Słuch absolutny – dar czy przekleństwo?

0
(0)

Dla wielu muzyków tzw. słuch absolutny jest marzeniem, które mogłoby pchnąć ich karierę do przodu, ale choć nam może się wydawać, że większość artystów scenicznych tej dziedziny go ma, to tak nie jest! Statystyki wskazują, że prawdziwym absolutem słuchowym obdarzonych jest ledwie kilka procent muzyków. Pozostali muszą zdać się na ciężką pracę i talent, ale „natura” im tego nie ułatwia.

Słuch absolutny – dar czy przekleństwo?

Czy umiejętność słyszenia i nazywania wysokości dźwięków oraz zapamiętywanie ich na zawsze, jest dla wybrańców darem czy może przekleństwem? Ci, którzy potrafią bezbłędnie rozpoznawać tzw. bezwzględną wysokość dźwięku, postrzegają to bardzo różnie. Dla jednych rzeczywiście jest to dar, dzięki któremu słyszą i tym samym czują więcej, a dale potrafią dzięki tej dźwiękowej pamięci tworzyć piękniejsze i bardziej zaawansowane rzeczy. Inni z kolei zauważają, że słuch absolutny staje się często przekleństwem, które wywołuje blokadę artystyczną i nie pozwala przejść dalej niż do pewnego punktu. Tu na plan wchodzi dążenie do doskonałości i perfekcji, powodowanej tym, co i jak się słyszy.

Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której posiadacz absolutu tak bardzo chce stworzyć dźwięki idealne i oddać instrumentem, czy głos, że go to przerasta. Słyszy różnice w brzmieniu, które dla zwykłego człowieka są zupełnie niezauważalne i zamiast iść dalej, zatrzymuje się, pragnąc ich osiągnięcia. Po zrealizowaniu tego kroku, trafia na kolejny dźwięk, nutę, akord itd., pracując nad nimi w nieskończoność.

Oczywiście, odpowiadając na pytanie czy słuch absolutny to dar czy przekleństwo, nie można wszystkich jego posiadaczy wrzucać do „jednej szufladki”. Ci, którzy z natury nie są perfekcjonistami, będą ten dar cenić i rozwijać się dzięki niemu, ale ci drudzy – często wręcz przeciwnie. Mogą pogubić się w brzmieniach, nie znajdując w tym, co napisali czy zagrali, tego, co słyszą.

Mówi się, że każda wyjątkowa umiejętność niesie za sobą plusy i minusy, szanse i zagrożenie – i tak właśnie jest w przypadku słuchu absolutnego.

Ciekawostki:

  • Badacze twierdzą, że z absolutem ucha rodzi się każde dziecko! Brak rozwoju i ćwiczenia tej umiejętności do 6 roku życia sprawia jednak, że talent ten całkowicie zanika i nie jest możliwe jego odtworzenie.
  • Osoba ze słuchem absolutnym szybko zapamiętuje nowe melodie i dźwięki, a dodatkowo potrafi je natychmiast powtórzyć i to bez żadnego błędu
  • Niektórzy mówią, że szczęściarze od tego daru nie tylko słyszą ale i widzą wokół siebie dźwięki i tonacje. Dla wielu może to być wręcz osaczające.

Jak przydatny był ten artykuł ?

Kliknij na gwiazdki i oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Bądź pierwszy i oceń artykuł