Trądzikowa mapa twarzy. Skąd biorą się pryszcze?

0
(0)

Trądzik to uciążliwa przypadłość, która dotyczy nie tylko nastolatków.  Coraz częściej również osoby w starszym wieku zmagają się z nim i dolegliwościami, które towarzyszom pojawiającym się wypryskom. Trądzik jest bowiem nie tylko defektem estetycznym, który potrafi wpędzić nas w kompleksy, ale również sprzyja bolesnym wypryskom oraz stanom zapalnym. Aby skutecznie sobie z nim poradzić warto wiedzieć jakie miejsca są szczególnie narażone na ich występowanie oraz jak odpowiednio pielęgnować skórę. Przedstawiamy więc jak wygląda trądzikowa mapa twarzy oraz sposoby na zapobieganie wypryskom.

O czym świadczą wypryski na twarzy?

Wypryski na twarzy świadczą nie tylko o burzy hormonalnej, która ma miejsce w okresie dojrzewania. Pryszcze mogą pojawiać się również z wielu innych powodów. Co ciekawe, wówczas mogą pojawiać się z zupełnie innych miejscach. Wśród najczęstszych przyczyn występowania pryszczy wymienić możemy wachania i zaburzenia hormonalne, złe nawyki żywieniowe, stosowanie używek, nadmierny stres, złe nawyki pielęgnacyjne oraz problemy zdrowotne. Niewiele osób wie, że pojawiające się wypryski mogą świadczyć również o nagromadzeniu toksyn w organizmie, problemach z układem pokarmowym czy niewłaściwą higieną związaną ze spożywaniem posiłków. 

Trądzikowa mapa twarzy – Trądzik na linii włosów

Naszą wędrówke po trądzikowej mapie twarzy warto zacząć od trądziku na linii włosów. Skąd się bierze? Co jest jego przyczyną? Odpowiedź jest bardzo prosta. Bardzo często jest to wynikiem stosowania obciążających lub tłustych kosmetyków do stylizacji i pielęgnacji włosów. Mowa tu np. o pomadach, woskach czy olejkach. Kosmetyki te pozostają na naszej skórze zatykając pory i prowadząc do rozwoju wyprysków. Kolejną przyczyną może być niedokładnie wykonany demakijaż – bardzo często nakładając podkład dbamy o to, by był on równomiernie nałożony aż do samej linii włosów. Niestety, demakijażu nie wykonujemy już tak dokładnie. 

Trądzikowa mapa twarzy – Trądzik na czole

Kolejnym, częstym problemem, który pojawia się na trądzikowej mapie twarzy są wypryski na czole. Z czego wynika trądzik na czole? Bardzo często pojawia się u osób, które noszą ciężkie grzywki. Sprawiają one, że skóra bardziej się poci, wydziela więcej sebum a do tego drażniona jest przez kosmyki włosów i nałożone na nie kosmetyki. O wystąpienie trądziku nie jest więc trudno.
To jednak nie wszystko. Trądzik na czole może sugerować również problemy zdrowotne takie jak złe odżywianie, nieprawidłowa praca jelit czy spożywanie zbyt dużej ilości białka. 

Trądzikowa mapa twarzy – Trądzik na policzkach

Trądzik na policzkach również jest dość często występującym problemem. Co może go powodować? Poza nieodpowiednią pielęgnacją cery a więc stosowaniem zbyt mocnych środków myjących czy zatykających pory kosmetyków trądzik na policzkach może świadczyć również o niezdrowym trybie życia lub być spowodowany alergią. Co ciekawe, jego przyczyną może być również dotykanie twarzy lub kontakt z brudnym telefonem. 

Trądzikowa mapa twarzy – Trądzik między nosem a ustami

Trądzik między nosem a ustami jest jednym z najbardziej uciążliwych, ponieważ wypryski te są zazwyczaj bardzo bolesne. Co jednak jest ich przyczyną? Bardzo często pojawia się w okresie owulacji, może być również spowodowany spożywaniem nieumytych owoców i warzyw jak i częstym dotykaniem tych okolic nieumytymi dłońmi. 

Trądzikowa mapa twarzy – Trądzik na uszach

Trądzik może pojawiać się również w miejscach, które nie do końca są dla nas oczywiste. Doskonałym przykładem są uszy. O czym świadczy trądzik na uszach? Wynikać może on z nadmiernego spożywania soli i alkoholu. Zdarza się, że pojawia się u osób, których organizm nie jest odpowiednio nawodniony. 

Trądzikowa mapa twarzy – Trądzik na nosie

Zmiany trądzikowe pojawiające się na nosie również mogą powiedzieć wiele o naszym stanie zdrowia. Najczęściej trądzik na nosie jest sygnałem, że w naszym organizmie brakuje witamin z grupy B. Może świadczyć również o tym, że spożywamy zbyt dużo cukru lub mamy problemy z ciśnieniem. 

W jaki sposób można zapobiec wypryskom?

Wiele osób, które zmagają się z nawracającym trądzikiem zastanawia się w jaki sposób można zapobiec wypryskom. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy ograniczyć ryzyko ich powstawania. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry twarzy. Raz w tygodniu usuwać martwy naskórek za pomocą peelingu, do codziennego mycia nie używać wysuszającego mydła (paradoksalnie spowoduje ono większe wydzielanie sebum) lecz delikatnych żeli i pianek. Nawet w czasie zaostrzenia trądziku nie używamy ostrych, wysuszających środków na bazie alkoholu i dbamy o nawilżenie cery lekkim kremem na bazie wody.

Poza tym warto wykonać badania krwi i upewnić się, że z naszym organizmem wszystko jest w porządku. Dobrze również przyjrzeć się swoim nawykom, zrezygnować z niezdrowego jedzenia, używek i alkoholu. Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić by zapobiec wypryskom jest oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn, dbanie o właściwie nawyki żywieniowe oraz stosowanie sprawdzonych metod poprawiających przemianę materii (spożywanie błonnika, picie dużej ilości wody, aktywny tryb życia). Wszystkie te czynności należy połączyć i pamiętać, że niestety problem nie zniknie od razu. Jednak przy odrobinie cierpliwości i dyscypliny nasz organizm wróci do równowagi. 

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł