Nie bez powodu o latach 90. mówi się, że to szczególny okres w życiu ówczesnego pokolenia. To zupełnie nowy wymiar mody, trendów odzieżowych, ale i muzyki, która miała na niego ogromny wpływ. Praktycznie całe lata 90 moda skupiała się wokół inspiracji czerpanych ze strojów artystów: w popularnych boysbandach, girlsbandach, muzyce grunge, rock i oczywiście wokół tego, co nosili bohaterowie słynnego wtedy serialu „Beverly Hills 90210”.
Lata 90 – moda rodem z wzorców popkultury
Do zdecydowanych ikon, których odzież i sceniczne dodatki rewolucjonizowały garderoby ludzi na całym świecie, zalicza się:
- Kurta Cobaina (wokalistę Nirvany) – to dzięki niemu super modne stały się m.in. porwane i przetarte jeansy, niechlujne trampki, szerokie swetry pełne nonszalanckiej swobody, skórzane kurtki i wygodne, flanelowe koszule.
- Bohaterowie serialu „Beverly Hills 90210” – to właśnie z planu filmowego tej produkcji, do wytwórni odzieżowych zaczęły spływać zamówienia na obszerne, sportowe bluzy, „mom jeans” czyli wygodne jeansy o luźnym kroju, które poszerzały się w okolicy bioder, a później mocno zwężały w stronę nogawki. Z męskich bohaterów w/w serialu młodzi mężczyźni zaczęli też czerpać inspiracje na kupowanie całkowicie zwykłych, nieprzesadzonych w formie T-shirtów, których produkcja wzrosła dzięki temu na naprawdę dużą skalę.
- Spice Girls – dzięki którym wylansowano modę na ultra kobiece, krótkie topy, pełne błyszczących elementów legginsy czy kultowe już ubrania w tzw. panterkę.
- Bohaterów serialu „Przyjaciele” – tu ciekawym przykładem mogą być nie tylko ubrania, ale i fryzury (to, co na głowie miała Rachel grana przez Jennifer Aniston stałą się absolutną podstawą w praktycznie wszystkich salonów fryzjerskich!)
- Kate Moss – jedna z najsłynniejszych modelek tamtego okresu (obok Claudii Schiffer, Cindy Crawford czy Lindy Evangelisty), która w odróżnieniu od strojów swoich koleżanek po fachu, ceniła nonszalancką modę typową dla stylistyki grunge. Trend ten podchwyciły rzesze jej fanów, a najbardziej rozpoznawalnym znakiem mody, zaczerpniętej właśnie od Moss były sukienki na ramiączkach, futra i buty na wielkiej platformie. Do tego należałoby też wymienić kombinezony z bardzo szerokim pasem na klamrze – oplatającym taki strój w biodrach.
Moda lat dziewięćdziesiątych to także zwężane ku dołowi spódnice, bluzy z bardzo modnymi wtedy logo i nadrukami, koszulki i bluzki niezasłaniające pępka i spodnie robione z materiałów lejących, dobrze podkreślających sylwetkę. Dopiero w drugiej połowie lat 90. W sklepach zaczęły się pojawiać rosnące na popularności ogrodniczki, kombinezony i długie spódnice.