Spektakularne tatuaże, które nie tylko świetnie wyglądają na skórze, ale i niosą za sobą ważne przesłanie są dzisiaj niezwykle popularne. Tak właśnie jest z tatuażami zawierającymi w sobie inspiracje mandali – motywu artystycznego wywodzącego się z buddyzmu i mającego swe korzenie również w hinduizmie.
Czym jest tatuaż mandala?
Ten arcy ciekawy motyw zdobienia ciała stanowi harmonijne połączenie koła i kwadratu. W buddyzmie oznacza swoisty symbol życia, koło egzystencjalnej harmonii oraz dążenie do doskonałości. W różnych religiach mandala wykorzystywana jest jako wzór wszechświata ze wszystkim, co można i czego nie da się objąć zmysłami. Różnorodne mandale dają tu szerokie pole wyboru jeśli chodzi o to, jaki dokładnie wzór naniesiemy na ciało, ale jedno pozostaje niezmienne. Są to właśnie różne wariacje na temat koła i kwadratu.
Tatuaż mandala – symbolika i znaczenie
Żeby dobrze zrozumieć buddyjską symbolikę mandali, należy się nieco mocniej zagłębić w symbolikę motywów przewodnich.
Koło – symbolizuje niebo, a więc oznacza wprost nieskończoność. To otaczający na bezmiar wszechświata, który z jednej strony widzimy gołym okiem, a z drugiej, tym samym okiem nie jesteśmy i nigdy nie będziemy w stanie go objąć. Coś nieskończenie wielkiego, przenikającego nas w każdym momencie życia.
Kwadrat – symbolizuje to, co poza niebem jest w jakiś sposób skończone i namacalne. Głównym znaczeniem kwadratu i to na każdej jego płaszczyźnie jest zatem to, co dotyczy wprost człowieka i ziemi. Przestrzeni ograniczonych ramami, jak w przypadku człowieka: ciałem, a w kontekście ziemi: planetą.
Tatuaż mandala w symbolice i znaczeniu jest więc połączeniem tego, co nieskończone i ograniczone. Jest symbolem całego istnienia, w granicach które widzimy i których nie ma. Typowo buddyjska wizja świata, możliwego do zrozumienia jasno, ale i takiego, którego nie zrozumiemy nigdy.
Miejsce tatuażu i jego znaczenie
Warto wiedzieć, że nie tylko wykorzystanie motywów kół i kwadratów ma w tej filozofii tatuowania się, znaczenie. Równie istotne jest to, w jakim miejscu ciała naniesiemy konkretną mandalę. Miejsce to będzie symbolizowało ważne dla nas, w danym momencie życia rzeczy, wartości i myśli. Podobnie jest z kolorystyką. Mandale mogą być czarno-białe, trójkolorowe oraz niezwykle barwne, a każdy wybrany wzór pokazuje (wg buddystów) to, co pochłania w tej chwili uwagę osoby tatuowanej.
Tatuaż mandala – wzór
Co ciekawe, wielu z nas wybiera sobie wzór tatuażu z mandalą, myśląc, że taki a nie inny motyw po prostu nam się podoba. Według buddyzmu jednak, każda decyzja, bez względu na to, jakie wydajemy się mieć do niej pobudki, podyktowana jest naszym aktualnym stanem skupienia, uwagi, emocji i życiowego momentu w jakim się znaleźliśmy. Być może wielu z nas nawet nie wie, że to, co wytatuowaliśmy sobie na ciele, co do koloru, wzoru i miejsca, ma szczególne znaczenie i symbolizuje coś, czego sami gołym okiem nie jesteśmy w stanie dostrzec.
I tak dla przykładu, różne kolory tatuażu mandala mają różne znaczenie:
- Czarny i szarości to silne skupienie ducha na kwestiach honoru i własnej godności
- Biel to szlachetne pobudki i zachowania, czystość, doskonałość i niewinność
- Zieleń – równowaga emocjonalna, silna wola, ale i nadzieja, zdrowie oraz wytrzymałość
- Czerwień – silna samodzielność, stan emocji związanych z miłością, wiara w samego siebie i wytrwałość
- Róż – kwintesencja kobiecości, romantyzmu, wrażliwości i delikatności
- Turkus – wdzięk i urok osobisty oraz komunikatywność, życiowa pomysłowość i kreatywność, poczucie humoru
- Niebieski – opanowanie, wysoki poziom spokoju własnego i odprężenia, ale też tęsknota, pewność siebie i wierność
Tatuaż mandala – wzór to zatem połączenie: kół, kwadratów, kolorów niosących właściwe im znaczenie ale i dalej, dodatkowych elementów rozwijających daną formą.
Dziś w najpopularniejszych wzorach z salonów tatuażu mówimy tu o:
- Elementach wykończonych ostro – trójkąty
- Roślinnych zdobieniach nacechowanych opływowym, lekkim charakterem
- Wzorach nawiązujących do świata zwierząt lub wprost zwierzętami
Zgodnie z zasadą tatuowania mandali, każdy z takich wzorów musi rozchodzić się promieniście z wyraźnie oznaczonego centrum, które oparte jest w jakiś sposób o kształt koła lub kwadratu. Całość projektowana jest tak, by utrzymać główną symbolikę mandali jako wzoru naszego życia: niespokojnego lub zrównoważonego, ograniczonego ramami lub unoszącego się poza granice, wyznaczającego nasz aktualny stan emocjonalny i poziom duchowego rozwoju. Finalnie tatuaż mandala ma oddawać efekt harmonii lub wskazywać drogę do niej: przez nietypowe motywy roślinne, walkę nieba i ziemi kończącą się wspólnym istnieniem, formy regularne wskazujące balans życia, lub nieregularne, które ostatecznie łączą się w spójną całość.
Koszty tatuażu mandali zależne są wprost od wybranego wzoru i miejsca, te z „gotowców” dostępnych w szablonach salonów są naturalnie tańsze niż mandale projektowane indywidualnie, przez znawców tego gatunku dla konkretnej osoby.