Zaskórniki zamknięte – jak się ich pozbyć?

0
(0)

Każdy z nas chce cieszyć się zdrową i gładką skórą twarzy. To całkowicie zrozumiałe. Czasem jednak pojawiają się problemy skórne, z którymi nie potrafimy sobie poradzić a informacji na ich temat w sieci nie można znaleźć zbyt wiele. Przykładem mogą być zaskórniki zamknięte, inaczej zwane również podskórnymi. Są dość problematyczne. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na to, by sobie z nimi poradzić. Znajdziesz je w naszym artykule. 

Zaskórniki zamknięte – przyczyny i objawy

Zacznijmy od wyjaśnienia jakie są przyczyny i objawy zaskórników zamkniętych. Aby móc to zrobić musimy mieć świadomość, czym właściwie są zaskórniki. Mówiąc najprościej są to grudki tłuszczowo-rogowe, które powstają w wyniku zaburzeń zachodzących w mieszkach włosowych oraz tkance skórnej. Wszyscy kojarzymy je z formą otwartą, która ma postać płaskich czarnych krostek – wówczas mamy do czynienia z zatkanymi porami skóry poprzez czop łojowy, z czasem utlenia się on i przybiera znaną nam czarną barwę. W przypadku zaskórników zamkniętych sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ grudka tworzy się pod warstwą skóry tworząc widoczny, biały punkcik, którego jednak nie da się usunąć np. za pomocą plasterków czy odkurzaczy do wągrów.

Co jest przyczyną powstawania zaskórników zamkniętych? Mogą to być oczywiście zmiany hormonalne, które towarzyszą okresowi dojrzewania, jak i cyklowi menstruacyjnemu. W przypadku osób dorosłych mogą być również sygnałem występowania zaburzeń hormonalnych. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Zaskórniki zamknięte pojawiają się również z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji, nieprawidłowej diety, w związku z przyjmowaniem niektórych leków a nawet u osób, które narażone są na stres. 

Czy zaskórniki zamknięte same znikną?

Część osób, które zauważa u siebie nieestetyczne białe, wyczuwalne w dotyku grudki wpada w panikę. Inne zaś uważają, że nie jest to tak uciążliwy problem jak ropne wypryski i zastanawia się czy zaskórniki zamknięte same znikną. Niestety, nie mamy dobrej wiadomości. Grudki złożone z tłuszczu oraz martwego naskórka, które znajdują się pod warstwą naszej skóry niestety nie znikną same. Mogą oczywiście z czasem zmniejszyć swoją objętość gdy utracą wodę, niemniej jednak bez zastosowania odpowiednich środków czy zabiegów pielęgnacyjnych nie możemy liczyć na to, że samoistnie rozpuszczą się a powierzchnia naszej cery stanie się gładka. Co więcej, z czasem zaskórniki zamknięte mogą się powiększyć, ponieważ gromadzić będzie się wokół nich coraz grubsza warstwa sebum i komórek naskórka. Aby uniknąć takiego stanu rzeczy warto działać. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by sobie z nimi poradzić. 

Jak usunąć głębokie zaskórniki?

Usunięcie zaskórników głębokich nie jest zadaniem łatwym, na szczęście jest jednak możliwe. Jeśli zastanawiasz się jak usunąć zaskórniki głębokie musisz pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie. Pod żadnym pozorem nie wciskaj ich samodzielnie. Znajdują się one w głębszych warstwach twojej skóry, wyciskając je uszkodzisz naskórek, nie doprowadzisz jednak do tego, że ich zawartość wyjdzie na zewnątrz. Co więcej, działając w ten sposób zwiększysz ryzyko infekcji bakteryjnej, która doprowadzi do powstania znacznie bardziej widocznych a jednocześnie bolesnych wyprysków.

Jak więc sobie z nimi radzić? Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest profesjonalne oczyszczanie skóry u kosmetyczki. Zmiekczy ona oraz rozpulchni skórę twarzy a następnie za pomocą sterylnego narzędzia przekuje warstwę skóry nad zaskórnikiem zamkniętym co pozwoli na jego wydobycie w bezpieczny sposób minimalizujący ryzyko infekcji.

Możesz również całkowicie zmienić swoje nawyki oraz zadbać o odpowiednią pielęgnację twarzy, dzięki której zaskórnik zamknięty będzie miał szansę zniknąć. 

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte

Oferta produktów kosmetycznych jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna. Znajdziemy w niej również skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte. Czym powinny się charakteryzować? Przede wszystkim zależy nam na preparatach, które delikatnie a jednocześnie skutecznie złuszczają naskórek. Peelingi takie należy stosować co najmniej raz w tygodniu. Poza tym warto uzupełnić codzienną pielęgnację o dokładny demakijaż oraz mycie twarzy środkami, które nie są zbyt wysuszające, ponieważ mogą one zwiększac produkcję sebum. O wiele lepiej sprawdzą się delikatne pianki i żele. Kolejnym bardzo ważnym aspektem zwalczania zaskórników zamkniętych jest krem do twarzy. Stawiajmy na produkty, które w swoim składzie posiadają składniki regulujące proces keratynizacji naskórka oraz udrażniające pory. Są to między innymi alfa- i beta-hydroksykwasy. Warto również baczniej przyjrzeć się kosmetykom kolorowym, które używamy do codziennego makijażu. Pod żadnym pozorem nie powinny one zatykać porów. Dlatego też warto sięgać po lekkie dermokosmetyki oraz np. pudry mineralne. Cerę warto rozpieszczać również maseczkami. W przypadku dermokosmetyków zamkniętych szczególnie polecane są maseczki oczyszczające np. na bazie glinki. 

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte

Jesteś miłośniczką domowych metod pielęgnacji i zastanawiasz się, czy istnieją domowe sposoby na zaskórniki zamknięte? Mamy dla ciebie bardzo dobrą wiadomość – możesz spróbować pokonać je za pomocą aspiryny. Zawarty w tym leku kwas acetylosalicylowy wykazuje doskonałe właściwości oczyszczające i może znacząco zmniejszyć problem. Aby wykorzystać te tabletki należy przyrządzić tonik. W jaki sposób to zrobić? Potrzebujesz od 15 do 20 tabletek aspiryny, 100 mililitrów wody oraz odrobiny gliceryny. Tabletki rozpuszczamy w wodzie i dodajemy kroplę gliceryny. Tak przygotowanym tonikiem przecieramy skórę twarzy rano lub wieczorem. Przechowujemy go w lodówce. Co ważne, nie należy stosować go zbyt często, ponieważ może wówczas doprowadzić do przesuszenia skóry, które jak wiemy nasila problem. Pomocy można szukać również w aptece, gdzie znajdziemy maści zawierające nadtlenek benzoilu. Ma on nie tylko działanie przeciwzapalne ale również przyspiesza złuszczanie martwego naskórka. 

Jak wyglądają zaskórniki zamknięte?

Wiemy już czym są zaskórniki zamknięte oraz w jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić. Wciąż jednak nie odpowiedzieliśmy na pytanie jak wyglądają zaskórniki zamknięte. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że nie są one tak widocznymi zmianami trądzikowymi jak np. wypryski. Mają postać białej grudki, która umiejscowiona jest pod skóra. Może być ona naprawdę niewielka jak i osiągać 2-3 mm średnicy. Z daleka zaskórniki zamknięte nie są widoczne, jednak gdy przyjrzymy się cerze z bliska możemy zauważyć, że jej powierzchnia nie jest gładka a w niektórych miejscach przez kolor skóry przebijają białe punkty. To właśnie zaskórniki zamknięte. 

Zaskórniki zamknięte na czole, na policzkach i na brodzie

Zaskórniki zamknięte pojawiają się zarówno u nastolatków, jak i osób dorosłych. Są przypadłością, która dotyka w równej mierze kobiety i mężczyzn. Gdzie jednak występują? Najczęściej znajdują się na twarzy, wówczas możemy zaobserwować zaskórniki zamknięte na czole, policzkach i na brodzie. Zazwyczaj nie pojawiają się na nosie czy skroniach. Co jednak ciekawe, mogą pojawiać się również na innych częściach ciała, najczęściej na ramionach i plecach.

Od czego robią się zaskórniki zamknięte?

Zaskórniki zamknięte to dość poważny problem, ponieważ znajdują się w głębszych warstwach skóry, przez co nie da się ich po prostu wycisnąć. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie od czego robią się zaskórniki zamknięte. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Choć zalicza się je do formy trądziku młodzieńczego, który spowodowany jest zwiększoną ilością wydzielanego sebum pojawiają się nie tylko u młodzieży, ale również u osób dorosłych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być to spowodowane zaburzeniami pracy układu hormonalnego, nieodpowiednią pielęgnacją, stosowaniem zatykających pory kosmetyków, oraz tych, które nadmiernie wysuszają skórę jednocześnie pobudzając ją do nadmiernej produkcji sebum. Zaskórniki zamknięte mogą być również wynikiem braku oczyszczania skóry ze zrogowaciałego naskórka. Spowodować może je również nieodpowiednia, niezdrowa dieta, używki oraz nadmiar stresu.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł