Świeżomierz – sprawdzaj terminy ważności perfum i kosmetyków!

0
(0)

O ile jesteśmy przyzwyczajeni do sprawdzania w sklepach dat ważności produktów żywnościowych, o tyle niemal nigdy nie sprawdzamy ich w przypadku kosmetyków i perfum. Dlaczego? Być może wydaje nam się, że termin ich przydatności do użytku nie mija nigdy… a to nie jest prawda! Jak upewnić się czy kupiliśmy kosmetyki nieprzeterminowane, albo czy te, które w domu posiadamy jeszcze nadają się do użytku? Wystarczy wykorzystać tzw. świeżomierz!

Kiedy kosmetyki są przydatne do użytku?

O tym, czy dany kosmetyk nadal nadaje się do użytku mówi tzw. oznaczenie PAO (period after opening – data ważności od otwarcia produktu). Większość kosmetyków posiada ją na opakowaniu, w postaci symbolu małego opakowania z uchylonym wieczkiem i wpisaną na nim cyfrą np. „6M” oznacza 6 miesięcy, „24M” – 24 miesiące itd. Niestety z biegiem używania kosmetyków czy perfum oznaczenie to może się zetrzeć z flakonu, tubki czy pojemniczka i wtedy często nie mamy możliwości upewnienia się czy produkt nadal nadaje się do użycia. Podobnie gdy nie pamiętamy, kiedy otworzyliśmy opakowanie. Co wtedy?

Co do zasady, kiedy kosmetyki są przydatne do użytku:

  • Oznaczenia PAO może nie być na opakowaniu gdy produkt ma datę ważności dłuższą niż 30 miesięcy
  • Wody perfumowane na bazie alkoholu są przydatne do używania przez około 5 lat
  • Kosmetyki pielęgnacyjne – przynajmniej 3 lata
  • Produkty do makijażu – różnie, bo od 3 lat w przypadku tuszy do nawet 5 jeśli chodzi o pudry

Jak sprawdzić datę ważności perfum i kosmetyków?

Podobne produkty różnych producentów mogą różnić się datą ważności. W tym przypadku wystarczy wykorzystać tzw. świeżomierz – bardzo sprytne i intuicyjne narzędzie dostępne online. To właśnie dzięki niemu sprawdzimy dokładną datą użyteczności perfum, kosmetyków, pudrów, cieni do powiek, kremów do twarzy czy każdego innego produktu konkretnego producenta.

Jak to działa? Jak sprawdzić datę ważności perfum i kosmetyków?

  • W świeżomierzu mamy tylko dwa pola: marka produktu i numer serii
  • W polu marka, z rozwijanej listy wybieramy producenta np. Adidas, 50 Cent, Avon, Bielenda, Calvin Klein, Gap, Intimissimi, Inglot, Reporter itd. Marek do wyboru dostępnych jest mnóstwo, dlatego nawet jeśli używamy niszowych kosmetyków – uda nam się je tutaj znaleźć
  • W polu numer serii wpisujemy znalezioną na opakowaniu kosmetyku serię produktu – to pozwoli sprawdzić w której dokładnie „puli” produkcyjnej znajdował się nasz krem, perfum czy tusz do rzęs.
  • Na koniec klikamy „sprawdź” i system sam wskaże nam datę ważności.
  • Prościej się nie da!

Prawidłowe przechowywanie perfum i kosmetyków

Warto wiedzieć, że podana przez producenta data ważności dotyczy sytuacji, w której nasze kosmetyki są dobrze przechowywane. Produkt, który np. trzymamy w temperaturze 5 stopni Celsjusza, a powinniśmy w temp. 18 stopni – straci czas przydatności do użytku o wiele szybciej! Jak wygląda prawidłowe przechowywanie perfum i kosmetyków? Kluczem do utrzymania jakości jest suche miejsce, brak kontaktu z wilgocią i w miarę stała temperatura (16-20 stopni). Większość producentów radzi też, by trzymać je w papierowym opakowaniu, umieszczając wprost na toaletce. Dlaczego papierowe opakowanie? Cóż, większość kosmetyków źle reaguje na dużą ilość światła czy wystawienie wprost na promienie słoneczne – jeśli nie zapewnimy im cienia, mogą się zwyczajnie zważyć, rozrzedzić lub zastygnąć niemal na kamień, a w takiej postaci na pewno nie będziemy mogli ich użyć. Nie zostawiajmy też kosmetyków w otwartych opakowaniach – kontakt z powietrzem zdecydowanie im zaszkodzi.

Dodatkowo, w ulotce dołączonej do kupionego kosmetyku zawsze znajduje się informacja o tym, jak ten konkretny produkt powinien być przechowywany, dlatego warto do niej zerknąć!

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł