Biały tatuaż – efekty, inspiracje, jak wygląda po latach?

4,5
(2)

Żyjemy w czasach, w których wytatuowany człowiek nie powoduje już większego szoku. To już nie te lata, kiedy tatuaże kojarzyły się ludziom jedynie z marginesem społecznym lub marynarzami. Jesteśmy przyzwyczajeni do ich widoku, ponieważ stały się po prostu modne, a ludzie zaczęli je traktować jak gustowne ozdoby. W przeciągu ostatniej dekady przestały być one tematem tabu i zaczęły być stawiane na równi z dziełami sztuki. Tatuatorzy obecni w branży od ponad piętnastu lat doszli do perfekcji w takim stopniu, że jedynym co ich ogranicza jest ich wyobraźnia i kreatywność. Wachlarz stylów i artystów jest na tyle rozległy, że każdy, kto chce zrobić sobie tatuaż na pewno znajdzie coś dla siebie. Mistrzowie tego fachu od ponad dekady pokazują nam różnorodność i wszechstronność swoich talentów tworząc przy tym niesamowite dzieła na ludzkiej skórze. 

Czy można zrobić biały tatuaż?

Profesjonalny sprzęt tatuatorski pozwala na wykonanie białego tatuażu bez najmniejszego problemu. Piętnaście lat temu, kiedy branża jeszcze raczkowała a materiały były bardzo ciężko dostępne, nikomu nie przeszłoby to przez myśl. Akcesoria tatuatorskie oraz zaawansowane technicznie maszynki do tatuażu pozwalają bez najmniejszych trudności na wbijanie białego tuszu dzięki nowym technologiom, których starsze modele maszynek nie posiadały.

Jak się robi białe tatuaże?

Jest to proces niemalże identyczny, jak przy każdym innym pigmencie. Za pomocą igły o odpowiedniej wielkości tusz jest wbijany w warstwę skóry zwaną “skórą właściwą”. Wbrew obiegowej opinii, biały tatuaż wcale nie boli bardziej, niż tatuaż robiony jakimkolwiek innym kolorem. Przeświadczenie to wynika z faktu, że w przypadku tatuaży robionych kolorem czarnym, bądź prac kolorowych, zgodnie z techniką tatuowania biały kolor zawsze wbija się na samym końcu, kiedy skóra po kilkugodzinnej sesji staje się niewyobrażalnie wrażliwa na ból. Tatuatorzy robią to, żeby już żadnym innym kolorem nie ubrudzić świeżo wbitego biełego pigmentu. Warto natomiast wspomnieć, że biały tusz wbija się pod skórę specyficzną techniką, różniącą się znacznie od pozostałych, wymagającą mocniejszego napięcia skóry i silniejszego nacisku igły. W rzeczywistości jednak nie ma to dla skóry znaczenia czy jest tatuowana tuszem białym, seledynowym, granatowym czy czarnym. Jest to raczej kwestia podrażnienia skóry i wrażliwości zakończeń nerwowych.

Ile kosztuje biały tatuaż?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cena tatuażu zależy od wielu istotnych czynników takich jak wielkość wzoru, jego skomplikowanie a nawet umiejscowienie na ciele. Warto też dodać, że na cenę wpływ mają także umiejętności tatuatora, jego staż, czas pracy artysty  a nawet prestiż studia, w którym dany artysta pracuje. Bierzmy pod uwagę również to, że biały tatuaż będzie dla tatuującego większym wyzwaniem niż wykonanie klasycznego ,czarnego wzoru. Oznacza to, że w tym wypadku musimy liczyć się z przynajmniej minimalnie większymi kosztami. Ponadto artystów, którzy wykonują białe tatuaże nie jest zbyt wielu i cenią sobie swoje unikatowe prace.

Jak wygląda tatuaż po latach?

W przeciwieństwie do tatuaży czarnych czy kolorowych, które zadbane i odpowiednio pielęgnowane potrafią utrzymać się w doskonałej kondycji na długie lata, biały tatuaż wygląda korzystnie przez dość krótki okres. Istnieje prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie delikatne, cienkie białe linie nabiorą koloru jasnej żółci i zaczną przypominać blizny, a tatuaż straci “ostrość”. Ma na to również wpływ częsta wymiana naskórka zarówno przed jak i po wygojeniu. Istotnym czynnikiem jest także karnacja osoby posiadającej tatuaż, a także podatność jej skóry na przyswajanie tuszu. Aby tego uniknąć i móc dłużej cieszyć się estetycznym tatuażem warto pamiętać między innymi o regularnym nawilżaniu skóry, smarowaniu tatuażu kremem z mocnym filtrem, gdy wystawiamy go na słońce oraz o stosowaniu się do zaleceń tatuatora.

Usuwanie białych tatuaży.

Laserowe usunięcie białego tatuażu jest możliwe, jednak warto pochylić się nad tym chwile dłużej i zadać sobie pytanie czy warto? Usuwanie tatuaży jest dużo bardziej bolesne niż robienie ich. Dzieje się tak, ponieważ maszyna do usuwania tatuaży wykorzystuje technologię laserową, która dosłownie wypala pigment znajdujący się w komórkach skóry. W efekcie pozostawia w miejscu tatuażu blizny podobne do blizn po oparzeniach pierwszego stopnia. Tatuaż wykonany białym tuszem siłą rzeczy, przez eksploatację i wymianę naskórka zacznie prędzej czy później sam przypominać bliznę, jednak nie tak obszerną i widoczną jak ta pozostawiona przez laser. Artyści w takich wypadkach doradzają swoim klientom opalanie się, aby tatuaż nabrał koloru, zbliżonego do skóry, a następnie przykrycie go innym, ciemniejszym wzorem.

