Kim jest człowiek charyzmatyczny i co tak naprawdę należy rozumieć przez samo określenie „charyzma”? Czym ona jest i czy z tą wyjątkową cechą się rodzimy, czy może da się ją w sobie wypracować z czasem? Wielu z nas często uważa, że nie ma w sobie ani trochę charyzmy – czy jest to prawda, czy wręcz przeciwnie? Sprawdzamy!
Co to znaczy mieć charyzmę? Cechy osób charyzmatycznych
Żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczący charyzmy i jej posiadania bądź nie, należy zacząć od tego co to w ogóle znaczy mieć charyzmę? Czym ona jest i jak ją rozpoznać?
Charyzma to pewna szczególna cecha ludzkiej osobowości, która sprawia, że potrafimy przyciągać do siebie uwagę innych, a nasz charakter wydaje się wręcz magnetyzujący. Z pewnością kojarzysz, choćby z mediów, internetu, kina czy nawet wśród znajomych osoby tak wyraziste i interesujące, że przykuwają one Twoją uwagę i mógłbyś ich słuchać lub przebywać w ich towarzystwie godzinami. To właśnie jest charyzma! Umiejętność takiego skupiania i kumulowania uwagi innych, by wręcz „czarować” ich swoją osobowością. Niektórzy twierdzą, że charyzma to dar boży, inni zaś, że przy odpowiednim uporze cechy te, nawet jeśli się z nimi nie urodziliśmy – można wypracować.
Jakie są cechy osób charyzmatycznych?
- Umiejętność wywierania wpływu na innych
- Zdolności przywódcze – za człowiek charyzmatycznym można dosłownie „pójść jak w dym”, czując z tego własną przyjemność i satysfakcję
- Dar do porywania tłumów
- Talent przemawiania do innych bez tracenia ich uwagi i podekscytowania
- Inteligencja połączona z pewnością siebie
- Doskonała intuicja pozwalająca wyczuwać potrzeby innych – empatia
- Umiejętność aktywnego słuchania, a nie tylko mówienia
- Bezbłędne utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, dzięki czemu czuje się on szczególny i ważny
- Wysokie umiejętności komunikacyjne, społeczne i oratorskie
Ciekawostka: w/w cechy często bywają określane jako „charyzmaty”.
Co daje charyzma?
Co daje nam charyzma i dlaczego jest cechą tak bardzo pożądaną? Cóż, wystarczy spojrzeć na wymienione wcześniej umiejętności osób charyzmatycznych, by zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo są one w dzisiejszym świecie potrzebne i pożądane. To dzięki takiej osobowości można w życiu zawodowym osiągać więcej niż przeciętność, pociągać za sobą ludzi, którzy chętniej kupią to, co im sprzedajemy, albo zagłosują za tym, na czym nam zależy. Charyzma pozwala łatwiej przebijać się w wyścigu po karierę, bez stawiania wszystkiego na sztywne, wyuczone kompetencje, które bez pewnej siły przebicia się, i tak nie pozwoliłyby nam osiągnąć wiele. Pewność siebie, talenty przywódcze, intuicja i doskonałe komunikowanie się z ludźmi to cechy, które po prostu umożliwiają więcej i w łatwiejszy sposób.
Skąd się bierze charyzma?
To, skąd się bierze charyzma, można wyjaśniać w kilku różnych przypadkach. U części osób jest to cecha wrodzona, która uwidacznia się już od małego, a u innych wypracowywana jest z czasem i może być efektem bardzo silnej motywacji do tego, żeby coś w swoim życiu zmienić.
Czy charyzma jest wrodzona? Czy można wyćwiczyć w sobie charyzmę?
Charyzma może być zarówno wrodzona, jak wypracowana czy wyćwiczona. Ta naturalna, z którą się rodzimy jest oczywiście znacznie silniejsza i praktycznie nie wymaga wysiłku, a wszystkie jej cechy w danym człowieku budzą się w nim naturalnie. Z drugiej strony, nie bez powodu mówi się, że uparty człowiek jest w stanie nauczyć się wszystkiego, przełamując swoje bariery i wychodząc poza tzw. strefę komfortu, dlatego też może wyćwiczyć w sobie również charyzmę.
Jak to się robi? Najczęściej korzystając z pomocy specjalistów: ekspertów od przemówień publicznych i mowy ciała, szkoleniowców uczących odpowiedniego PR-u, gestykulacji, wypowiadania się, akcentowania słów i dobierania ich do konkretnej sytuacji. Do tego dochodzi nauka pewności siebie i asertywności, połączonych z umiejętnością wyczuwania ludzkich potrzeb. Do gry „nauczycieli” wchodzą więc psycholodzy, którzy potrafią ukierunkować nas na takie zachowania, które pozwolą odblokować w człowieku to, co do tej pory hamował lub powstrzymywał. Jak widać, nauka charyzmy to nauka poszczególnych jej cech (patrz wyżej), a ponieważ nie są one łatwe do opanowania, to i wysiłek, jaki trzeba włożyć w taki trening jest ogromny. Niemniej, warto się postarać, bo raz wytrenowane umiejętności połączone potem z regularnymi ich ćwiczeniami mogą w naszym życiu zmienić naprawdę wiele. Biorąc pod uwagę fakt, że człowiek uczy się od tysięcy lat, a zaczynał od pradawnego ogryzając kości mamuta w jaskini, nie wiedząc nawet czym jest ogień, a dziś wzbija się w przestworza, odkrywa kosmos i podbija świat – to naprawdę przy skali zmian, jakie udało mu się wprowadzić w całym procesie rozwoju, nauka charyzmy wydaje się być wręcz banalna!
Rzecz jasna, trudno mówić o tym, że każdemu uda się od razu wygłaszać płomienne przemówienia niczym Martin Luther King, czy porywać tłumy na stadionach, jak Michael Jackson czy Madonna, niemniej wyćwiczenie choćby połowy cech z listy charyzmatów może zmienić życie o 180 stopni!
Stały trening pewności siebie, odwagi, autentyczności oraz przemawiania w połączeniu ze zrozumieniem roli ubioru, uśmiechu i kontaktu wzrokowego z rozmówcą – działa cuda!
W jakim momencie życia najlepiej zacząć pracować nad własną charyzmą? Jeśli nie dostaliśmy jej od życia jako dar wrodzony, to najlepiej zacząć od razu!
Przykłady osób charyzmatycznych
Jeśli dobrze się przyjrzymy, dostrzeżemy wokół siebie mnóstwo osób charyzmatycznych i wcale nie muszą to być wielcy artyści, politycy, biznesmeni czy przywódcy (chociaż często tak właśnie jest!). Popularne przykłady osób charyzmatycznych:
- Winston Churchill, Nelson Mandela, John Kennedy, Mahatma Gandhi, Martin Luther King
- Marylin Monroe, Whitney Houston
- Brad Pitt, Arnold Schwarzenegger, Leonardo di Caprio, a w Polsce chociażby Bogusław Linda i Jerzy Stuhr
- Kamila Rowińska, Mateusz Grzesiak, Tony Robbins, Gary Vaynerchuk
- Madonna, Freddie Mercury, Elton John
- Jan Paweł II, papież Franciszek, Matka Teresa z Kalkuty, Joanna d’Arc – tu ciekawostka: pierwotnie charyzma odnosiła się właśnie do ludzi religijnie natchnionych, uduchowionych. Dopiero z czasem ta cecha osobowości nabrała znacznie szerszego wymiaru.
- Donald Tusk, Margaret Thatcher, Barack Obama
- Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Elon Musk
Można śmiało powiedzieć, że każda osoba, która bez względu na pełniony zawód potrafi porywać tłumy, jest osobowością charyzmatyczną.