Rak krtani – przyczyny, objawy, leczenie

0
(0)

Rak krtani to jeden z najczęściej występujących nowotworów w obrębie głowy i czyi i jednym z częstszych nowotworów złośliwych. Częściej dotyka on mężczyzn niż kobiet. Rak krtani początkowo może nie dawać żadnych objawów. Jednym z nich jest chrypka. Jakie są rodzaje raka krtani? Jak wyglądają objawy tego nowotwory i w jaki sposób się go leczy?

Rozwój raka krtani

Krtań jest niewielką strukturą chrzęstną. Znajduje się ona między gardłem a tchawicą. Krtań składa się z chrząstek, więzadeł głosowych, błony śluzowej i mięśni. Rak krtani jest jedną z niebezpiecznych patologii w obrębie tej struktury. Zmiany rakowe najczęściej występują w górnym i środkowym piętrze krtani. Charakteryzują się one powolnym przebiegiem, rzadkim występowaniem przerzutów do węzłów chłonnych i wysokim zróżnicowaniem histopatologicznym. 

Przyczyny raka krtani

Do głównych czynników ryzyka powstawania raka krtani zalicza się palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Inną przyczyną jest zakażenie wirusem HPV (wirus ludzkiego brodawczaka). Może on doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu komórek i rozwoju nowotworu krtani.

Kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do raka krtani jest ekspozycja na substancje chemiczne obecne w szkodliwym środowisku pracy. Do grupy zwiększonego ryzyka należą osoby pracujące w branżach związanych z produkcją chemiczną. Na rozwój raka krtani mają wpływ także czynniki genetyczne.

Istnieje możliwość, że działanie kilku czynników jednocześnie się skumuluje. W takim przypadku ryzyko choroby ulega zwiększeniu.

Rodzaje raka krtani

Wyróżnia się kilka rodzajów nowotworu krtani, m.in.:

  • rak głośni – rozwija się w obszarze głośni; objawia się chrypką, utratą głosu czy trudnościami w połykaniu,
  • rak podgłośni – rozwija się w obszarze pod głośnią i objawia się bólem w gardle oraz trudnościami w oddychaniu i mówieniu,
  • rak nagłośni – rozwija się w obszarze nagłośni; do jego objawów zalicza się zmiany w tonie głosu i utrata kontroli nad dźwiękiem,
  • rak płaskonabłonkowy – jest to najczęstszy rodzaj raka krtani, objawia się dusznością, chrypką i trudnością w połykaniu.

Jakie są objawy raka krtani?

Na początku choroby objawy mogą być bardzo subtelne. Jest to niestety przyczyna tego, że raka krtani diagnozuje się w późnych stadiach choroby. Pierwszym znakiem, który może sugerować, że coś jest nie tak to chrypka, która trwa dłużej niż trzy tygodnie. Trudności w połykaniu mogą być kolejnym symptomem choroby – szczególnie wtedy, kiedy pojawiają się one regularnie.

W zaawansowanych przypadkach może wystąpić duszność, krwawienie z nosa czy obecność krwi w plwocinie. Nowotwór krtani może również powodować ból w okolicy krtani, szyi lub uszu.

Diagnostyka i leczenie raka krtani

Diagnostyka raka krtani obejmuje precyzyjne badania przeprowadzone przez laryngologa. Spotkanie przeważnie zaczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem, a następnie lekarz przechodzi do badania fizycznego. Polega ono na inspekcji krtani za pomocą specjalnego narzędzia. Lekarz może również zlecić badania obrazowe, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Kiedy diagnoza zostanie potwierdzona, to specjalista ocenia stopień zaawansowania choroby, który jest kluczowy dla leczenia.

Leczenie raka krtani składa się z różnych metod. Są one zależne od zaawansowania choroby i jej rodzaju. Wyróżnia się m.in.:

  • chirurgię, czyli usuwanie guza,
  • radioterapię w celu niszczenia komórek nowotworowych,
  • chemioterapię, czyli leki przeciwnowotworowe zabijające komórki nowotworowe lub hamujące ich wzrost,
  • immunoterapię – obiecująca forma terapii nowotworowej, która wzmacnia zdolność organizmu do zwalczania komórek nowotworowych.

Męczy Cię chrypka? Zgłoś się do lekarza, aby wykluczyć nowotwór krtani!

Jutro Medical to przychodnia działająca w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykwalifikowany zespół medyczny podchodzi indywidualnie do każdego pacjenta. Jeżeli więc męczy Cię od dłuższego czasu chrypka, to zgłoś się na konsultacje do lekarza pierwszego kontaktu w Jutro Medical. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: