5 trików, które ułatwią i przyśpieszą sprzątanie domu. Czy korzystasz z nich wszystkich?

5
(1)

Sprzątanie może przysporzyć prawdziwego bólu głowy. I wcale nie chodzi tutaj o ilość obowiązków piętrzących się każdego dnia, a o technikę sprzątania i wybór odpowiednich środków, które mają tę czynność ułatwić. Jak więc sprawnie i szybko posprzątać łazienkę, umyć przypaloną kuchenkę i klejące się podłogi? Poznaj 5 niezawodnych trików!

Trik 1. Stwórz plan działania i pozbieraj porozwalane rzeczy

Zanim przystąpisz do działania, rozejrzyj się po mieszkaniu i pozbieraj wszystkie leżące nie na swoim miejscu rzeczy. Buty pochowaj do szafek, kurtki powieś na wieszakach. Włóż brudne ubrania do kosza na pranie, a naczynia powkładaj do zmywarki. Porozrzucane po domu drobne przedmioty poukładaj na swoje miejsce. Klucze niech trafią na wieszak, a powyciągane zabawki Twoich dzieci do przeznaczonych na nie skrzyń.

Teraz czas na plan działania. Rozejrzyj się po pomieszczeniach i spróbuj oszacować, jakich porządków każde z nich wymaga. Czy w łazience trzeba umyć prysznic, a w kuchni piekarnik i lodówkę? A może w sypialni wystarczy tylko przetrzeć kurze i odkurzyć podłogi?

Trik 2. Wybierz odpowiednie środki czystości do sprzątania

Odpowiednie środki czystości to połowa sukcesu. Do mniejszych zabrudzeń możesz użyć uniwersalnych środków do czyszczenia, ale kiedy powierzchnie są naprawdę brudne, zdecydowanie lepszym wyborem będą dedykowane płyny.

Close up of young woman cleaning at new home. Housekeeping and cleaning concept.

Na przykład do mycia łazienki niezbędny może okazać się płyn przeznaczony do mycia ceramiki łazienkowej i urządzeń sanitarnych. Taki środek powinien usuwać brud, kamień i oczywiście czyścić osad z mygła i kosmetyków. Dobrych środków czystości szukaj na gemini.pl. Znajdziesz tam tysiące produktów do sprzątania mieszkania.

Trik 3. Zacznij od najbardziej brudnych pomieszczeń

Zacznij od najbardziej brudnych miejsc. Na przykład, jeśli ostatnio pieczone mięso pozostawiło po sobie pamiątkę w postaci przypaleń w piekarniku, spryskaj go odpowiednim płynem i pozostaw na kilka minut, aż środek rozpuści brud. W tym czasie umyj kuchenkę, blaty kuchenne, lodówkę i okap.

Podobnie postępuj z łazienką. Jeśli zamierzasz wyczyścić nie tylko osad z mydła, ale również kamień znajdujący się na fugach, nałóż odpowiedni preparat i zanim zacznie działać, umyj zlew oraz toaletę.

Mniej zabrudzone pomieszczenia, jak sypialnia czy korytarz zostaw na koniec. Odkurzanie podłóg, ścieranie kurzu z mebli czy układanie ubrań nie powinno zająć dłużej niż kilkanaście minut.

House cleaning

Trik 4. Sprzątaj według zasady „z góry na dół”

Nie ma sensu zaczynać od odkurzania podłogi. Kiedy będziesz ścierać kurz z lampy sufitowej czy półek na ścianie, wszystko zacznie unosić się w powietrzu i po czasie opadnie na podłogę. Dlatego stosuj się do żelaznej zasady – sprzątaj najpierw to, co na górze, a na końcu to, co na dole. Odkurzanie i mycie podłóg powinno znaleźć się na samym końcu Twojego planu działania.

Trik 5. Zadbaj o dobrą aurę i „wykończ” sprzątanie

Kiedy już posprzątasz mieszkanie, zadbaj o przyjemną atmosferę. Możesz pozmieniać dekorację i wyjąć kilka sezonowych dodatków. Jeśli lubisz świeże kwiaty, z pewnością wysprzątany salon będzie wyglądał jeszcze lepiej, gdy ustawisz wazon z kwiatami na stole.

Sięgaj też po świece zapachowe, które stworzą idealny klimat w Twoim domu. Możesz je ustawić w kilku miejscach, w korytarzu, sypialni czy salonie. Wybieraj świece sojowe, które wytwarzają mniejszą ilość dwutlenku węgla niż parafina i nie uwalnia szkodliwych związków takich jak np. benzen, formaldehyd czy toluen.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: