Jak zaaranżować wigilijny stół? Poznaj kilka prostych trików!

0
(0)

Na uroczystą kolację wigilijną czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli, pragnący spędzić swój wolny czas z najbliższymi. Magię świąt Bożego Narodzenia budują liczne ozdoby, a także pięknie pachnące tradycyjne dania. Wigilia odbywa się głównie przy stole, dlatego zadbaj, aby w tym roku zachwycał on Twoich gości tak samo jak smak Twoich potraw. Dowiedz się, jak zaaranżować stół na święta, aby Twoje dania smakowały jeszcze lepiej – zajrzyj niżej i się zainspiruj!

Świąteczny obrus: jak wybrać idealne przykrycie na wigilijną ucztę?

Czy wiesz, że na odczuwany smak potraw wpływa także sposób ich podania i ogólna atmosfera otoczenia? Nie bez powodu mówi się, że człowiek je oczami! Jeśli chcesz, aby Twoje dania zyskały jeszcze większą aprobatę rodziny, zadbaj o ich smak, ale i odpowiednią aranżację stołu. To w końcu przy nim spędzą czas Twoi bliscy. Od czego zacząć? Przygotowania rozpocznij od wyboru odpowiedniego obrusu. Stanie się on idealnym tłem dla zastawy i dekoracji.

Święta Bożego Narodzenia mają własną kolorystykę. W aranżacjach świątecznych dominuje czerwień, zieleń, złoto, srebro, a czasami chłodny niebieski. Obrusy w tych kolorach będą ciekawym i oryginalnym wyborem. Świetnie zaprezentują się gładkie obrusy, na które możesz położyć dodatkowy bieżnik, ale także modele już udekorowane świątecznymi motywami. Pamiętaj również, aby przy wyborze obrusu wziąć pod uwagę aranżację i dominującą kolorystykę pokoju lub jadalni, w której będzie odbywać się Wigilia. Dzięki temu Twój świąteczny stół wpasuje się w otoczenie. 

Biały obrus jest równie dobrym wyborem co kolorowy. Podkreśla uroczystość kolacji, jest elegancki i zawsze pasuje do aranżacji wnętrza. Będzie on doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz wykorzystać kolorową zastawę. W ten sposób zachowasz umiar w wykorzystanych na stole barwach.

Podstawa każdego stołu wigilijnego – serwis obiadowy na 12 osób

Najważniejszym elementem, bez którego Wigilia nie będzie mogła się odbyć, jest serwis obiadowy – to na nim zaserwujesz swoje dania dla rodziny i przybyłych gości. Taki zestaw naczyń powinien być przede wszystkim funkcjonalny, ale nie możesz zapominać również o jego estetyce. Postaw więc na odpowiednio dobrane do okoliczności naczynia, których charakter wpisze się w świąteczny nastrój.

Staraj się, aby każdy element pochodził z jednego zestawu – dzięki temu stół będzie prezentował się spójnie. Warto zatem sięgnąć po serwis obiadowy na 12 osób lub 24. Wówczas zyskasz pewność, że każdy z gości dostanie taki sam komplet talerzy, a cała aranżacja stołu będzie elegancka i bardzo efektowna.

Jaki serwis obiadowy na 12 osób wybrać na wigilię? Na białym obrusie możesz ustawić kolorowe talerze i półmiski, które rozweselą całą aranżację i wprowadzą do niej typowo świąteczne kolory. Z kolei na kolorowym obrusie najlepiej prezentować się będą białe talerze. Wybieraj spośród serwisów okrągłych, kwadratowych lub tych o nieregularnym kształcie. Do wyboru masz także komplety naczyń gładkie lub ze wzorami.

Spójność zachowaj także wśród przygotowywanych do kolacji sztućców. Wybierając kolorowe lub tłoczone modele widelców i noży, sprawisz, że będą one dobrze widoczne na stole i tym samym staną się jego dodatkową dekoracją. Pamiętaj, aby nie wprowadzać jednak zbyt dużo kolorów. Dwie, góra trzy barwy na stole pozwolą Ci osiągnąć elegancki i spójny efekt.

Świąteczne dodatki i dekoracje – zaczaruj swoje święta

Ostatnim elementem aranżacji stołu są dodatki i dekoracje. Na środku ustaw niewielki świąteczny stroik składający się z żywych gałęzi jodły, kokardek czy bombek. Piękną dekoracją wigilijnego stołu staną się także ozdobne świeczniki. Nie zajmują one wiele miejsca, a zapalone świece dodadzą uroczystego charakteru i wprowadzą ciepłą atmosferę do wnętrza. Szukasz niebanalnej dekoracji? Postaw na szklane naczynia z pływającymi na wodzie małymi świeczkami lub wypełnionymi niewielkimi bombkami. 

Podczas tegorocznej Wigilii zadbaj nie tylko o menu, ale także o aranżację stołu dla gości. Wybierz świąteczny obrus, dobierz spójny i elegancki serwis obiadowy na 12 osób oraz sztućce. Na sam koniec zwróć uwagę na szczegóły. Postaw na stole niewielkie świąteczne dekoracje, które wprowadzą ciepłą atmosferę do całego wnętrza. I gotowe!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: