Taniec towarzyski – podział i charakterystyka tańców

0
(0)

Określenie tańca towarzyskiego jednych przeraża, drugich zachwyca, więc od razu wyjaśniamy, że naprawdę nie ma się czego bać! Ten typ tańca obejmuje mnóstwo odmian i rodzajów i wcale nie muszą być one kojarzone z wielkimi turniejami i wymagającymi figurami do zrobienia na parkiecie! Mało tego, w części odmian z powodzeniem odnajdą się i pasjonaci tańca i amatorzy, którzy po prostu chcą spróbować czegoś nowego!

Czym jest taniec towarzyski – podział i charakterystyka tańców

W najprostszym tłumaczeniu ta forma tańca jest pełnym emocji ruchem na parkiecie, który cechuje się odpowiednimi dla danej muzyki figurami tanecznymi, krokami bądź sposobem wyrażania się. Wymaga wypracowania techniki, nauczenia się podstaw, ale przede wszystkim „poczucia” danego utworu i serca, które należy włożyć w optymalne jego wykonanie.

Podział tańców towarzyskich obejmuje trzy główne grupy:

  1. Latynoamerykańskie
  2. Użytkowe
  3. Standardowe

Każda z tych grup ma oczywiście swoją wersję zwykłą i turniejową, a różnią się one schematem kroków, układami tanecznymi, taktem, ubiorem, muzyką i naturalnie pochodzeniem. W ramach profesjonalizacji organizowane są w każdej z w/w sekcji odpowiednie konkursy i turnieje. W Polsce podlegają one PTT, FTS i PT S.A, czyli Polskiemu Towarzystwu Tanecznemu, Federacji Tańca Sportowego i grupie Polski Taniec S.A

Taniec towarzyski – podział i charakterystyka tańców w szczegółach

  • Tańce standardowe: dostojne, eleganckie, wywodzące się z Europy i często nazywane też tańcami salonowymi. Tu wymieniamy tango, walc angielski, walc wiedeński, fokstrot oraz quickstep.
  • Do tańców latynoamerykańskich zaliczamy te formy ruchu, które cechują się największą energią. Są elektryzujące, pełne emocji, pasji i ogromne zaangażowania par, które je wykonują. Kluczem do ich szybkiego rozpoznania jest dynamika i niezwykle efektowne układy taneczne, szczególnie wtedy, gdy mówimy o turniejach. Do tańców latynoamerykańskich zalicza się: samba, cha-cha, paso doble, jive i rumba.
  • Dla wielu osób najciekawszą i największą co do ilości podgatunków odmianą tańca towarzyskiego jest taniec użytkowy. W wielkim skrócie, obejmuje on wszystkie te tańce, które nie mieszczą się w grupie standardowej ani latynoamerykańskiej. Co ważne, ten typ stale ewoluuje i rozwija się o nowe formy ruchu, wraz z nowymi trendami i pasjami tanecznymi, jakie pojawiają się na światowych parkietach. Mamy tu m.in. salsę, mambo, boogie-woogie, twista, rock and rolla, tango argentyńskie, congę, swinga, bachatę, madisona, american smooth, reggaeton czy kizombę.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł