Porcelana na prezent – jak i jaką wybrać?

0
(0)

Symbol dobrego gustu i elegancji. Chociaż znajduje się prawie w każdym domu, z szafki w jadalni lub kredensu jest wyjmowana tylko podczas specjalnych okazji. O czym mowa? Oczywiście o zastawie porcelanowej. Szczególnym uznaniem darzyły ją nasze babki, mamy, a teraz w podobny sposób traktujemy ją my. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że porcelana jest częstym wyborem, gdy przychodzi do kupna prezentu dla bliskich lub znajomych. Jak wybrać odpowiednią zastawę porcelanową? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Porcelana – dlaczego dobrze sprawdzi się jako prezent?

Dlaczego zastawa porcelanowa może być znakomitym wyborem na prezent dla bliskich? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta: porcelana cieszy się szczególnym uznaniem wśród wielu osób. I trwa to nieprzerwanie od setek lat.

Chcąc zrozumieć fenomen porcelany, musimy cofnąć się do odległych czasów i starożytnych Chin. To właśnie tam prawie 2000 lat temu rozpoczęto produkcję pierwszych wyrobów z tego delikatnego materiału. Już w VII wieku Chiny dominowały na rynku porcelany, a ich słynne wazy z tego okresu wciąż zachwycają swoją urodą. Do Europy porcelana dotarła dzięki Vasco Da Gamie, który przywiózł ją z odległej Azji wraz z jedwabiem i przyprawami.

Produkcja porcelany na Starym Kontynencie rozpoczęła się dopiero w XVII wieku, dzięki wysiłkom Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhausa. Po jego śmierci prace kontynuował jego uczeń, alchemik Johann Friedrich Böttger. To właśnie on w 1709 roku osiągnął przełom, wytwarzając twardą i białą porcelanę, co uczyniło z niemieckiej Saksonii europejskie centrum produkcji tego wyjątkowego materiału, nazywanego od tego czasu „białym złotem”. Wkrótce talerze i filiżanki porcelanowe, już same w sobie prestiżowe i kosztowne, zaczęto dodatkowo ozdabiać, podkreślając ich wyjątkową wartość. Dlatego porcelana pozostaje ceniona także w dzisiejszych czasach.

Zastawa porcelanowa – jak ją wybrać?

Skoro ustaliliśmy, że wyjątkowa porcelana będzie znakomitym wyborem na prezent, przedstawmy, czym należy się kierować w sklepie, by kupić dokładnie to, czego potrzebuje bliska Ci osoba. Najlepiej jest odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania:

  • Po pierwsze: jakiej zastawy potrzebuje ta osoba? Nie chodzi tu jednak o sam materiał, a o poszczególne elementy, które mają wchodzić w skład kompletu naczyń. Może się bowiem okazać, że bliska Ci osoba posiada już część konkretnej zastawy: np. kubki porcelanowe i talerze do ciasta. Wówczas miłe byłoby uzupełnienie kompletu o filiżanki i spodki, które znajdziesz np. tutaj: https://gerlach.pl/kubki-i-filizanki.
  • Po drugie: jak duży ma być komplet? To powinno być uzależnione nie tylko od liczby domowników, ale także od stylu życia osoby, którą chcesz obdarować – jeśli często urządza spotkania i uroczystości rodzinne, lepszy będzie komplet nieco większy.
  • Po trzecie: jaki styl preferuje osoba, którą chcesz obdarować? Klasyczne kubki, talerze i filiżanki porcelanowe kojarzą nam się z finezyjnymi formami, reliefami i malowanymi ozdobami. Pamiętaj jednak, że w wielu sklepach obecnie możesz kupić także minimalistyczną porcelanę, zachwycającą prostymi formami.

Odpowiedz na te pytania przed zapoznaniem się z ofertami konkretnych sklepów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dokonać ostatecznego wyboru.

Dobre kubki i filiżanki porcelanowe? Kieruj się marką

Chociaż marka nie powinna być decydującym czynnikiem podczas wyboru zastawy porcelanowej, to może dostarczyć istotnych informacji na temat jakości produktu. Warto zwrócić uwagę na kubki i filiżanki porcelanowe od producentów, którzy posiadają doświadczenie w tworzeniu takich wyrobów. Z jednej strony to gwarancja wysokiej jakości porcelany, a z drugiej – prestiż, który może być ważny dla obdarowanego. Przykładem może być marka Gerlach, która działa na polskim rynku już od 1760 roku. Porcelanowa zastawa Gerlach do dziś jest swoistym „znakiem jakości”.

Filiżanki i kubki porcelanowe w sklepie Gerlach

Jeżeli szukasz eleganckiej i wysokojakościowej zastawy z porcelany, poznaj porcelaną od Gerlach. Z ofertą marki możesz zapoznać się na stronie sklepu internetowego gerlach.pl.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: