Wełna merino- co to jest i jakie są jej właściwości?

0
(0)

Wełna merino- co to jest i jakie są jej właściwości?

Włóczki z wełny merino gwarantuje wysoki komfort cieplny ubrań, nawet podczas bardzo niskich temperatur. Z czego wykonany są włókna wełny merino? Zobacz, dlaczego jest tak cennym materiałem i jak o nią dbać, aby wykonane z niej ciuchy służyły Ci jak najdłużej.

  • Włóczki z wełny merino
  • Włóczka merino- jakie są jej właściwości?

Włóczki z wełny merino

Ten rodzaj włóczki oferuje prawie każdy sklep z włóczkami dobrej jakości. Wełna z merynosów to włóczka pozyskiwana z owiec, które hodowane są w Australii, Nowej Zelandii oraz Ameryce Południowej, gdzie panują zróżnicowane i trudne warunki atmosferyczne. Merynosy dostosowały się do nich, dzięki cienkiej, ale sprężystej wełnie, która zmienia swoje właściwości, w zależności od temperatury. Wełna pozyskiwana z tych zwierząt nazywana jest wełną merino lub magicznym runem.

Wełna merino cechuje się dobrymi właściwościami termoregulacyjnymi, wysoką oddychalnością, właściwościami antybakteryjnymi, a także miękkością oraz lekkością. To sprawia, że odzież w tego materiału chętnie noszą osoby uprawiające sporty na świeżym powietrzu, ale nie tylko. Z tego materiału najczęściej wykonana jest bielizna termoaktywna, koszulki, skarpety, czapki, szaliki, a także bluzy. 

Włóczka merino- jakie są jej właściwości?

Do najważniejszych właściwości wełny merynosów należą:

  • termoregulacja- mocno poskręcana konstrukcja włókien sprawia, że ubrania z włóczki merino w zimne dni zapewniają odpowiednie utrzymywanie ciepła, a w czasie ciepłych dni dobrą cyrkulację powietrza i ochronę przed promieniowaniem UV.
  • oddychalność- włóczka z wełny merynosa gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza, co zapewnia lepsze odprowadzanie wilgoci.
  • higroskopijność- materiał z wełną merino może absorbować wilgoć rzędu 35% swojej masy, jednocześnie utrzymując dobre właściwości termoregulacyjne.
  • lekkość i miękkość- ubrania wykonane z wełny merino są lekkie i przyjemnie miękkie, nie drapią i nie podrażniają skóry, dlatego są bardzo komfortowe w noszeniu.
  • elastyczność- odzież z tej włóczki jest bardzo elastyczna, nie gniecie się i nie odkształca
  • odporność na nieprzyjemne zapachy- antybakteryjność to unikalna cecha włóczki merino, która sprawia, że nie mogą się w niej rozwijać grzyby i bakterie, co sprawia, że ubrania nie zaczynają nieprzyjemnie pachnieć
  • ochrona przed promieniowaniem UV- wełna wyposażona jest w filtr, dzięki któremu skóra chroniona jest przed promieniowaniem UV

Wełna merino to materiał, dzięki któremu ubrania są bardzo komfortowe do noszenia, miłe w dotyku i nie drapią. Dodatkowo dobrze przepuszczają powietrze i mają doskonałe właściwości termiczne.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł

Tagged with: