Tatuaże jaskółki – znaczenie i symbolika

3,3
(3)

Jaskółki są jednym z najczęściej i najchętniej wybieranych motywów na tatuaże. Z jednej strony niosą za sobą bardzo szeroką symbolikę, w której niemal każdy z nas znajdzie coś dla siebie, a z drugiej są na tyle niewielkie, że idealnie sprawdzą się jako pierwszy tatuaż. Ten, którego jeszcze nie jesteśmy pewni i chcemy na ciele zrobić coś, co będzie ładne i „na próbę” – dla sprawdzenia, czy ten sposób zdobienia ciała nam się spodoba. Co warto wiedzieć o tatuażach w jaskółki?

Pierwotna symbolika jaskółki

Sięgając do czasów starożytnych, jaskółki były w nich postrzegane jako ptaki towarzyszące bogom. Uważano je za wszechmocne i mogące być duszami zmarłych. Fascynowały wolnością, sylwetką, szybkością i urodą.

  • W mitologii rzymskiej i greckiej – jaskółka była ptakiem, w który mogło się zamienić antyczne bóstwo, przyjmując tym samym wygodną dla niego postać. W formie tej docierało ono do wszystkich, obserwując ich i czuwając nad nimi.
  • Dla odkrywających świat marynarzy – jeszcze przed erą nawigacji, oznaczała zbliżanie się do lądu, a tym samym nadzieję. Symbolizowała też bezpieczny powrót do domu.
  • Dla matek w żałobie – pierwotna symbolika jaskółki dawała nadzieję, a ptak ten był niemal święty. To on odprowadzał dusze zmarłego dziecka do krainy wiecznego spokoju.
  • W dawnych Chinach – symbolizowała szczęście i nadchodzącą wiosnę. W malarstwie niemal zawsze uwieczniano ją obok kwiatów rozkwitającej brzoskwini
  • W starożytnym Egipcie – jaskółka również towarzyszyła zmarłych zstępującym do podziemi i to właśnie tu po raz pierwszy pojawiła się jako symbol nowej miłości i nowego życia.
  • W Japonii – była zwiastunem niezadowolenia bogów, ale i symbolem niewierności. To ciekawe, bo jaskółki znane są ze stałości uczuć, ale gdy pojawiały się w towarzystwie domostw miały oznaczyć, że „coś” jest w nich nie tak. Przypominały o potrzebie wierności, piętnując zdradę.
  • Dla pielgrzymów idących do Mekki – była symbolem stałości, wiary, niezmienności. Mało tego! Pomagała zrzucać kamienie na głowy odwiecznych wrogów.

Tatuaże jaskółki znaczenie

Z biegiem lat i zmieniającymi się epokami, ptaki te zyskiwały coraz więcej znaczeń i przypisywano im najbardziej różnorodne symbole. Dzisiaj tatuaże jaskółki znaczenie to m.in.:

  • Wolność i nieskrępowane poznawanie świata
  • Stabilność uczuć
  • Zwinność oraz możliwość robienia tego, co się tylko chce. Bez limitów i ograniczeń
  • Powrót do domu – zarówno tego w formie fizycznej, namacalnej, jak i powrót do korzeni – mentalnych, rodzinnych, psychicznych
  • Siłę połączoną ze sprytem – jaskółki określane jako „latające pięści” oznaczały męską siłę, twardość w walce
  • Miłość ponad wszystko
  • Lojalność
  • Zapowiedź finansowego sukcesu – po zobaczeniu wiosną pierwszej jaskółki
  • Osiągnięcie w życiu czegoś dobrego, co chcemy upamiętnić
  • Nowy początek – zamknięcie pewnego etapu w życiu i rozpoczęcie zupełnie nowego. Tu mówimy również o odrodzeniu się, zmianie.
  • Wierność
  • Nadzieja

Popularne wzory tatuaży z jaskółką

Aktualnie w salonach tatuaży robi się setki wzorów zawierających w sobie jaskółkę. Często stanowią one główną zawartość wzoru, ale i mogą być częścią większej całości. Modne i popularne wzory tatuaży z jaskółką, to:

  • Para jaskółek – miłość, piękno wspólnoty ciał i dusz
  • Ptak w locie – często uważany za talizman szczęścia i znak, który przynosi bogactwo
  • Jaskółka z talią kart – talizman dla hazardzistów
  • Pojedyncza jaskółka z gałązką w dzióbku – założenie własnego gniazda, szczęście rodzinne
  • Jaskółka z sercem przebitym strzałą – złamana nadzieja na szczęście
  • Ptak w klatce – zniewolenie, zamknięcie marzeń i wolności w czterech ścianach. Coś, czego nie chcemy, a co często odczuwamy w określonym etapie swojego życia. To również tatuaż oznaczający mocne pragnienie do decydowania o samym sobie w obliczy rzeczy, na które nie mamy wpływu
  • Ptak z nogą przykutą łańcuchem – wolność na smyczy, na łańcuchu. Chęć wyrwania się z okowy niewoli, poszukiwanie szczęścia z problemami, które nie sposób przeskoczyć
  • Jaskółka w ornamentach roślinnych i mandalach – symbolika zależna do wybranego wzoru
  • Dwie jaskółki złączone tkwiącą w dzióbkach obrączką – miłość, przywiązanie, małżeństwo, wierność

Co oznacza tatuaż jaskółka?

Jedna jaskółka symbolizuje najczęściej oddanie, wierność i miłość, ale również wolność. Tatuaż jaskółka wskazuje tu z jednej strony ważne dla człowieka wartości, a z drugiej uświadamia, że wciąż jest on osobą niezależną i bardzo indywidualną. Poszukującą szczęścia w takiej formie, jaka jest spójna z jego twardymi zasadami.

Co oznacza tatuaż dwie jaskółki?

Chętnie wybierany motyw pary tych niezwykłych ptaków, niesie za sobą bardzo ważną symbolikę. Co oznacza tatuaż dwie jaskółki? To para, duet, nierozerwalny zespół, który miłością został ze sobą połączony na zawsze. Najwierniejsze ptaki i najpiękniejszy sposób pokazania, że jesteśmy zajęci, a nasze serce zostało już komuś oddane na zawsze. To wspólnota dusz, ciał i serc.

Ważne: dwie jaskółki w tatuażu nie muszą oznaczać związku. Mogą symbolizować rodzinę, przyjaciół, a nawet niezmiennych kochanków.

Co oznacza tatuaż 3 jaskółka?

Tatuaż zawierający trzy jaskółki budzi często wiele pytań. Co oznacza? Dlaczego trzy, a nie dwie? Z czego to wynika? Dla niektórych trzy jaskółki stanowią połączenie wierności, lojalności i miłości rodzinnej. Partner, partnerka + dziecko. Coś nierozerwalnego, pięknego, czego zawsze będziemy bronić i o co chcemy walczyć. Dla innych tatuaż 3 jaskółka to z kolei chęć ucieczki do symbolu wierności i miłości jednowymiarowej – do tylko jednego partnera. Może być chęcią wyrażenia otwartości na inne doświadczenia niż te stanowiące schematy monogamiczne. Może oznaczać też przyjaciół: takich od lat, od dzieciństwa, na zawsze.

Kto znany ma tatuaż jaskółki?

W poszukiwaniu inspiracji do wzorów tatuaży z jaskółką, często kierujemy wzrok na postaci znane ze świata mody, filmu czy celebryckie dywany. Kto znany ma tatuaż jaskółki? Tu warto wymienić m.in

  • Maję Sablewską
  • Ilonę Felicjańską
  • Agnieszkę Chylińską
  • Anię Karwan
  • Anitę Sokołowską
  • Agnieszkę Szulim
  • Kate Moss

Gdzie umiejscowić tatuaż z jaskółką

Z racji na przeróżne wariacje i rozmiary tatuaży z jaskółką, można je umieścić praktycznie na każdym fragmencie naszego ciała. Zaczynając od przestrzeni niewielkich (małe jaskółki) np. na szyi, palcach rąk, łydce, za uchem czy przy obojczyku, przez jaskółki o większym rozmiarze lub większej licznie sztuk. W tym drugim przypadku umieszcza się je na plecach, ramionach, klatce piersiowej i łydkach. Mniej osób decyduje się na tatuaż jaskółki na udzie.

Tatuaż jaskółki na obojczyku

Jednym z najpiękniejszych, oczywiście pod warunkiem doskonałego wykonania, jest tatuaż jaskółki na obojczyku. W przypadku umieszczenia tego wzoru właśnie tutaj, trzeba się liczyć z dość dużym bólem – skóra nad, pod i na samym obojczyku jest bardzo unerwiona i delikatna. To propozycja dla osób o wysokim progu bólu, za to widoczny w tym miejscu tatuaż robi wrażenie! Salony tatuażu podsuną różne propozycje wzorów stworzone właśnie z myślą o tym miejscu: od pojedynczych, maleńkich jaskółek, które wyglądają jakby unosiły się w powietrzu, po większe pary tych ptaków, a nawet okazałe jaskółki ciągnące się od obojczyków aż na obrzeża klatki piersiowej. Ciekawą opcją są stada jaskółek, które pod obojczykiem umieszcza się na kształt sunących po niebie ciągów tych ptaków. Efekt jest niesamowity!

Tatuaż jaskółki na ręce

Tatuaż jaskółki na ręce może być umiejscowiony w różnych punktach dłoni. Oryginalną wariacją jest jaskółka, która zaczyna się na wierzchu dłoni i pod nią zachodzi, ale i para jaskółek na dwóch różnych palcach, czy ptak umieszczony w zagłębieniu między kciukiem i palcem wskazującym. Dodatkowo warto rozważyć motywy, które zachodzą na nadgarstek. Charakterystyczny, długi ogon jaskółki pozwala tu na przeróżne, niebanalne kombinacje. Poza samą dłonią popularne są oczywiście tatuaże na przedramionach i ramionach. Jeśli chodzi o skalę bólu, wszystko zależne jest od miejsca. Najwrażliwszy będzie łokieć i skóra dłoni, a najmniej bolesne – ramię.

Tatuaż jaskółka za uchem

W ostatnich latach, ciekawym i wcale nie tak często wybieranym miejscem tatuowania jaskółki jest przestrzeń znajdująca się za uchem. Tatuaż jaskółka za uchem wygląda z jednej strony bardzo dyskretnie i nie rzuca się w oczy, a z drugiej przy odpowiednio dobranej fryzurze – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, może zostać doskonale wyeksponowany. Za uchem zmieści się swobodnie kilka małych ptaków lub jeden większy. Sporym atutem tego miejsca jest możliwość stosunkowo łatwego zamaskowania tatuażu, np. poprzez rozpuszczenie włosów, czy samo założenie ich za ucho tak, by w momencie, w którym tego nie chcemy, tatuaż pozostał niewidoczny.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 3,3 / 5. Liczba głosów 3

Bądź pierwszy i oceń artykuł