kolorystyki.

W większości firm nikt nie będzie oponował, gdy przyjdziesz w dżinsach. Na porządku dziennym są modele z dziurami i przetarciami, a także ozdobione ćwiekami, naszywkami i innymi dodatkami przykuwającymi wzrok. A czy można przyjść w krótkich spodniach? W sezonie letnim, kiedy upały naprawdę dają się we znaki, w wielu firmach jest to akceptowane.

W klimatyzowanych biurach dobrym rozwiązaniem będzie założenie ciepłej bawełnianej bluzy na suwak. Zażarte spory o temperaturę w biurze są codziennością dla wielu pracowników. Zawsze komuś jest za ciepło albo za zimno, a ktoś inny ma pecha i siedzi tuż obok wentylatora. Rozpinana bluza to bezpieczne rozwiązanie, dopasowane do każdych warunków. Gdy zrobi się za ciepło, możesz ją rozpiąć albo zdjąć. Gdy będzie za zimno, zapiąć pod samą szyję!

Swoją drogą, streetwearowe hoodie nie wychodzą z mody od lat. Wiele firm dostrzegło w tym potencjał marketingowy i nawet zachęca pracowników do zakładania takich bluz z kreatywnymi firmowymi nadrukami. Czasami takie bluzy można znaleźć w pakietach powitalnych dla nowych pracowników albo wygrywać w konkursach na branżowych konferencjach i innych eventach.

Streetwear w pracy – podsumowanie

Jak widać, nie ma żadnej sprzeczności. Można jednocześnie lubić streetwearowy, swobodny styl i być cenionym specjalistą, wykonującym odpowiedzialne zadania. Firmy idą z duchem czasu i pozwalają ubierać się w oryginalny sposób. Warto z tego korzystać, jeśli tylko jest okazja!

Jeśli szukasz streetwearowych inspiracji, zajrzyj na stronę 2005!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: