Podróżowanie z dziećmi – pięć najważniejszych zasad

5
(1)

Podróżowanie z dziećmi może być przeżyciem wyjątkowym i ekscytującym, ale jednocześnie odpowiedzialnym i stawiającym przed rodziną zupełnie nowe wyzwania. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i jednoczesnej elastyczności w działaniu może być to podróż pełna radości i dobrej zabawy. Oto kilka wskazówek, dzięki którym ułatwisz sobie i dziecku trudy podróży.

Przygotowanie do podróży – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Pamiętaj, że podróż zaczyna się w momencie rozpoczęcia planowania i podjęcia przygotowań do nadchodzącego wyjazdu. W szczególności ta zasada odnosi się do podróżowania z dziećmi. Przy pakowaniu upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz do komfortowej podróży. W zależności od wieku i potrzeb dziecka mogą to być: pieluchy na zapas, ulubiona zabawka, jedzenie i picie, ubrania na zmianę, leki, które dziecko przyjmuje. Jeżeli podróżujesz samolotem lub autokarem upewnij się, że te rzeczy są w bagażu podręcznym. Jeżeli podróżujesz samochodem zaplanuj odpowiednio częste postoje i przerwy na toaletę. W przypadku podróży samochodowej pamiętaj też o foteliku samochodowym dostosowanym do wagi i wieku dziecka. Pamiętaj, że odpowiednie dostosowanie fotelika jest obowiązkiem, który nakłada na Ciebie Kodeks drogowy.

Zarezerwuj odpowiedni nocleg

Poszukaj hotelu przyjaznego dzieciom. Obecnie takich miejsc jest bez liku i nie ma większego sensu nocować z dzieckiem w miejscu, które jest raczej nastawione na obsługę turystów kwalifikowanych lub osób, które poszukują życia towarzyskiego. Jaki powinien być hotel odpowiedni dla dziecka? Powinien oferować udogodnienia w opiece na dzieckiem, takie jak łóżeczko dziecięce, przewijak, a nawet podgrzewacz do butelek. Powinien dysponować infrastrukturą towarzyszącą, np. placem zabaw, wewnętrzną salą zabaw oraz oferować zajęcia dodatkowe dla dzieci – warsztaty, zajęcia kreatywne, kino z repertuarem dla dzieci. Wiele zależy też od preferencji Twojego dziecka. Jeżeli maluch lubi pływać, dobrym rozwiązaniem będzie hotel z basenem. Jeżeli zaś dziecko preferuje zabawę na zewnątrz, sprawdź czy obiekt dysponuje placem zabaw, boiskami bądź innymi atrakcjami outdoorowymi.

Zadbaj o wyposażenie na miejscu

Wygodne ubranie dla dziecka i dla Ciebie, podstawowe artykuły do pielęgnacji (np. plastry, leki przeciwbólowe, płyn do dezynfekcji dłoni) – to artykuły must have w przypadku podróży z dzieckiem. Pamiętaj, że w trakcie wyjazdu tryb życia radykalnie się zmienia, a w jednym komplecie ubrań nierzadko przebywamy przez cały dzień. Zadbaj zatem o to aby ubrania były maksymalnie wygodne. Pamiętaj, że buty, które na co dzień wydają się wygodne niekoniecznie muszą sprawdzić się w trakcie kilkugodzinnej wędrówki. Wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci – powinni być wyposażeni w wygodne, odpowiednio dobrane buty turystyczne. W zależności od pogody przydadzą się również czapka i okulary przeciwsłoneczne (w przypadku słonecznej pogody), krem  filtrem (w przypadku mocnego słońca), kurtka przeciwdeszczowa i parasol (w przypadku deszczu), buty za kostkę (w przypadku chodzenia po śniegu lub trudnym terenie górskim). W przypadku deszczu nie korzystaj z plastikowych peleryn, Co prawda izolują one o opadu, ale nie przepuszczają powietrza – tak czy siak Ty i Twoje dziecko będziecie mokrzy. Lepiej zainwestować w profesjonalna kurtkę przeciwdeszczową. 

Zaplanuj aktywności na miejscu

Planując pobyt w miejscu docelowym weź pod uwagę potrzeby dziecka. Powinny być one priorytetem, ale nie znaczy to, że cały wyjazd powinien być zaplanowany wyłącznie pod dziecko. Pamiętaj, że jest to wyjazd rodzinny i jeżeli masz np. dwójkę dzieci – jedno w wieku nastoletnim, a drugie w wieku kilku lat – atrakcje powinny być odpowiednio zdywersyfikowane. Uniwersalnymi pomysłami, które spodobają się całej rodzinie są: ogrody zoologiczne, aquaparki, muzea dla dzieci, parki rozrywki czy odpowiednio profilowane gry miejskie. Zorientuj się również czy w okolicy znajdziesz restauracje, które oferują dania dla dzieci. Poszukaj też toalet publicznych, z których będziesz mógł skorzystać w razie nagłej potrzeby.

Zachowaj spokój i nastaw się na dobrą zabawę

Opiekując się dzieckiem musisz być odpowiedzialna i stale skupiona na tym co robi Twoja pociecha. Ale pamiętaj, że letni bądź zimowy wypoczynek to okres wypoczynku również dla Ciebie. Dlatego pozostań odpowiedzialna, ale przy tym spokojna i elastyczna. Nie wszystko przewidzisz, nie do każdej sytuacji będziesz przygotowana. Dzieci wyczuwają stres rodziców, dlatego Twój spokój przełoży się na komfortowy wypoczynek całej rodziny. Podróżowanie z dzieckiem może być wyzwaniem, ale przy odpowiednim zaplanowaniu i właściwej elastyczności można uczynić tę przygodę niezapomnianą i pełną radości dla całej rodziny.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: