Sodium chloride w kosmetykach – czy jest szkodliwy?

Free sea salt in pestle and mortar image, public domain CC0 photo.
3,5
(2)

Czym jest Sodium Chloride?

Sodium chloride brzmi dla nas, jako konsumentów niezbyt interesująco i niestety nie mówi nam zbyt wiele, ale za to sól kuchenna już bardziej naprowadza nas na odpowiednie tory. Słynny chlorek sodu jest niczym innym jak właśnie wspomnianą solą, która swoje zastosowanie ma nie tylko w domu, ale i również w kosmetyce. Wygląda zdecydowanie niepozornie, ale jej unikatowość oraz wszechstronność może jeszcze nie raz zaskoczyć nas w wielu branżach, a w szczególności w kosmetyce. Drobne kryształki o barwie białej bez najmniejszego problemu rozpuszczają się w różnorodnych konsystencjach. Warto podkreślić, iż jest ona składnikiem w pełni wegańskim i tym samym nie zawiera nawet w najmniejszych ilościach związków pochodzenia zwierzęcego. Jest to niezwykle ważny aspekt, ponieważ większość konsumentów zwraca szczególną uwagę na produkty, które są w większości pozyskiwane naturalnie.

Jakie jest zastosowanie chlorku sodu?

Głównym aspektem sodium chloride jest wykorzystywanie go w branży kosmetycznej jako zagęstnika. Ma on za zadanie nie tylko wpłynąć na pożądane konsystencję w produktach, ale przede wszystkim powoduje zwiększenie ich objętości. Niewielka ilość kryształków pozwala nie tylko pozbyć się szkodliwych toksyn, ale dodatkowo pobudza m.in. metabolizm, poprawia krążenie, ujędrnia oraz wygładza ciało.

Jego szerokie zastosowanie możemy odkryć m.in. w następujący produktach:

  • higiena jamy ustnej (pasty do zębów oraz płyny do płukania),
  • kule, sole, płyny, żele do kąpieli,
  • emulsję oczyszczające oraz do demakijażu twarzy,
  • kosmetyki z ochroną UV oraz do makijażu,
  • perfumach, wodach toaletowych, mgiełkach zapachowych do ciała oraz twarzy,
  • preparatach złuszczających do stóp,
  • produktach oczyszczających ciało z wszelkich niedoskonałości (peelingi),
  • oczyszczających dla skóry głowy, twarzy oraz produktów złuszczających dla stóp.

Warto wspomnieć, iż poza funkcją wypełniającą w wielu kosmetykach ważnym elementem jest jego rola jako stabilizatora. Niejednokrotnie po dodaniu chlorku sodu do danego produktu niwelujemy nieprzyjemne zapachy i tym samym powodujemy, że nasze receptory nosowe odczuwają bardziej przyjemny i delikatny zapach. W aspekcie kosmetycznym produkty z jego udziałem wykazują się nie tylko dobrą rozpuszczalnością w wodzie oraz w pełni łączą w sobie wartości stabilizujące.

Czy chlorek sodu jest szkodliwy?

Bezapelacyjnie rozwiejemy Państwa wątpliwości w tej kwestii i stanowczo odpowiemy – NIE. Jest produktem, który jest całkowicie bezpieczny i nie ma absolutnie żadnych ku temu przeciwwskazań, aby nie można było używać kosmetyków z jego udziałem. Dodatkowym atutem jest fakt, iż w pełni bezpiecznie mogą stosować produkty z jego składem kobiety w ciąży, jak i również karmiące mamy. Wszelkie preparaty z jego udziałem w składzie nie mają żadnego negatywnego wpływu na nasze ciało.

Czy Sodium Chloride to SLS?

SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate jest środkiem, który charakteryzuje się właściwościami emulgującymi i pianotwórczymi. Najprościej rzecz ujmując, ma on za zadanie rozpuszczać wszelkie tłuszcze oraz zanieczyszczenia z naszej skóry, a także w pełni ułatwiać jego spłukiwanie. Zdecydowanie są to dwa zupełne inne produkty, które są dodatkiem do produktów kosmetycznych, a ich bezpieczeństwo pod względem stosowania jest potwierdzone przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów oraz Komisji Europejskiej.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 3,5 / 5. Liczba głosów 2

Bądź pierwszy i oceń artykuł