Białe tatuaże- najmodniejsze wzory.

Jako, że białe tatuaże cieszą się coraz większą popularnością, poszerzyły się również możliwości wykorzystywania tego pigmentu. Nie jest już tylko dodatkiem do ciemnych prac jako podkreślenie najjaśniejszych elementów i nadanie całości pracy większego kontrastu. Coraz częściej w mediach społecznościowych i na ulicy widujemy tatuaże wykonane wyłącznie białym tuszem. Zazwyczaj są to wzory minimalistyczne i nieskomplikowane o wszelakiej tematyce i motywach z wyraźną dominacją wzorów florystycznych, różnego rodzaju kompozycji kwiatowych oraz elementów rozmaitej flory. Równie często powtarzającym się motywem bywają napisy i sentencje oraz wzory bliżej nieokreślone mające charakter wyłącznie wizualny.

Drugim, nieco bardziej spektakularnym sposobem tatuowania białym kolorem jest tzw. negatyw, który jako styl jest na ogólnoświatowej scenie od niedawna. Polega on na wykonaniu wzoru białym pigmentem na uprzednio wytatuowanej czarnym tuszem skórze. Proces ten jest dużo bardziej czasochłonny i wymaga o wiele większego nakładu pracy a także wyższych umiejętności osoby wykonującej tatuaż. W przypadku owego negatywu wachlarz wzorów i pomysłów jest dużo bardziej wszechstronny, są to prace zarówno ze stylu japońskiego jak i oldschool’u czy geometrii. Kolor biały ma także swoje zastosowanie w kolorowych tatuażach realistycznych, m.in. przy wykonywaniu twarzy lub tła. W przypadku tego typu prac używa się specjalnego tuszu o określonej gęstości, aby łatwiej wbijał się pod skórę. W ten sposób artyści kolorują niekiedy większość pracy na biało nie raniąc przy tym niepotrzebnie skóry.

Biały tatuaż- henna czy klasyczny tusz?

W zależności od potrzeby i oczekiwań możemy zdecydować się zarówno na jedno jak i na drugie. Tatuaże wykonywane henną są idealne na upalne lato, kiedy chcemy po prostu cieszyć się efektem na krótki czas i nie martwić się o opalenie tego tatuażu, czy zamoczenie go w wodzie. Minusami henny jest to, że nie zostaje na skórze zbyt długo, ponadto malowanie henną nie jest tak precyzyjne jak tatuatorska igła. Jeśli decydujemy się na tatuaż wykonany tradycyjnymi metodami, musimy wiedzieć jak go pielęgnować i przygotować się na ból, który jest nieodłączną częścią każdej sesji, czego z kolei nie doświadczymy podczas wykonywania tatuażu henną. Dodatkowo warto zatroszczyć się o to, aby być zdecydowanym i pewnym wybranego motywu,skoro ma z nami zostać do końca życia.

Białe tatuaże, które świecą w ciemności.

Technika także na tym polu dość mocno się rozwinęła przez ostatnie lata. Oprócz szerokiej gamy barw, różnorakich odcieni i palety niezliczonych kolorów powstały też między innymi tusze fluorescencyjne. Jeśli chodzi o pigment, to po wlaniu go do kubeczka na tusz ma on kolor jasnoszary, natomiast kiedy tatuaż jest już zrobiony, linie zrobione farbą fluorescencyjną są ledwie widoczne. Dopiero w półmroku lub pod lampą UV można dostrzec żywy, zielony kolor. Należy jednak pamiętać o tym, że ten tusz tak jak każdy inny po pewnym czasie straci na wyrazistości i intensywności koloru.

Dlaczego tatuażyści odradzają robienia białych tatuaży?

Wśród tysięcy tatuatorów znajduje się zaledwie odsetek, który wykonuje białe tatuaże. Dlaczego więc większość odradza tego typu prace? Wszyscy są zgodni, co do tego, że tatuaż nie utrzyma się zbyt długo i z czasem przestaje wyglądać tak korzystnie jak świeży, wymagałby zatem ciągłych poprawek. Nie podejmują się ich również, ponieważ nie pracują akurat w takim stylu. Przyzwyczajeni do pracy na czarnym tuszu podkreślają, że cenią sobie oryginalność swoich wzorów i wolą przy tym pozostać. Warto nadmienić, że moda na biały pigment panuje od niedawna i jest to nowy nurt w kulturze tatuażu, zatem niewielu artystów potrafi zrobić to poprawnie.

Biały tatuaż- dla kogo?

W social mediach możemy zaobserwować, że tatuują się wszyscy. Białe tatuaże noszą zarówno kobiety jak i panowie, młodzi i starsi. Stał się domeną ludzi lubiących delikatne i subtelne, nie rzucające się w oczy modyfikacje, traktując je często bardzo sentymentalnie. W przeciwieństwie do tatuaży czarno – białych lub kolorowych, które mają się pięknie prezentować i imponować, prace zrobione białym tuszem są bardziej prywatne i osobiste. Jeśli jesteśmy zdecydowani, że chcemy zrobić sobie biały tatuaż, bądźmy świadomi tego co wiążę się z jego posiadaniem i dbajmy o niego, aby dłużej cieszyć nim oko.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 4,5 / 5. Liczba głosów 2

Bądź pierwszy i oceń artykuł