Jak prawidłowo wypisywać zaproszenia ślubne? Poradnik

0
(0)

Zaproszenie ślubne to nie tylko forma informowania gości o dacie i miejscu uroczystości, ale także wyraz szacunku i wdzięczności za ich obecność. Dlatego warto zadbać o to, aby zaproszenia były napisane poprawnie, elegancko i zgodnie z zasadami etykiety. W tym poradniku podpowiemy Ci jak wypisywać zaproszenia ślubne, ile wcześniej zapraszać gości na wesele i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Jak wypisywać zaproszenia ślubne? Najważniejsze zasady

Zaproszenia ślubne powinny być napisane w trzeciej osobie liczby mnogiej, np. „mają zaszczyt zaprosić”, „serdecznie zapraszają”, „zawiadamiają”. Nie należy używać formy bezosobowej, np. „zaprasza się”, „zawiadamia się”, ani formy pierwszej osoby liczby pojedynczej lub mnogiej, np. „zapraszam”, „zapraszamy”, „zawiadamiam”, „zawiadamiamy”.

Zaproszenia ślubne powinny być napisane w tonie formalnym i uprzejmym, unikając skrótów, potocznych zwrotów, żartów, ironii czy sarkazmu. Należy również zwracać się do gości z szacunkiem, używając zwrotów grzecznościowych, takich jak „Sz. P.”, „Pani”, „Pan”, „Państwo”. Nie należy używać zdrobnień, przezwisk, inicjałów ani samych imion, chyba że zapraszamy bliskich przyjaciół lub rodzinę.

Zaproszenia powinny być napisane czytelnie i poprawnie pod względem ortograficznym, gramatycznym i interpunkcyjnym. Należy unikać błędów w odmianie nazwisk, zwłaszcza żeńskich, np. „Kowalska” zamiast „Kowalskiej”. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak odmienić dane nazwisko, lepiej zostawić je w formie podstawowej. Należy również pamiętać o wielkich literach na początku zdań, w imionach i nazwiskach oraz w słowie „Rodzice”, jeśli zapraszamy z nimi wspólnie.

Zaproszenia ślubne z motywem kwiatowym

Ile wcześniej zapraszać gości na wesele?

Zaproszenia ślubne powinny być wysłane lub wręczone gościom z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mogli zaplanować swój czas, zorganizować transport, nocleg, strój, prezent itp.

Zazwyczaj zaproszenia wysyła się lub wręcza około 2-4 miesiące przed ślubem, ale można to zrobić wcześniej, jeśli planujemy ślub w sezonie urlopowym, w popularnym terminie świątecznym np. okres długiego weekendu majowego lub w odległej lokalizacji.

Warto również ustalić termin, do którego goście powinni potwierdzić swoje przybycie, abyśmy mogli ustalić ostateczną liczbę osób i dokonać niezbędnych rezerwacji i zamówień.

Zaproszenie ślubne Florals

Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Przy wypisywaniu zaproszeń ślubnych należy uważać na kilka pułapek, które mogą zepsuć efekt naszej pracy i wywołać nieporozumienia lub niezadowolenie gości. Jeśli planujemy elegancką uroczystość w pałacu, nie pasuje do niej zaproszenie w stylu boho lub rustykalnym.

Jeśli planujemy luźne przyjęcie w plenerze, nie pasuje do niego zaproszenie w stylu glamour lub klasycznym. Zaproszenie powinno być spójne z koncepcją i klimatem naszego ślubu i wesela, aby goście wiedzieli, czego się spodziewać i jak się ubrać.

Eleganckie zaproszenia w stylu rustykalnym od artMA

Jeśli zapominamy o podaniu daty, godziny, miejsca, numeru telefonu lub adresu e-mail, utrudniamy gościom zaplanowanie swojego udziału w naszym ślubie i weselu. Jeśli zapominamy o podaniu dodatkowych informacji, takich jak dress code, noclegi, dojazd, prezent, narażamy gości na niepotrzebny stres i zakłopotanie. Zaproszenie powinno zawierać wszystko, co goście muszą wiedzieć, aby uczestniczyć w naszym ślubie i weselu bez problemów i niedomówień.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: